Doğu, Batı

1,0/10  (1 Oy) · 
11 okunma  · 
0 beğeni  · 
461 gösterim
Salman Rushdie, bu kitap hakkındaki bir söyleşisinde şöyle diyor: "Bu hikâyeleri Doğu, Batı ismi altında yayınlamayı düşünürken en önemi konunun virgül olduğunu gördüm. Zira bana öyle geliyor ki, ben o virgülüm işte, ya da en azından o virgülde yaşıyorum."

Edebiyat tarihinin kadim şahsiyetleri ile popüler kültürün, masallar ile tarihin, fantastik ile gerçekliğin kesiştiği bu dokuz hikâye, Doğu ile Batı karşılaşınca neler olduğunu anlatıyor. Fakir bir çekçekçi, inanılmazı gerçekleştirip Bombay'da film yıldızı oluyor; Kristof Kolomb, Kraliçe Isabella'yla ilişkisini "tamamlama" hayalleriyle kendinden geçiyor; iki çocukluk arkadaşı, fantezilerinde diplomat olup Uzay Yolu mürettebatına katılarak Hindistan'ın yakın tarihine tanıklık ediyorlar.

Doğu, Batı'da, zengin dili ve benzersiz hayal gücüyle Salman Rushdie, okurları şaşırtarak, güldürerek, düşündürerek, bir lunapark treninde kültürlerarası yolculuğa çıkarıyor.

"Rushdie, günümüzün hayal gücü en özgün yazarlarından biri."
-Nadine Gordimer-

"İkisinde de evinde olmamak ama arada bir yerde konumlanmış olmak - Salman Rushdie'nin bu temayı işleyen kısa hikâyeleri ustalıklı, özgün ve eğlenceli."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2011
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789750713330
 • Çeviri:
  Begüm Kovulmaz
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 1/10 puan

Kısa hikayelerden oluşan bu kitap, benim için tam bir hayal kırıklığı. İsminin güzelliğine kanıp, kitaptan beklentimi oldukça yüksek tutmuştum. Ancak birkaç sıradan diyebileceğim hikaye dışındakiler, bana göre tam bir rezaletti. Anlattığı konuyu ya da ülkenin durumunu bilmediğim için öyle olduğunu düşündüm ama öyle bile olsa; insan anlamasa bile, anlamlandırmaya ya da arada kalan boşlukları araştırıp doldurmaya çalışır ama buradaki hikayeler ona bile olanak bırakmıyordu. Birkaç kez yarıda bırakmalıyım diye düşündüm ama sonuna kadar belki bir ümit güzel bir hikaye çıkar diyerek okudum. Kesinlikle zaman kaybıydı.

Kitaptan 8 Alıntı

Mehmet Şirin 
04 May 23:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Asıl trajedi insanın ölümü değil," diye düşündü."Nasıl yaşadığı."

Doğu, Batı, Salman Rushdie (Sayfa 144 - Can 2.baskı)Doğu, Batı, Salman Rushdie (Sayfa 144 - Can 2.baskı)
Mehmet Şirin 
30 Nis 12:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"... yaşlı bir adam zekasına güvenerek yaşamak zorundadır"

Doğu, Batı, Salman Rushdie (Sayfa 20 - Can yayınları 2.baskı)Doğu, Batı, Salman Rushdie (Sayfa 20 - Can yayınları 2.baskı)
Mehmet Şirin 
02 May 13:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yokluk, herkesin bildiği üzere kalbi sevgiyle doldurtur"

Doğu, Batı, Salman Rushdie (Sayfa 69 - Can yayınları 2.baskı)Doğu, Batı, Salman Rushdie (Sayfa 69 - Can yayınları 2.baskı)
Mehmet Şirin 
02 May 13:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çekiçlerin adaleti karşısında herkes eşittir

Doğu, Batı, Salman Rushdie (Sayfa 89 - Can yayınları 2.baskı)Doğu, Batı, Salman Rushdie (Sayfa 89 - Can yayınları 2.baskı)
Mehmet Şirin 
02 May 13:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kimsenin parası başkasınınkinden iyi değildir"

Doğu, Batı, Salman Rushdie (Sayfa 84 - Can yayınları 2.baskı)Doğu, Batı, Salman Rushdie (Sayfa 84 - Can yayınları 2.baskı)
Mehmet Şirin 
30 Nis 12:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gülümsemek
"Reyhan Hanım'ın son gülümsemesi, otobüsün kaldırdığı toz bulutunun içinde kaybolana dek seyrettiği son gülümsemesi, Muhammed Ali'nin uzun, sıcak, zorlu,sevgisiz geçen ömrü boyunca gördüğü en mutlu şeydi."

Doğu, Batı, Salman Rushdie (Sayfa 24 - Can yıyınları 2.baskı)Doğu, Batı, Salman Rushdie (Sayfa 24 - Can yıyınları 2.baskı)