·
Okunma
·
Beğeni
·
3641
Gösterim
Adı:
Dosta Doğru
Baskı tarihi:
30 Aralık 1997
Sayfa sayısı:
85
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ocak Yayınları
Baskılar:
Dosta Doğru
Dosta Doğru
Dosta Doğru
Dosta Doğru
Dosta Doğru
İçimde uzayan her yol
Çıkar, gider dosta doğru
Menekşe, nergis, ıtır gül
Kokar gider dosta doğru
Zamanım yoğrulur gamla
Birleşir sabah akşamla
Ilık kanım damla damla
Akar gider dosta doğru
112 syf.
Büyülendim..Bu efsunlu kitap için incelemeye başka bir kelime ile giriş yapamazdım.

Ya Karakoç sen ne yaptın beni benden aldın yüreğimi dağladın onu kör kuyulara attın.Bu gönül nasıl bir gönüldür bu sâf sevgi neyin emaresidir?!
Mihriban Türküsünü mü sayayım diğerlerini mi hangisini... Alevin mi yoksa benim mi üşüdüğümü mü?! Aşk kâğıda yazılmaz bilirim yaşanmadıktan sonra şu içindeki nar yanmadıktan, her şeyin seni O' na götürmemesinden, huşu denen o bal damlasını tattırmadıkça boş..Bu dünya her şey anlamsız..Yaşanan her an yitik.Aşkın izi sürülmez de yazılmazda...bilirim yaşarak bilirim hem de.

Yorgunum Karakoç şu koskoca yaşlı bunak dünya kadar bütün umutsuzluklara rağmen, insanlara, saçma düzenlere, dostluklara ve en önemlisi kendime rağmen sonra dedin ki sen:

"Umudum her zaman bakidir amma
Zaman kısa ben yorgunum yol uzun..."

Senin yerine konuştu sözcüklerin. Sus dedim kendime bir çiçek gibi sus kainatın suyunu istiyorsan sus kendine bile sus.Sustum..Umutla parlayan bir kalple sustum artık!

Bu kitap dosta doğru güzel insanlar, en güzele doğru Hakk'a doğru. Okuyun okutturun!!
148 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Dosta doğruyu kan yazisindan daha çok sevdim. Siyasi içerikli olmamasından dolayı muhtemelen. Zaten şiirin siyasi kavgaya bulaştiŕılması taraftari değilim bir de şiirden pek anlamam ve sevmem doğrusu.

Bazi şiirler daha ön plana çıktı.
Acı duygular, hatirlatma, misilleme, Ayıp, nöbet vukuati , unutursun şiirlerini çok sevdiim Mihriban isimli şiir de bu kitaptaydı.
112 syf.
1997 yılında Ocak Yayınlarının bastığı kitabın genişletilmiş baskısını görüyoruz burada. İçinde meşhur "Mihriban" şiirinin de olduğu kitap. Karakoç, gerçek bir hece ölçüsü ve halk edebiyatı üstadıdır; rahmetle anıyorum bir kere daha...

Bu arada Mihriban'la ilgili bir şeyler yazmamak olmaz.

Bana göre Mihriban, tam da bu toprakların türküsüdür. Çünkü her şeyden evvel yerlidir, yani türküdür. Sonra şairi Abdurrahim Karakoç ve bestecisi Musa Eroğlu bilinmesine rağmen adeta anonimleşmiş ve halka mal olmuştur.
Şairi sağ gelenekten gelen, milliyetçi dindar kimliğe sahip, söz ustası bir kalemken bestecisi ise sol kökenli, Alevi kültürüne aşina, bir saz ustasıdır. Dili duru bir Türkçe, hatta adeta nağmesi bile Türkçedir. Yani sanki ayrı şeylermiş gibi görünen kavramlar bu türküde bir aradaydılar; kardeştiler ve eğer ikisinden birisi olmasa böyle bir türkü de olmayacaktır. Üstelik türkünün konusu bir aşk hikayesidir; sevmek üzerinedir. İşte tam da bu sebeplerden dolayı Mihriban bizim ihtiyacımız olan şeylerin karşılığıdır. Ve aradan bin yıl geçse bile Türk milleti var oldukça okunup, söylenecek bir türküdür.
112 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Sevgili üstad Abdurrahim Karakoç 'un yeri bende çok ayrıdır. Bu kitabı da özellikle çok ayrı , bambaşka ve güzeldir. Okumaya kıyamadığım, defalarca okuduğum yüreğe dokunan şiirlerle dolu bir kitaptı.
Şiir seven herkesin okumasını öneririm..
Şiirle kalın:)
112 syf.
·2 günde·10/10
Şiir nesir ve fikir dünyamızın müstesna bir ismi, dünün bugünün ve yarının şairlerinden büyük usta Abdurrahim Karakoç. Kıble yürekli hilal bakışlı gül gönüllü güzel bir insan Abdurrahim Karakoç.
Anadolu'nun bütün renklerini çiçeklerini dağlarını ovalarını insanı ve insanının çektiği sıkıntılar ile yüreğindeki aşk ve sevdayı kendine özgü bir üslubu ile kaleme alan adeta deyim yerindeyse misralarda sözcüklere elmas değeri anlam katan büyük bir şair büyük bir gönül ehli insan Abdurrahim Karakoç.

Bu kitabı da her zamanki gibi kendisine has üslubuyla kaleme aldığı ve genelinde aşk ve sevdayı barındıran konulu şiirler olan bir eseridir. Mihriban, Unutursun Mihribanım, İncitme, Ayıp... gibi sevda tellerine dokunan bir çok şiirin bulunduğu okuduğum Karakoç kitaplarının arasında en beğendiğim şiirlerin bulunduğu bir eser.
Paylaştığım alıntılarımdan kitabın içeriğine dair şiir parçalarını bulabilirsiniz. Geç kalmadan okumanızı ve kutuphanenize eklemenizi tavsiye ettiğim bir kitaptır. İyi okumalar...
85 syf.
·Beğendi·10/10
Hayırlı günler şiir seven güzide insanlar,
Elimde bugün okumayı bitirdiğim, Abdurrahim Karakoç'un Dosta Doğru kitabının 9. baskısı var. Kitabın ilk sayfasında 16.10.1993/ANKARA yazıyor. Bu kitap ben dünyaya gelmeden 4 yıl önce alınmış. İnsanlar için bu önemli olmayabilir ama benim için çok değerli. Şiirlerin de kitabın sayfaları gibi yaş aldığını düşündürdü. Tıpkı beyazlayan saçlar ve alın çizgileri gibi... Güzellik algısıyla ilgili düşünmeye başladım. Güzel olan hangisiydi? Ticari amaçlar güdülerek yazılmış, en profesyonel tasarımcılar tarafından kapağı tasarlanmış ve en çok satanlar listesinde yer edinmiş "kitap"lar mı yoksa kıyıda köşede kalmış, yaprakları sararmış ve gerçek hislerle yazılmış olan kitaplar mı? İnsanlar Abdurrahim Karakoç'u tanımıyorlar ama Mihriban şiirini herkes biliyor. Bunun nedeni popüler bir dizide yer alması. Halbuki yıllar önce yazılmış ve şimdilerde eşine rastlamanın hayal olduğu duru bir sevdadan kopmuş gelmiş bu şiir şairin yorgun ellerine.
"Düzen böyle bu gemide;
Eskiler yiter yenide
Beni değil, sen seni de
Unutursun Mihriban'ım"
Katıldığı bir programda "Allah kimseye kendini unutturmasın." diyerek eklemişti şair. Son yıllarda kendimizi unutmuyor muyuz? Sosyal medyada gösteriş yapmaktan, okumaya zamanımız kalmıyor. Okuyan insanlar da çok satanlar derneğine üye olmuş durumda. Bizler de bu yüzyıla ait hissetmeyerek yürüyoruz yollarda. Biz bizi unutuyoruz. Samimiyetimizi yitiriyoruz. Bir gün yaş alacağımızı unutuyoruz. Yaşlanmayı kötü bir şey zannediyoruz. Standart bir güzellik kalıbına girmeye çalışıyoruz. Üstümüzde sırıtıyor bu kirli elbiseler. Anadolu'ya yakışmıyor artık insanımız. İnsan olmaktan uzaklaşan insanımız...
Kitabın her sayfasında hasret kaldığım samimiyeti hissettim. Hatırlamanın ağır geldiği her şeyi unuttum ve bambaşka bir iç aleminde okudum. Naif şair yüreğine hayran kalmamak elde değildi. O herkesin Karakoç ağabeyiydi. Mekanı cennet olsun, inşAllah.
112 syf.
·Puan vermedi
Çıkar oyunbazlar ikbal katına
Tepeler dağları alır altına
Dostluk sürücüsü vefa atina
Bindiği noktadan bin yıl uzakta

Evren tenesirde çıplak bir ceset
Yunduğu noktadan bin yıl uzakta
112 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Karakoç'un diğer şiir kitapları gibi bu da çok güzel. Halk şiiri geleneğini sazı olmadan devam ettiren şairlerden biridir Karakoç. Şiirindeki tadı yakalayabilirseniz bir daha vazgeçemezsiniz.
Birine küstün mü., darıldın mı hiç?
Sevdin mi, öptün mü, sarıldın mı hiç?
Hasret nedir, ne değildir, de hele.
Maddeleşir mânâ bile
Unutulur ana bile
"Can"dediğin cana bile
Sevgi yetmiyor, yetmiyor.
Abdurrahim Karakoç
Sayfa 92 - Kadim Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dosta Doğru
Baskı tarihi:
30 Aralık 1997
Sayfa sayısı:
85
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ocak Yayınları
Baskılar:
Dosta Doğru
Dosta Doğru
Dosta Doğru
Dosta Doğru
Dosta Doğru
İçimde uzayan her yol
Çıkar, gider dosta doğru
Menekşe, nergis, ıtır gül
Kokar gider dosta doğru
Zamanım yoğrulur gamla
Birleşir sabah akşamla
Ilık kanım damla damla
Akar gider dosta doğru

Kitabı okuyanlar 157 okur

  • Beledi
  • Abdülmecid Serdengeçti

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2 (1)
9
%2 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0