1000Kitap Logosu
Dünya Tarihi
Dünya Tarihi
Dünya Tarihi

Dünya Tarihi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.8
71 Kişi
205
Okunma
95
Beğeni
7,2bin
Gösterim
887 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 25 sa. 8 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İmge Kitabevi · Ekim 2019 · Karton kapak · 9789755337555
Orijinal adı
A World History
Diğer baskılar
Dünya Tarihi
Dünya Tarihi
Dünya Tarihi, genel okuyucular kadar akademisyenler ve öğrenciler tarafından da çok tutulan bir yapıt olma özelliğine sahiptir. Dünya Tarihi, insanlık tarihinin öyküsel bir özetini sunar. Ayrıca yazarı McNeill`in Batı`nın, Batı dışında kalan diğer bölgelerin ve halkların; yerleşik uygar toplumların ve göçebe barbar toplulukların yanı sıra; üretim ve savaş teknolojilerinin etkileşimlerinin yol açtığı büyük kültürler arasında dünya çapında kurulan-bozulan dengelere ilişkin görüşlerini içerir. Dünya Tarihi, insanlık tarihine katkısı olan hiçbir halkı atlamamaya çalışarak, "ulusçu", "dinci", "Batıcı" tarih anlayışlarına karşı, "bilimsel", "hümanist", "evrensel" bir tarih anlayışını öne çıkarır. Dünya tarihini -okunabilir kalınlıkta- tek bir cilde sığdırmasıyla ün kazanan bu yapıt, üç kronoloji tablosu, kırk bir haritası, insanın kültürel gelişmesini sanat yapıtlarında izleme olanağı veren yetmiş beş fotoğrafıyla, farklı kuramlara dayanan inanılmaz zenginlik ve çeşitlilikte kaynak yapıtlar listeleriyle gerçek bir genel kültür hazinesidir. McNeill`in tarih anlayışlarını ve kendi tarihi anlayışında oluşan değişikliği anlatan bu Türkçe çeviriye alınan 1994 tarihli "Dünya Tarihinin Değişen Biçimi" yazısı ile Alaeddin Şenel`in kitaptan derlediği "Kronoloji" ekleri yapıtın kaynak ve başvuru niteliğini artırıyor.
2 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺113,43
8.8
10 üzerinden
71 Puan · 18 İnceleme
Aykut Türkyılmaz
Dünya Tarihi'yi inceledi.
873 syf.
·
442 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Dünya Tarihi - William H. McNeill
Okuduğum en iyi dünya tarihi kitabı! McNeill o kadar akıcı bir metin oluşturmuş ki, hayran kalmamak elde değil. Akıcılığının yanında kitabı öne çıkaran en önemli özelliği, eşzamanlı olarak dünyanın farklı bölgelerine odaklanabiliyor olması. Örneğin kitabı okurken beş yüz yıllık bir süreçte aynı zaman diliminde Çin'de, Hindistan'da, Avrupa'da, Afrika'da, Amerika'da neler oluyor görebiliyorsunuz. Ayrıca kitap sadece siyasi tarih anlatmıyor. Hem siyasi, hem ekonomik, hem toplumsal, hem de düşünsel gelişmeleri karşılaştırmalı bir şekilde tarihsel süreç içerisinde çok iyi betimliyor. "Ben bir dünya tarihi kitabı okumak istiyorum ama piyasada çok sayıda dünya tarihi kitabı var, bir türlü karar veremiyorum" diyen arkadaşlar varsa, bir tarihçi olarak bu kitabı öneriyorum. Herkese iyi okumalar. Selamlar.
Dünya Tarihi
8.8/10
· 205 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Aziz Musa
Dünya Tarihi'yi inceledi.
887 syf.
·
15 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
" A little history of the world" kitabın sonra okuduğum en iyi tarihi kitablardan biridir. Yazar ilk uygarlıktan 2ci dünya savaşına kadar olan tarihe kendi bakış açısıyla yanaşmış ve gayet başarılı olmuş. Tarih bilgisi olan ve olmayan her kesin okunması gerek bi kitaptır. En önemlisi artık tarihe bakış açısının deyiştirilmesidir, tarih artık sosyoloji antropoloji gibi bilim dalları ile ortak olmuştur, hepsi çarkın bir dişi gibi çalışmalıdı. Önemli diyil Rus çarlarını, Japon imparatorlarını saymak,bunlar basit bilgilerdi, neden aynı coğrafyada Japonya ve Rusya nasıl bu kadar farklı inkişaf etmişler, makas ne zaman açıldı? Bu gibi bilgileri incelemeye sahib kapasiteye sahib olmaktı. Yazarında söylediyi gibi olaylar zamanında dikey diyil yatay incelenmelidir.
Dünya Tarihi
8.8/10
· 205 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
25
Mehmet Can Özçelik
Dünya Tarihi'yi inceledi.
887 syf.
·
72 günde
·
10/10 puan
Küçük şeyler sevindirir ruhumu. Hayal bile edemezdim ben bunu!
Emrah Safa Gürkan hocanın önerdiği kitaplardan biri. Ben de (kendi çapımda) biraz araştırdıktan sonra kitabı okumaya karar verdim. Tarihçi değil de bir okuyucu olarak çok beğendiğimi söylemek istiyorum. Sayfa sayısı sizi korkutmasın. 4 bölümden oluşuyor. Yavaş yavaş okuyabilirsiniz. Kitap kaynakça olarak çok zengin. Emrah hocanın önerdiği diğer kitapları da (aşağıda bu kitapları yazacağım) yazarımız Willam Hardy McNeill'in kaynakça kısımlarında göreceksiniz. Emrah hocanın önerdiği aynı zamanda kitabımızın kaynakçasını oluşturan birkaç isimi aşağıya bırakıyorum: İslam'ın Serüveni (I-II-III) - Hudgson (Phoenix) Sanatın Öyküsü - E. Gombrich (Remzi) Devrim Çağı - E. Hobsbawm (Dost) Sermaye Çağı - E. Hobsbawm (Dost) İmparatorluklar Çağı - E. Hobsbawm (Dost) Emrah hocama teşekkür ediyorum. Saygılarımla keyifli okumalar diliyorum.
Dünya Tarihi
8.8/10
· 205 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
23