Elli Parça

8,2/10  (10 Oy) · 
30 okunma  · 
5 beğeni  · 
920 gösterim
Murathan Mungan'ın üzerinde çalıştığı kitaplardan elli parçayı bir araya getiren özel bir kitap Elli Parça. Okura yazarın çalışma masasının üzerini gösteriyor, yazarın bugününü paylaşmaya davet ediyor.

Kitapta farklı edebi türlerden parçalar var: hikâye, şiir, roman, oyun ve deneme. Bugün Elli Parça'yı vareden, ileride ise birer kitap olarak okuyacağımız dosyalar şu başlıkları taşıyor:

Şairin Romanı
Harita Metod Defteri
Tren
Sayfadaki Gibi
Sayfadaki Gibi
Yedi Kapılı Kırk Oda
Kan Kalesi
Hamlet İle Hitler
Stüdyo Kayıtları
Duvardaki Testi
Dev Ve Veronika
Parça Ve Bütünlük
Belki Birkaç Şarkı
Bazı
Başka Türlü Kadınları Severim Ben
Kavun Acısı
Bana Yarın Sor
O Benden Önce
Yanımdan Geçip Gidiyorsun
Kaybedecek Şeyler
Affetmedim
Eldivenler, Hikayeler
Eldivenler
Kadından Kentler
Adana Sıcağında Erguvanlar
Sinop’a Gelin Giden
Kordonboyu’nda Ömer Çavuş Kahvesi
Aşk
Uzun Yol
Uyku
Kedi Ve Motosiklet
Puhu İçin Fal Hikaye
Cam
İkinci Hayvan
Yabancının Uçurtması
Borges Varoşu
Pas Çekirdeği
Bira
Örümceğin Eteklerinde
Tam İsabet
Insomnıa
Buz
Venüs
Ejderlerin Diliyle
A Harfi
Pembe Örümcek
Kara Star
Para
Bir Oy
Şiir Kitabım
I
II
III
IV

Elli Parça, 2005 yılı için yapıldı. Tasarımı Bülent Erkmen tarafından gerçekleştirildi. Sonraki yıllarda baskısı yenilenmeyecek.

Parçalar çalışma dosyalarına geri dönecek.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2005
 • Sayfa Sayısı:
  550
 • ISBN:
  9789753425278
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rıza Yılmaz 
25 Ağu 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Bir sahafta denk geldim boş pembe kapağına, kapağı çevirdiğimde ilk sayfada 'bir 2005 kitabı, sonraki yıllarda baskısı tekrarlanmayacaktır' yazıyordu. Basımından 10 yıl geçtikten sonra elimdeydi, karşıma çıkmıştı, karşılaşmıştık. O günden sonra kitaplığımın en ulaşılır yerinde durdu hep, ne zaman yorulsam bir parça okudum, dinlendi ruhum.
Murathan Mungan'ın 2005'te henüz çıkarmadığı kitaplarından parçalar buluyorsunuz Elli Parça'da, ellinci yaşına girmiş olması da etkili bence kitabın adında. Elli yaşına girmiş, ömrü elli parçaya ayrılmış bir adamın çıkaracağı romanları, şiirleri ve öykülerinden Elli Parça. Kitapların bazıları çıktı tabii şu an ama bazıları hala tamamlanmayı bekliyor, tamamlanmalılar da bence.
Şiirsel dil ve yarım kalmış sayfalar bir olunca akıp gidiyor kitap. Bunun için birkaç parça okuduktan sonra kitaplığa kaldırıp özlemeyi bekliyorum. Bitmesini istemediğimiz kitaplar iyi ki varlar.

Enes ESEN 
21 May 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

'Elli Parça' 2005 yılında basılmış, Mungan'ın gelecekte okurlarıyla buluşacak olan çalışmalarını derlediği elli parçadan oluşan harika bir kitap...

* Şairlerin ortalığa hakim olacakları saatler herkesin uykuda olduğu saatlerdir. Gece yarısından sonradır ve sabahın ilk saatleridir. Herkesin uykuda olduğu saatleri kullanır şairler. Çünkü zaman hırsızıdırlar. Başkalarının zamanlarını çalarlar. Yeryüzünün saklı zamanlarını, uykulu zamanlarını kullanırlar. Herkesin ortak kullandığı saatlerde zaman zayıflar, güçsüz düşer. Çünkü paylaştırılmış, bölüştürülmüş, diri tutulmuştur; ışığın ve gölgenin oyunlarından mahrum bırakılmıştır; her şey çok aydınlıktır. Nesnelerin ve hayatın görünüşü çiğdir. Nesneler de gizlenir, esinler de… Kelimelerin yalnızca bir anlamı vardır gündelikte. Oysa, yerkürenin uykulu olduğu saatlerde doğa da, nesneler de kendilerini daha çabuk ele verirler. Zamanın daha som, günün daha zayıf olduğu saatleri kullan yeryüzüyle söyleşmek için. Sözcüklerin ilk günkü anıları en iyi öyle anımsanır, öyle anlaşılır...

Ebru Verity 
11 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazı şiirlerini çok severim. Fakat düz yazılarına bayıldım. Cümlelerin akıcılığı, kelimelerin örülüşü harikaydı. Bu kitabı okuduğumda Murathan Mungan'ın daha fazla düz yazı yazmasını dilediğimi hatırlıyorum.

Kitaptan 8 Alıntı

Şimdiki kendimize yabancı ne çok kendimiz varız geçmişteki günlerimizin içinde; belki bizim için ölü, ama başkalarının belleklerinde ve hatıralarında öylece kalakalmış yaşayıp duran.

Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 294)Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 294)

Hem unutmamak gerek: İnsanların en geç öğrendikleri şeyler, kendi haklarında olanlardır. Yolla ölçülür bazı şeyler, yaşla değil. Yol dedikleri, yalnızca çok yıl yaşamış olmakla alınacak bir şey değildir. Onca yaşa karşın, yolun yarısına bile gelemeyenlere ne demeli?

Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 531)Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 531)

Başkasını öldürme özgürlüğü ile kendi kendini öldürme özgürlüğü arasına sıkışıp kalmıştır özgürlük tarihi.

Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 294)Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 294)

Para
asla parayla satın alınamayan
sabit denklem,
para=uğruna vazgeçtiğimiz toplam zaman

Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 526)Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 526)

Edebiyat
Edebiyatın doğası gereği, yazanla okuyan ayrı zamanlarda yaşarlar. Genellikle yazar sancılar içinde kıvranırken, okur başka bir kitabın tadını çıkarıyordur. Kitap okura ulaştığındaysa, yazarın sancısı dinmiş, okurun sancısı başlamıştır.

Elli Parça, Murathan MunganElli Parça, Murathan Mungan

bazı
kendinden kaçanlara
saklanacak yer kalmaz dünyada
gün gelir kendileriyle tanışırlar
asıl yalnızlık o zaman başlar
hayata geç kalmıştır kendine geç kalan
şairin dediği gibi
bir daha yaşamak zorunda kalır
geçmişi anlamayan

Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 346)Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 346)

Kendimizi her seferinde kendi parçalarımızdan yaparız; yazarken de yaşarken de.

Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 342)Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 342)

Uzun Yol
Yıldızların bizim için parladığı anları göremeyen gözlerimiz, gün gelir, hayatımızdan kayan yıldızların gömüldüğü maziye kilitlenir.

Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 472)Elli Parça, Murathan Mungan (Sayfa 472)

Kitapla ilgili 1 Haber

Murathan Mungan’dan “Harita Metod Defteri”
Murathan Mungan’dan “Harita Metod Defteri” 1955 doğumlu olan Murathan Mungan, içinde bulunduğumuz günlerden yaklaşık yirmi yıl önce kendisine ve okurlarına kırkıncı yaş hediyesi olarak Murathan’95’i yayımlamıştı. Sonrasında, aradan bir on yıl daha geçmiş ve bu sefer de yazarın ellinci yaşı hediyesi olarak Elli Parça yayımlanmıştı.