Eşikte Duran İnsan

8,3/10  (4 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
474 gösterim
Özdenören denemelerinde ülkemiz insanının sorunlarını sosyal, siyasal ve kültürel açıdan ele alıyor, ve tüm bu açıları manevî bir perspektifle bütünlüyor. Eşikte Duran İnsan özellikle İslâm maneviyatının temel kavramları üzerine yazılmış denemelerden oluşuyor. Dinin kendine özgü söylemi, tasavvufî tecrübe, teslimiyet ve özgürlük, hicret, fetih, tövbe, sabır ve arınma gibi kavramlar bu denemelerde bir "edib"in yaklaşımıyla yeniden ele alınıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789753554329
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 18 Alıntı

Edep, yalan karşısında hakikate sözcülük edecek tavra sahip çıkmaktır. Edep, ceberut yalan karşısında, sessiz hakikatin yanını tutmaktır.

Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 30)Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 30)

Bu çeşit ağlamak ancak Şuayb Peygambere nasip olmuştur. O ağladı, ağlamaktan gözleri kör oldu, gözleri tekrar verildi, ağladı gözleri tekrar kör oldu, gözleri tekrar verildi, ağladı tekrar kör oldu. Böylece üç defa tekrarlandı. Allah tarafından vahiy geldi ki: "Ey Şuayb! Eğer cehennem ateşinden korkup ağlarsan seni ateşten halas ettim. Eğer cennet arzusundan ağlarsan en güzel cennetimi sana nasip ettim, yerin cennettir!" buyurdular. Şuayb Peygamber: "Yarabbi onlar için ağlamıyorum, sana kavuşmak için, vuslat için ağlıyorum!" dedi. Bunun üzerine ikinci vahiy geldi: "Ağla Şuayb ağla! Beni isteyenlere bu âlemde ancak ağlamak düşer, gözyaşı kadar gönlü yücelten, rahmet deryamı coşturan bir şey yoktur!" buyurdular.
(Marifet Gülzarı)

Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 7 - İz)Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 7 - İz)

Hermes, Firavun’a dönerek şöyle demişti: “Nur’u ara! Bir hükümdar, ancak milletinin kalbindeki nuru görürse onu iyi idare edebilir.” Çünkü Hermes’e göre asıl insan nurdur; belki insanlar bu nuru tanımazlar, belki onu ihmal ederler. Fakat hakikat budur. Her insan için bu nur her şeyden yakındır, çünkü onun kalbindedir.

Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 29)Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 29)

Müslüman, içinde yaşadığı şartları temelinden Müslümanca şarta dönüştürmekle görevli kılınmıştır.

Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 23)Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 23)
sueda reyyan 
15 Mar 17:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elbette kendini bilen Rabbini bilir. Ve dönüşerek Rabbini bilen kendini bilmeye başlar.

Eşikte Duran İnsan, Rasim ÖzdenörenEşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören

Böylece kimilerinin kurulu çitlerden özgürlük fikrine ulaştığını, kimilerininde açık kapıları kapatarak özgürlüğü kısıtlayabileceğini düşündüğünü görüyoruz.

Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 15 - İz)Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 15 - İz)

İslâm kıskanç bir dindir. Kendisinin zuhur ettiği yerde bir başkasının (batıl olanın) zuhuruna göz yummaz. Kendisi varsa, bir başına var olur. İktidarını, hâkimiyetini başkasıyla paylaşmaz. Müslümanlarım her türlü olumsuz şartlar altında dinlerini muhafaza edebilme hususunda aynı dinin gösterdiği esneklik, onun hayata intibak kabiliyetinin bir başka özelliğidir. Müslümanlar kendilerine en zıt olan şartlarda bile dinlerinin gereklerini, isteklerini yerine getirebilme imkânlarıyla donatılmışlardır.

Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 23)Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 23)

Dua, Allah'a sığınmak, onun rızasını talep etmek, daha da ileriye giderek Allah'la beraber olmak ve O'nunla bütünleşmek ise, bu, aynı zamanda, kişinin Allah'ın rahmetine gark olma anlamını da tazammun eder, demeye gelir. Rahmetin içinde yaşamayı istemekse, akla gelebilecek duaların en yücesi olmalıdır.

Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 79)Eşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören (Sayfa 79)
sueda reyyan 
15 Mar 17:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O kişi, artık dua ve niyazında da, ancak ve ancak Allah'ın istediğini ister. Allah'ın isteği ise O'nun "Ol!" emriyle gerçekleşiverir. Nebiler için mucizenin, öteki kullar için kerametin anlamı da, zaten kendi iradesini Allah'ın iradesiyle bütünleştirme olarak açıklamanın ipucunu verir bize.

Eşikte Duran İnsan, Rasim ÖzdenörenEşikte Duran İnsan, Rasim Özdenören
2 /