Evrenin Dokusu Uzay, Zaman ve Gerçekliğin Dokusu

8,7/10  (6 Oy) · 
11 okunma  · 
7 beğeni  · 
655 gösterim
Evrenin dokusunu oluşturan uzay ve zaman... En gizemli kavramlar.

Uzay bir varlık mı? Neden zamanın bir yönü var? Uzay ve zaman olmadan evren olabilir miydi? Geçmişe dönebilir miyiz?

Brian Greene bizi Newton'un uzayı ve zamanı değişmez gören anlayışından Einstein'ın akışkan uzay-zaman kavramına, kuantum mekaniğinin birbirlerinden çok uzaktaki cisimlerin davranışlarını anında birbirlerine göre belirledikleri dolanık uzayına doğru gerçekten de aydınlatıcı bir yolculuğa çıkarıyor. Yani gerçekliğin, fizikçilerin gündelik dünyamızın hemen altında yatmakta olduğunu keşfettiği, yeni katmanlarına.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  642
 • ISBN:
  9789754035476
 • Çeviri:
  Murat Alev
 • Yayınevi:
  Tübitak Yayınları
 • Kitabın Türü:
AYŞE ŞİMŞEK 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Brian Greene, Evrenin Zarafeti'nde temelden aldığı konuları bu kitabında devam ettiriyor. İçinde yaşadığımız evreni merak edenler ve sorgulayanlar kitabı çekinmeden okuyabilir.Dili akıcı, çeviri güzel ve bol örneklerle fizik muhteşem anlatılıyor.

Kitaptan 4 Alıntı

Gizem Görünmez 
16 Nis 00:06 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Feynman, nasıl herkes gibi gülün kokusunu aldığını, güzelliğini gördüğünü ama fizik bilgisi sayesinde o güzelliğin altındaki moleküler, atom ve atomaltı düzeydeki mucizevi görkemi de kavrayabildiği için yaşadığı deneyimin ne kadar zenginleştiğini anlatıyordu. Ben de Feynman'ın anlattığı şeyi istiyordum: Yaşama değer vermek ve evreni yalnızca duyularımızla algılayabildiğimiz kadarıyla değil de olası bütün düzeylerde kavramak. Evreni olabilecek en derin kavrayışa ulaşıncaya kadar araştırmak yaşamımın amacı haline geldi."

Evrenin Dokusu, Brian Greene (Sayfa 25)Evrenin Dokusu, Brian Greene (Sayfa 25)
AYŞE ŞİMŞEK 
 12 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bilim
Garip ve bize tanıdık gelmeyen bir gerçeklik yalnızca bilim kurgunun verimli düş gücünden değil, modern fiziğin en son buluşlarından da kaynaklanabilir.

Evrenin Dokusu, Brian GreeneEvrenin Dokusu, Brian Greene
AYŞE ŞİMŞEK 
 12 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bilim
Zamanın bütününe de gerçekliğin orada olduğu, gerçekten var olduğu gözüyle bakmalıyız. Geçmiş, günümüz ve gelecek elbette farklı varlıklarmış gibi görünüyor. Ama bir zamanlar Einstein'ın söylediği gibi 'Biz ikna olmuş fizikçiler için geçmiş, günümüz ve gelecek arasındaki fark yalnızca ısrarlı bir yanılsamadan ibarettir' Gerçek olan tek şey, uzay-zamanın tamamıdır.

Evrenin Dokusu, Brian GreeneEvrenin Dokusu, Brian Greene
Gizem Görünmez 
 15 Nis 23:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İsterseniz çıkmaz ayın son çarşambasına kadar şu konu üzerinde düşünüp bu konuyu analiz edebilirsiniz, ama asıl soru, düşüncelerinizin veya analizlerinizin sizi hayatın yaşanmaya değer olduğuna ikna edip edememesidir. Her şeyin gelip dayandığı nokta budur. Geri kalan her şey ayrıntıdır."

Evrenin Dokusu, Brian Greene (Sayfa 4)Evrenin Dokusu, Brian Greene (Sayfa 4)