Evrenin Zarafeti

9,4/10  (14 Oy) · 
26 okunma  · 
14 beğeni  · 
927 gösterim
Bir şey keşfetmenin insanın yeni bir şey görmesi değil de bakışını biçimlendirmesi demek olduğu söylenir. Evreni sicim kuramı tarafından biçimlendirilmiş bir bakışla gören okurlar yeni manzaranın nefes kesici olduğunu görecek.

Dünyanın her yerinde matematikçiler ve fizikçiler şimdiye kadar oluşturulmuş en iddialı fizik kuramı olan sicim kuramı üzerinde çalışıyor. Sicim kuramı Einstein'ın otuz yıl boyunca üzerinde çalıştığı birleşik alan kuramına giden yolda önemli bir adım. Bilim nihayet “büyük olana ilişkin yasalar” (genel görelilik) ile “küçük olana ilişkin yasalar” (kuantum mekaniği) arasındaki neredeyse yüz yıllık uçurumu kapadı. Sicim kuramı modern fiziğin en önemli konularından bu ikisini, evrendeki bütün harikulade olayların tek bir birimin (maddenin özünü oluşturan çok ama çok küçük enerji iplikçiklerinin) titreşimlerinden doğduğunu açıklayarak, büyük bir maharetle uyumlu bir bütün haline getirmiştir. Ayrıca doğanın tüm kuvvetlerini birleştirme olanağını da içinde barındırdığı için kimi fizikçiler süpersicim kuramını “Her Şeyin Kuramı” olarak nitelemektedir.

Önde gelen sicim kuramcılarından Brian Greene, çok açık ve anlaşılır bir dille yazdığı bu kitapta okuyucuya nihai kuram arayışının ardındaki bilimsel hikâyeyi ve bilim insanlarının çabalarını anlatıyor. Sicim kuramı, yazarın da gayet canlı bir biçimde anlattığı gibi evrenin öyle değişik bir görüntüsünü ortaya çıkarıyor ki, fizik dünyası hâlâ bu şokun dalgalarının etkisi altında. Heyecan verici ve çığır açıcı fikirlerin, örneğin uzayın dokusunda gizli yeni boyutlar, temel parçacıklara dönüşen kara delikler, uzay-zamanda yarıklar ve delikler, birbirlerinin yerine geçebilen çok büyük ve çok küçük evrenler ve bunlar gibi birçok başka fikrin, günümüzde fizikçilerin üstesinden gelmeye çalıştığı bazı sorunların çözümünde çok önemli bir yeri var.

Evrenin Zarafeti bu konuda yapılan keşifleri ve hâlâ çözülememiş gizemleri, durup dinlenmeden uzayın, zamanın ve maddenin nihai doğasını araştıran bilim insanlarının yaşadığı coşkuları ve hayal kırıklıklarını yetkinlik ve incelikle bize aktarıyor. Brian Greene akıllıca kullandığı benzetmelerle, fizikte bugüne kadar ele alınmış kavramlardan en karmaşık olanlarını gerçekten de eğlendirici bir anlatımla okuyucu için kavranabilir hale getiriyor ve bizi evrenin nasıl bir işleyişi olduğunu anlamaya daha önce hiç olmadığı kadar yaklaştırıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2008
 • Sayfa Sayısı:
  523
 • ISBN:
  9789754034745
 • Çeviri:
  Ebru Kılıç
 • Yayınevi:
  Tübitak Yayınları
 • Kitabın Türü:
abdülmecid barış 
 23 May 11:18 · Kitabı okuyor · 10/10 puan

Kitap ne kadar kolay anlatmaya çalışsa
da (konu zor) çoğu paragrafı anlamak için cümle cümle dikkatlice okumak gerekiyor ki geriye dönünce yine farketmedilmeyen bir bilgi bulunuyor,
ama güzel bir kitap tek sayfasını anlamak bile güzel.
Olasılıksız lık okunduktan sonra okunması daha iyi olur.

Fizikçi / yazarın bahsettiği ve ortaya koyduğu zarafet, içerikten evvel kitabın sahip olduğu dış tasarımıyla dahi size merhaba diyor. Bu zarafet kitabın içeriğinde de, anlatımında da devam ediyor.

Yazarın ilk başta kuantum fiziğini ve göreliliği anlatıp, sonra kitabın ana kuramı olan sicim teorisine geçişi okur açısından önemli ve rahatlatıcı bir durum oluşturmuş.

Akıcı bir kitap, Brian Greene'nin dehası ve anlatımının yanı sıra Ebru Kılıç'ın mütercimlik kabiliyeti ve hakimiyetininde kitabın okunur bir popüler bilim kitabı olmasında direkt etken diye düşünüyorum.

Not: Fizik (veya nevi) kitaplarına önyargılı olmamamız gerekiyor, anlayamam endişesi içerisine girmemeliyiz, zor bile olsa evreni idrak etmemiz, en azından idrak etmek için çaba göstermemiz gerekiyor.

Kitabı temin edip okumalı...

Alperen Zeybek 
27 Ara 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Kitabın %80ini okudum lakin beynim yazılanları anlayacak kapasitede değilki yarıda bıraktım. Şu ana kadar okuduğum kitap sayısı bi elin parmaklarını geçmez o yüzden değerlendirmemi göz ardı edebilirsiniz..

Mehmet Özdemir 
21 Nis 19:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Onlarca bilim kitabı okumama rağmen bu kitabın yeri bende kesinlikle ayrı. Sicim teorisine pozitif bakışı ve big bang teorisini sade anlatımı beni büyüledi

Kitaptan 1 Alıntı

Evrenimizin üçten fazla uzamsal boyuta sahip olabileceği fikri pêkala kulağa budalaca, tuhaf ya da mistik gelebilir. Oysa gerçekte somut ve akla yatkın bir iddiadır bu.

Evrenin Zarafeti, Brian Greene (Sayfa 225)Evrenin Zarafeti, Brian Greene (Sayfa 225)