7,6/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
3 beğeni  · 
749 gösterim
ABD tarihi son iki yüzyılda dünya tarihine damgasını vurmuştur. Kıtanın gerçek sahibi Kızılderililer’in yerinden edilişinden itibaren dünya hakimiyetine uzanan bir imparatorluğun ilginç hikayesi...Yankeeler... Kızılderililer... Zenciler... Köleler... İsçiler... Yalnızca güç ve basarı pesinde koşan fırsat avcıları...Basta Britanya'dan olmak üzere dünyanın her tarafından gelip bu bakir topraklara yerle5en göçmenler...Bir yandan demokrasinin, liberal değerlerin görkemli yükseli5i, diğer yandan dev sermayelerin gölgesi altında kapitalizmin vahşi ve acımasız yüzü...
Dünyadaki uygarlıkların binlerce yıldan bu yana ürettiği bilgiyi ve teknolojiyi sanki başka bir gezegene ayak basan dünyalılar gibi büyük bir açgözlülük, ihtiras ve şiddetle bu topraklarda uygulamaya koyuldular. Ve "Amerikan gülü, bütün görkemi ve güzel kokusuyla ancak etrafında büyüyen ilk tomurcukların feda edilmesiyle yetiştirilebilir"di.

Bu göçmenler, çoğunlukla kendi ülkelerinden dışlanmıs, hor görülmüş, sürülmüş ya da ezilmiş kişilerdi. Yepyeni bir hayat macerasına atılmak için burada zorlu bir mücadeleye giriştiler. Dünyadaki uygarlığı miras aldılar fakat bunu bir kültüre dönüştüremediler. Bu durum belki de bu ülkenin kurulusunda ve sonrasında oluşan koşulların doğal bir sonucuydu.

İste bir roman tadında okuyacağınız bu kitabın, arşiv çalışmalarının önemini her fırsatta vurgulayan değerli tarihçimiz Halil İnalcık tarafından çevrilmiş olması da kültür-uygarlık problematiği bakımından ayrıca anlamlıdır.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  453
 • ISBN:
  9789758717118
 • Çeviri:
  Halil İnalcık
 • Yayınevi:
  Doğu-Batı Yayınları
 • Kitabın Türü:
ramazan k. 
 10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Önceden burada yayınladığım yorum aşağıda olmakla birlikle daha geniş bir yazımı blogumda bulabilirsiniz.
https://karakugublog.wordpress.com/...e-abd-tarihi-okumak/

İkinci Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında tamamlanmış bir eser. Halil İnalcık'ın kitapta geçen ifadelerinin özeti ile aktarıyorum: Türkiye NATO'ya girdiğinde AÜ DTCF'de seçmeli bir ABD Tarihi dersi okutulmak istenmiş. Birkaç yıl elçilikten ders için yabancı kişiler davet etmişler ancak sonra bu dersi okuldan birisi versin görüşü ortaya çıkınca Halil İnalcık Hoca misafir öğretim üyesi olarak Harvard'a gitmiş ve orda ABD tarihi konusunda dersler takip etmiş. Sonrasında AÜ'de ders vermiş, bu kitabı da ders kitabı olması için çevirmiş. Kitap oldukça güzel okunan, ABD'nin bugünki toplumsal, siyasi ve ekonomik yapısını anlamak için çok temel güzel bir eser. 1945 öncesi ve ABD tarihinin temelleri şeklinde okunabilir kitap, ilk yerleşimler, iç savaş, tröstlerin oluşumu... vb. konuları anlamak için çok faydalı. Hatta ABD kültüründe neden silah kullanımı görece çok yaygın sorusuna bile bu kitaptan bir cevap bulmuştum.

Kitaptan 1 Alıntı

Amerika, tarihte ulusların karışması, dini hoşgörü, sosyal eşitlik, ekonomik imkan ve siyasi demokrasi alanlarında şimdiye kadar girişilmiş en iddialı deneyimi temsil eder.

ABD Tarihi, Allan NevinsABD Tarihi, Allan Nevins