8,2/10  (65 Oy) · 
356 okunma  · 
59 beğeni  · 
2.039 gösterim
Yıkılmış bir yuvadan arta kalan Fadiş, Analı babalı bir yuvası olmadığından , çeşitli köy, kasaba, ve kentlerde akrabalardan oluşan değişik ailelerin yanında yaşamak zorundadır. Tek dayanağı annesi Cemile’dir Ama, baba onu ikide bir kaçırıp annesinden uzaklaştırır. Anne, kızının izine düşer onu bulur. Ancak geçim için çalışmak zorunda olduğundan, Fadiş’i aylık yollamak koşuluyla yakınlarına bırakır. Ana kızın yaşamı özlemle sürer.Bir türlü bir araya gelemezler. Fadiş’in duygu yüklü yaşam serüveni, öylesine renkli, öylesine ilginç ve sürükleyicidir ki!

Yazarın ilk romanı olan Fadiş 1971 yılında basılmıştır. O zamandan bu güne kadar, kuşaktan kuşağa sürekli okunarak, klasik çocuk romanı niteliği kazanmıştır. Yediden yetmişe ,bu kitapta, herkes kendinden bir şey bulmaktadır. Özellikle Fadiş’in yaşamın zorlukları karşısında gösterdiği direnç, insanlara örnek olmaktadır. Köy ,kasaba, kent yaşamı içinde süren Fadiş ’in serüvenleri ,özgündür sevinç coşku, kaygı, korku, acı, yanında örf adetler, gelenek görenekler, insan ilişkileri , sevgi dolu bir yaklaşımla işlenmektedir. Bu yüzden Fadiş, otuz yıldır halkın elinde, gönlünde yaşamayı başarmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789754050929
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
BETÜL KOÇAK 
23 Mar 15:32 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okuyan arkadaşlarım çok güzel bir kitap diyordu. Bende bu kitabı okumayı çok istedim ve merak ettim. Hüseyin hocam bana önce başka bir kitabı verdi. Hocam ben bu kitabı alsaydım dedim. Hüseyin hocam dedi ki şimdi sen bu kitabı al ben haftaya bu kitabı sana veriyim dedi. Bende tamam dedim . Diğer kitabı okudum bitirdim ve diğer hafta hüseyin hoca bu kitabı bana verdi çok mutluydum. Çünkü merakımı yenicektim. Kitabı bir günde 112 sayfa okudum. Fadiş 'in annesinden ayrı kalması çok zor bir şeydi. Annesi fadiş'e kısa süreliğine bakacak birilerini arıyordu. Ve teyzesine para gönderme koşuluyla onlara gönderdi. Teyzesine yardım ediyordu arada bir annesi sandık ile kıyafet ve yiyecek birşeyler gönderiyordu.
Kitabın sonunu istediğim gibi bulamadım ama yine de güzeldi . Daha farklı bir şeyler de olabilirdi. mesela ;
fadiş annesine kavuşuyor ve çok mutlu oluyor. Annesi bence fadiş'i yurda vermesin. Yani kısacası bu kitap çok güzel bence sizler de okuyun bu kitabı okurken kendinizi birde fadiş'in yerine koyun...

Muhammed Acet 
 07 May 19:29 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Siz, sizinle eşit durumdaki insanlar tarafından aşağılansaydınız neler hissederdiniz.O hissedeceğiniz duyguları Fadiş adlı küçük bir kız çocuğu hissediyor .Bu kitabı okuduğunuzda ne demek istediğimi daha çok anlayacaksınız .Fadiş daha küçücükken babası tarafından yüzüstü bırakılıyor.
Bence Fadiş'in yaşadıklarına kimse katlanamazdı. Düşünsenize daha kundaktaki bir bebeğin babasız büyemesini ve sonrada hayatınız normale dönmüşken bir anda babanızın ortaya çıkması ve hatta birçok insan tarafından yoksul olduğunuz için hor görülmeniz gerçektende korkunç bir üzüntü olurdu.Fadişin yaşadıklarını sizde kitabın içinde yaşamak isterseniz bu kitabı sizlerde alın ve okuyun .Sizlere şiddetle tavsiye ederim.

Kübra YILDIZ 
31 Mar 16:43 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle hüseyin hocam okuma hikayelerini dağıtırken ben ondan bana fadişi vermesini rica etmiştim. Hüseyin hocada tüm herkeze dağıtıyım eğer kimseye verilmesse veririm demişti. Ve hiç kimseye verilmemişti.hüseyin hoca bana verince mutlu olmuştum. Fadişi okumak için can atıyordum. 1. günde 100 sayfa 2.günde geriye kalanı okuyarak kitabin tümünü bitirdim.kitapta fadiş annesiyle birlikte 3 katlı bir evde çalışmaya gidiyordu.Fadişin annesi cemile hanım evin sahiblerine yemek hazırlarken fadişte annesine aç olduğunu bildirdi.annesi ise önce onların bitirip sonra kendilerinin yiyeceğini söyledi.Fadiş dayanamayıp masanın kenarında uyukalmıştı.fadişe öyle olunca içim acıdı sanki ben aç kalmışım gibi bir his geldi. Bu kitabı iyiki okumuşum.Okuduğuma hiç pişman değilim.Eminim sizlerde okuyunca iyiki okumuşum diyeceksiniz .

Gizem Gezer 
16 Mar 17:14 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 3/10 puan

kitap çok akıcı kitap ve çok duygusal bir kitap üç günde 93 sayfa okudum. kitabı tam bitirmedim ama bitireceğim zaten kitabı bitirmeme az kaldı. okuduğum kadarıyla sizlere kısaca anlatmak istiyorum. fadiş küçük bir çocuk bir gün babası fadişin annesinin yanına gelmiş annesin demişki gel istanbula gidip küçük bir dükkan açalım demiş. fadişin annesi hayır annemi bu halde bırakıp gelemem demiş. fadişin babası istanbula gitmiş. Bir süre sonra annesi ölmüş fadiş ve annesi parasız kalmışlar fadişin annesi ev temizlemeye gidiyormuş fadiş hem çok yorulup hep acıkıyormuş. fadişin macerası henüz sona ermedi çünkü daha da devam ediyor...

Sude ortakaya 
15 Şub 18:26 · Beğendi

Kitabı okurken kendimden geçtim diyebilirim duygulandım ve çok hoşuma gitti arkadaşlarımın tavsiyesi sayesinde daha çok okumak istedim insan bu kitap ile gerçekleri anlıyor yokluğun ne kadar zor olduğunu anladım bu kitapta

Ayşenur Araz 
11 Şub 20:31 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı begendim hem duygusal hemse eğlenceli bir kitaptı benim yaşına gorede iyiydi kitabı okumanızı tavsiye ediyorum dışında beğeneceğinizi umutla ve görüşlerinizi heyecanla bekliypruö

Rozerin özlük 
 03 Nis 21:04 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Fadis çok güzel bir kitap ve okumak için uygun diye düşünüyorum. bu kitapta Fadis çok acı çekiyor ama bu acının ardında büyük bir mutlukuk var .okumanızı tavsiye ederim eminim çok beğenirsiniz,
Burdan Hüseyin ögretmenimede cok tesekkur ediyorum .sonucta onun sayesinde bu kadar guzel kitap okuyoruz.:)

Aslınur ASLAN 
17 Nis 18:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fadiş ve annesinin hasretine, buluşma çabasına tanık oldum bu kitapta. Bu kitap gözümüzün açılmasını ve pürüzsüz bir yaşamı olmayan insanların hayatına derinlemesine inilmesini sağlıyor. Önünde olan engellere karşın asla bıkmayan anne ve kızın sevgisi sayfalara sığmıyor.

Emre Temli 
20 Nis 20:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bence bu kitap çok iyi bir kitap bu kitapta hayatın zorluklarını anlatıyor bu kitap çok acıklı bir kitap bu kitabı okuyanlar duygulanabilirler ama ben duygulanmadım bu kitap çok güzel bir kitap ben bu kitabı herkese öneriyorum

Ceren Güzel 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı ortaokulda okumuştum .Bazı yerleri sıkıcı ama kitabın geneli dikkate alınarak okunursa çok hoş bir kitap haline geliyor.bu kitabı küçük büyük demeden herkesin okumasını ve kendine bir ders çıkarmasını tavsiye ediyorum.

2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi ?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi ? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.