8,5/10  (46 Oy) · 
272 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.858 gösterim
Yıkılmış bir yuvadan arta kalan Fadiş, Analı babalı bir yuvası olmadığından , çeşitli köy, kasaba, ve kentlerde akrabalardan oluşan değişik ailelerin yanında yaşamak zorundadır. Tek dayanağı annesi Cemile’dir Ama, baba onu ikide bir kaçırıp annesinden uzaklaştırır. Anne, kızının izine düşer onu bulur. Ancak geçim için çalışmak zorunda olduğundan, Fadiş’i aylık yollamak koşuluyla yakınlarına bırakır. Ana kızın yaşamı özlemle sürer.Bir türlü bir araya gelemezler. Fadiş’in duygu yüklü yaşam serüveni, öylesine renkli, öylesine ilginç ve sürükleyicidir ki!

Yazarın ilk romanı olan Fadiş 1971 yılında basılmıştır. O zamandan bu güne kadar, kuşaktan kuşağa sürekli okunarak, klasik çocuk romanı niteliği kazanmıştır. Yediden yetmişe ,bu kitapta, herkes kendinden bir şey bulmaktadır. Özellikle Fadiş’in yaşamın zorlukları karşısında gösterdiği direnç, insanlara örnek olmaktadır. Köy ,kasaba, kent yaşamı içinde süren Fadiş ’in serüvenleri ,özgündür sevinç coşku, kaygı, korku, acı, yanında örf adetler, gelenek görenekler, insan ilişkileri , sevgi dolu bir yaklaşımla işlenmektedir. Bu yüzden Fadiş, otuz yıldır halkın elinde, gönlünde yaşamayı başarmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789754050929
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Sude ortakaya 
15 Şub 18:26 · Beğendi

Kitabı okurken kendimden geçtim diyebilirim duygulandım ve çok hoşuma gitti arkadaşlarımın tavsiyesi sayesinde daha çok okumak istedim insan bu kitap ile gerçekleri anlıyor yokluğun ne kadar zor olduğunu anladım bu kitapta

Ayşenur Araz 
11 Şub 20:31 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı begendim hem duygusal hemse eğlenceli bir kitaptı benim yaşına gorede iyiydi kitabı okumanızı tavsiye ediyorum dışında beğeneceğinizi umutla ve görüşlerinizi heyecanla bekliypruö

Ceren Güzel 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı ortaokulda okumuştum .Bazı yerleri sıkıcı ama kitabın geneli dikkate alınarak okunursa çok hoş bir kitap haline geliyor.bu kitabı küçük büyük demeden herkesin okumasını ve kendine bir ders çıkarmasını tavsiye ediyorum.

yaprak mısra 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

orta okuldayken öğretmenimin ödev vermesiyle okudum. her ne kadar çocuk kitapları grubunda yer alsa da büyüklerin de okuması gereken bir kitap.

Eylül AYDIN 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok duygulu bir kitap fadişin hayatını anlatan üzücü ve mutlu anlarının yaşandığı bir hikaye...

irem öcalan 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

kitap acıklı bir hikayeyi anlatıyor duygulu bir kitap fakat bazı yerleri sıkıcı

DAMLA BAĞLIOĞLU 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum ilk roman ve yıllar sonra Sevgili Gülten Dayıoğlu ile bir araya gelip tekrardan Fadiş'i hissedebilmek ayrı bir güzel...

Dilara Adar 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ilkokul döneminde okuduğum bir kitaptı. Çok fazla hatırlamasam da beni çok çok heyecanlandırdığını anımsıyorum. Yazar olarak da Gülten Dayıoğlu'na güvenin. Rahatlıkla okuyun,okutun.

Mehmet Coşkun 
20 Eki 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fadiş eski Türk filmlerini andıran,acıklı okuması keyifli bir kitaptır.

irem öcalan 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

kitap acıkılı bir hikayeyi antaıyor bazı yerleri sıkıcı

Kitapla ilgili 1 Haber

Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi ?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi ? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.