8,3/10  (92 Oy) · 
462 okunma  · 
86 beğeni  · 
2.743 gösterim
Yıkılmış bir yuvadan arta kalan Fadiş, Analı babalı bir yuvası olmadığından , çeşitli köy, kasaba, ve kentlerde akrabalardan oluşan değişik ailelerin yanında yaşamak zorundadır. Tek dayanağı annesi Cemile’dir Ama, baba onu ikide bir kaçırıp annesinden uzaklaştırır. Anne, kızının izine düşer onu bulur. Ancak geçim için çalışmak zorunda olduğundan, Fadiş’i aylık yollamak koşuluyla yakınlarına bırakır. Ana kızın yaşamı özlemle sürer.Bir türlü bir araya gelemezler. Fadiş’in duygu yüklü yaşam serüveni, öylesine renkli, öylesine ilginç ve sürükleyicidir ki!

Yazarın ilk romanı olan Fadiş 1971 yılında basılmıştır. O zamandan bu güne kadar, kuşaktan kuşağa sürekli okunarak, klasik çocuk romanı niteliği kazanmıştır. Yediden yetmişe ,bu kitapta, herkes kendinden bir şey bulmaktadır. Özellikle Fadiş’in yaşamın zorlukları karşısında gösterdiği direnç, insanlara örnek olmaktadır. Köy ,kasaba, kent yaşamı içinde süren Fadiş ’in serüvenleri ,özgündür sevinç coşku, kaygı, korku, acı, yanında örf adetler, gelenek görenekler, insan ilişkileri , sevgi dolu bir yaklaşımla işlenmektedir. Bu yüzden Fadiş, otuz yıldır halkın elinde, gönlünde yaşamayı başarmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789754050929
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Betül Koçak 
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okuyan arkadaşlarım çok güzel bir kitap diyordu. Bende bu kitabı okumayı çok istedim ve merak ettim. Hüseyin hocam bana önce başka bir kitabı verdi. Hocam ben bu kitabı alsaydım dedim. Hüseyin hocam dedi ki şimdi sen bu kitabı al ben haftaya bu kitabı sana veriyim dedi. Bende tamam dedim . Diğer kitabı okudum bitirdim ve diğer hafta hüseyin hoca bu kitabı bana verdi çok mutluydum. Çünkü merakımı yenicektim. Kitabı bir günde 112 sayfa okudum. Fadiş 'in annesinden ayrı kalması çok zor bir şeydi. Annesi fadiş'e kısa süreliğine bakacak birilerini arıyordu. Ve teyzesine para gönderme koşuluyla onlara gönderdi. Teyzesine yardım ediyordu arada bir annesi sandık ile kıyafet ve yiyecek birşeyler gönderiyordu.
Kitabın sonunu istediğim gibi bulamadım ama yine de güzeldi . Daha farklı bir şeyler de olabilirdi. mesela ;
fadiş annesine kavuşuyor ve çok mutlu oluyor. Annesi bence fadiş'i yurda vermesin. Yani kısacası bu kitap çok güzel bence sizler de okuyun bu kitabı okurken kendinizi birde fadiş'in yerine koyun...