Mo'nun Gizemi

8,1/10  (48 Oy) · 
187 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.725 gösterim
Avustralyaya gidiyordum. Uçakta, her haliyle garip ve gizemli, genç bir adamla tanıştım. Kendisi Genetik Mühendisiydi. Onunla insan kopyalama olgusu üzerine, ürperti verici konuşmalar yaptık. Daha sonra o bana, roman yazmam için, yürek hoplatıcı bir serüven aktardı. Bu serüveni, birbirlerine tutkulu bir aşkla bağlı olan, Defne ve Burç adında, liseli iki genç yaşamıştı.

Böylece her sayfasında, acaba sorusuyla insanı kuşatan, bu soluk kesici roman ortaya çıktı. Ne var ki, bu olayda aklıma takılan bazı soruların yanıtlarını, hala bulabilmiş değilim:
Yol arkadaşım Burç, gerçek bir insan mıydı?

Yoksa ben, gen teknolojisi ve canlı kopyalama yöntemiyle, laboratuvarda oluşturulmuş biriyle mi yolculuk yapmıştım?
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789754059802
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Ahmet Özaysın 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Roman, yazar Gülten Dayıoğlu’nun Sidney’e gitmek üzere bindiği uçakta ilginç bir yolcu ile tanışması ile başlıyor. Genetik mühendisi olan bu genç ile yolculuk boyunca insan kopyalama, insan DNA’sının sırları gibi genetik bilimi ile ilgili konularda sohbet ediyorlar. Yazar bu genç bilim adamından çok etkileniyor.
Yazar İstanbul’a döndüğünde tanıştığı genetik mühendisinden esrarengiz bir posta alıyor. Yazar posta ile gelen paketi açtığında içinden altı adet kaset çıkıyor. Bu kasetlerden Burç ve Defne (Daphne) adlı iki gencin macera dolu öyküsü çıkıyor. Genç adam yazardan bu öyküyü romanlaştırmasını istiyor. Roman aslında bundan sonra başlıyor.
Burç zengin bir Türk iş adamının oğlu, Defne ise Amerikalı bir subayın kızıdır. Her ikisi de anneleri ile Hint Okyanusunda bulunan Maldiv Adaları’nda eşsiz bir tabiat güzelliği içindeki bir otelde tatil yapmaktadırlar. Şiddetli bir yağmurun yağdığı sıradan bir günde bu iki genç tanışırlar ve zamanla birbirlerine âşık olurlar. İki gencin anneleri de kısa sürede dost olurlar.
İki sevgili bir gün plajda güneşlenirken, adada gizemli dörtlü adını verdikleri tuhaf insanlarla karşılaşırlar ve onları sırf tatillerine heyecan katmak için gizli gizli takip etmeye karar verirler. Bunlar Amerika için çalışan dört bilim insanıdır. Liderleri olan Yuma ise aslında Japonya için çalışan gözü kara bir genetikçidir.
Burç ve Defne’nin otel çalışanı olan temizlikçi arkadaşları Nahobi onlara bu takip işinde yardım etmektedir. Esasında Nahobi ise Çin devleti için çalışan gizli bir ajandır. Nahobi emirlerini Yuma’nın bir zamanlar eşi olan meslektaşı Yuen’den almaktadır. Yuen Çin tarafından desteklenen başarılı bir insanıdır. Genetik alanında çok başarılara imza atan Yuma ve Yuen ikilisinin araları çeşitli sebeplerle yıllar önce açılmış ve birbirlerinin can düşmanı olmuşlardır. Bu ikilinin amacı o bölgede binlerce yıl önce yaşamış Mo ırkını yeniden canlandırmaktır. Mo’lar mitolojiye göre çok eski yıllarda yaşamış, hem karada hem denizde hem yaşayabilen, aynı zamanda uçabilen çok zeki gelişmiş canlılardır. Okyanustan çıkarılan Mo fosilleri ile laboratuvar ortamında çok gizli ve tehlikeli deneyler yapılmaktadır.
Burç ve Defne tamamen eğlence olsun diye başladıkları masum bir takip oyunu oynadıklarını sanırken kendilerini gerçekten çok tehlikeli bir kıskacın içinde bulurlar. Bu iş onlara pahalıya mal olacaktır. Burç ve Defne’yi Yuen’in ajanı sanan Yuma bu iki genci kaçırır ve Alaska yakınlarındaki bir laboratuvara hapseder.
İşler bundan sonra iyice karışır. Aileler devreye girer. Amerika, Türkiye, Japonya ve Çin dörtgeninde uluslararası basına da yansıyan gelişmeler olur. Birbirine âşık bu iki genci heyecan ve tehlike dolu bir sürü sürpriz beklemektedir. Kitabın sonunda olaylar bir sona bağlanmaz çünkü bu serinin ilk kitabı. Bu kitabın “Mo'nun Gizemi 2 – Otran” ve “Mo'nun Gizemi 3 – İkizler” adlı iki tane devam kitabı var.
Mo’nun Gizemi genel olarak sürükleyici ve merak uyandırıcı bir roman olmuş. Gençlik edebiyatı kategorisinde gösterilmesine rağmen yetişkinlerin de zevkle okuyabileceği bir kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Seçilen konu bir hayli orijinal olmuş. Yazar mitolojik öğeleri giderek artan genetik gelişmelerle dengeli bir şekilde harmanlamış. Genetik biliminin getiri ve götürüleri üzerine okuyucuyu düşünmeye sevk etmiş. Bilimsel gelişmelerin insanoğlu üzerindeki etkilerini ve ahlaki ikilemlerini irdelemiş.
Kitap hakkında söylemek istediğim olumsuz iki şey var. Birincisi kitabın ilk kısmı fazlasıyla sıkıcı kaleme alınmış. Kitabı devam edip etmeme konusunda kararsız kalıyorsunuz. Acaba okumaya değer mi diye düşünüyorsunuz. Neyse ki Mo’larla ilgili efsane kurguya dâhil olduktan sonra kitap sürükleyici bir yapıya bürünüyor. Hatta ilk kısmın aksine çok başarılı bir kurguya şahit oluyorsunuz.
İkincisi ise öykümüzün başkarakterleri Burç ve Defne’nin aşklarının çok yüzeysel ve basit bir şekilde anlatılmış olması. Okuyucu da gerçeklik hissi uyandırmıyor hiç. Sanki bu aşk gençlerin üzerine sonradan eklenmiş gibi eğreti duruyor. Hatta ergenlik dönemindeki bu ikilinin hayata bakışları ve düşünce yapıları da çok gerçeklikten uzak kalmış ve başarısız olarak yansıtılmış.
Mo’nun Gizemi çocuk edebiyatına büyük katkılar sağlamış yerli bir yazarımızın kaleminden zevkle okunan, biraz fantastik biraz da bilim kurgu tadında hem gençlere hem de yetişkinlere hitap eden başarılı bir roman.

http://www.kitapvedusunce.com

ceren bilacan 
03 Şub 13:00 · Kitabı okudu · 22 günde · 8/10 puan

Gülten Dayıoğlu'nun uçak yolculuk yaparken biriyle karşılaşması ve bu kişinin çok dikkatini çekmesi bunun üzerine mo ile ilgili anlattığı şeyi kitaba hikaye oluşturarak aktarması

Melek Dündar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Orta 2 de okuduğum ve herkese tavsiye ettiğim bir kitap. Gen teknolojisi ile kopyalanmanın hikayesi. Kitapta ilgili çeken kısım , Mo'ların iletişime geçiş biçimleri oldu.

İrem Erdoğan 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gülten Dayıoğlu'nun kitaplarını zaten çok severim bu kitabı bana teyzem önermişti çok severek aldım ve 4 günde bitirdim herkese tavsiye ederim.

Merve Yahşi 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk okulda soluksuz tüm seriyi okumuştum 3 günde, başlangıç için kesinlikle çok güzel bir eser.

Kitaptan 5 Alıntı