Sekizinci Renk

8,0/10  (54 Oy) · 
345 okunma  · 
42 beğeni  · 
2.273 gösterim
Ela, sıradan öğüt ve eleştirilere uyarak yaşama yumuşak iniş yapmak istemiyordu. Hayatı deneyerek, kalıplaşmış kuralları aşan özgür ve sıradışı bir kimlik edinmeyi amaçlıyordu.
O, çok renkli düşler kuruyordu. Örneğin; gökkuşağının sadece yedi renk olduğuna inanmıyordu. İnsanoğlunun gözlerini bürüyen bağnazlık perdesi yırtıldığında, yepyeni renklerin ortaya çıkacağına yürekten inanıyordu.
Ortaokul ve lise yıllarında, bu amaç ve inançlar doğrultusunda yanlış ya da doğru, acıklı veya gülünç pek çok serüvene atıldı. Ailesi ve arkadaşlarıyla sürtüşmelere girdi. Acı, korku, kaygı ve düşkırıklığıyla birlikte sevincin, coşkunun, aşkın ve mutluluğun doruklarında yaşadı.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789754057443
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Süeda Horzum 
11 Eyl 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Gülten Dayıoğlu'nun kitaplarını çok sevdiğim söylenmez.Ama bu kitabı bence bir başka.Çok sevdim ve heyecanla sonunu merak ederek okudum.Okumanızı tavsiye ederim :)

Şule ALTAN 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazarın daha önce Dört Kardeştiler romanını okumuştum ve birkaçını daha.Sevmiştim devam etmek istedim.Bu kitabı da görür görmez aldım.Ancak geç kalmışım , öğretmenimin dediğine göre.Ortaokul düzeyi denildi , uyarmış olayım beklentilerinizi karşılamayabilir.
Sekizinci Renk , Ela'nın göz dolduran başarılarıyla büyüledi beni.Yaklaşık olarak üç yüzlü sayfalara kadar Ela'ya imrenerek okudum kitabı.Okul başarısını , piyano derslerini kıskandım diyebilirim.Ela iyi bir karakterdi.Ergenlikten yirmili yaşlarına kadar beraber büyüdük , aşık olduk , aile sırlarını öğrendik.Sevdim ben Ela'yı.Yalnızca bazı yerlerde bana da şımarıkça geldi , bazen de gerçekten çuvalladığını hissettim.Üzülmedim desem yalan olur çünkü yazar ustalıkla işlemiş karakteri.Ela hepimizin gençliğinden bir parçanın temsilini taşıyor.
Ela'yı ne kadar sevdiysem Ülev'den bir o kadar nefret ettim.Sanırım yazarda da öyle oldu ki ilk yüz sayfadan sonra seyrek bahsedilmiş Ülev'den.Ne desem bilemiyorum.İlk olarak adı - her ne kadar hikayesi de olsa - saçma geldi.Sonra kız kibirliydi.Yazar bunu konuşmaktan çekinmemek veyahut alçak gönüllü olmamak olarak ifade etse de samimi gelmedi.Tiraje Hanım'ı kendisiyle kurmaya çalıştığı arkadaşlığı hep övdü , Ela'ya hep öğüt verdi.Bitmez tükenmez öğütler... Ben sıkıldım Ela sıkılmadı.Hatta bir ara o kadar ileri gitti ki bağırırcasına Ela'ya büyük harflerle mesaj attı.
Tiraje Hanım ve Ela'nın sürtüşmeleri başlarda gayet doğal gelse de sonradan , Ela büyüdükçe , garip bakmaya başladım.Sonuçta her kız ergenlikte annesiyle sorun yaşar ama Ela'nınki farklıydı.
Kitapta beni en rahatsız eden noktaya gelecek olursak , bazı cümlelerde çok yapmacıktı.Aslında yazar , birçok ağzı başarılıyla işleyebilen bir yazar ancak bu kitaptaki cümleler fazlasıyla havada kalmıştı.Yazarın bugünleri düşünerek , modern yazdığını tahmin ediyorum lakin yazarın yolunda yürüyemediğimiz açık çünkü kelimeler yabancı , cümleler yapmacık geldi bazı yerlerde.
Bu kitabın en büyük kazanımı kültürlü , kendini yetiştirmiş insanların asla ezilmeyecekleridir.Bir kapı kapansa diğeri açılır çünkü onlar içlerinde var olan enerjiyi en doğru şekilde değerlendirmiş , en iyi olmak için çabalamışlardır.Ela da böyle bir karakterdi.Son sayfalarda neler neler yaşadı ama yine de elinde bir şeyler vardı.Maddi anlamda değil bu - para değil - , müzik olsun , kültür olsun , kitap olsun son derece uygar bir insan.Örnek insan.
Ela'nın bazı davranışlarında üzüldüm.Yanlış kararlar aldığı oldu."Hayatını mahvetti." dediğim yerler oldu.Yine de alnının akıyla çıktı Ela.
Ne kadar yerinde bir yorum bilemiyorum ama bizim bugün ayıla bayıla okuduğumuz aile içi dram , aşk gibi konuları Gülten Dayıoğlu yıllar önce işlemiş.Ben bu kitapları okumadan Türk edebiyatını beğenmiyorum diyen insanlara itibar etmeyi düşünmüyorum.
Yazar fark ettirmeden çok farklı konulara götürmüş okuyucuları.
Puan vermeyecektim aslında ama yine de "kendime göre" değerlendiriyorum çünkü başta da belirtiğim gibi 12-15 yaşa uygun bir kitap ama yine de öneririm.

Ayşen BÜLBÜL 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yeni yeni büyümeye başladığım dönemde okuduğum eşsiz romanlardan biridir. Ama Gülten Dayıoğlu'na ait olduğu çok belli :) Çoğu kitabındaki gibi ucunu mutlaka dünya barışı gibi konulara değindirmiş.

SelinGuzel 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hayatı tanımanın ne demek olduğunu henüz bilmezken tanıştım kitaplarla ve bana okumayı sevdiren ikinci kitaptı. Çünkü hayatı tanımaya çalışan, deneyen, sıklıkla da yanılan bir kızın hikayesini anlatıyordu. Gönül kütüphanemde yeri çok büyüktür.

Gülşah Özkaya 
 09 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Genç kızlara önerebileceğim bir kitap. Ben ortaokul zamanlarımda okumuştum ve çooook beğenmiştim. Hatta o zamanlar Gülten Dayıoğlu okuluma imza gününe gelmişti. Bu kitabı imzalatıp hemen okumaya başlamıştım. O zamanlar bana oldukça sürükleyici gelmişti. Kitabın sonlarına doğru yer yer sıkıldığım yerler olmuştu, ancak yine de bitirebilecek kadar sevdirdi kendini. Yazarın üslubu sade ve akıcı. Konusu, kurgusu ilgi çekici. Ama ben kitabın en çok tasarımını beğendim. Çok hoş. :)

Eda Yavaş 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap oldukca guzeldi.Baski altinda yetistirilen ve boylelikle ailesinden yavas yavas soguyan bir kizin hayati anlatiliyor. Kiz annesinin sirlarini ogrenmeye basladikca annesiyle arasi duzelmektedir.Okul kutuphanesinden okumustum.Ben begendim.

meryem sezer 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gülten Dayıoğlu'nun okuduğum ilk kitabı. Sonra diğer tüm kitaplarını severek okudum. Ortaokul da okuma alışkanlığı kazanmama çok yardımcı oldu :)

Merve Yahşi 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk okuduğum romandır ve bu roman sayesinde kitap,kitaplık, okumak vs gibi kavramları fark ettim.

Rumeysa Demirel 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ortaokulda okumuştum, net hatırlamıyorum ama okuduklarıma eklemek istedim :)

Kitaptan 1 Alıntı