·
Okunma
·
Beğeni
·
8,2bin
Gösterim
Adı:
Falaka
Baskı tarihi:
1989
Sayfa sayısı:
79
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koran Yayınları
160 syf.
Biraz zor okudum. Bence bu kadar ağır yazmamalıydı. Ama bir de şöyle düşündüm, belki kendisi zor zamanlar geçirmiştir, haliyle bunlar da kitaplarına yansımıştır. İnsan hâli, olabilir...
64 syf.
·2 günde·8/10 puan
Çocukluğuma damgasını vurmuş bir yazardır Ömer Seyfettin.
Hikâyelerin çocuklara, romanların yetişkinlere yazıldığını zanneden bir eğitim mantığıyla büyümüş nesil, demek istediğimi anlayacaktır.
Çünkü başlı başına ve özgün bir yazım tarzı olan ‘öykü’, ‘romanın çocuklara hitâp eden şekli’ olarak neslimize senelerce okutulmuş; ve küçük yaşta, Ömer Seyfettin’in Kaşağı, Bomba, Beyaz Lale, Diyet, Başını Vermeyen Şehit... vb bir çok vurucu ve şiddet dolu hikâyesiyle tanışmamıza neden olmuş.
Ömer Seyfettin hiç şüphesiz hayran olunası incelikli bir dile ve güçlü bir hayal gücüne sahip, Türk edebiyatına oldukça kaliteli eserler vermiş bir yazar.
Fakat gerçekten ‘çocuk yazarı’ mı? Tartışılır.
Çoğunlukla bir eseri daha önce okumadığım için hayıflanırım. Ama Ömer Seyfettin ile keşke daha geç tanışsaydım diyorum.
Hem onun değerini daha iyi bilir, hem ruhumda büyük yaralar açan eserleri için uygun yaşa gelmiş olurdum.
104 syf.
Biraz önce karşıma çıkan ve beni çocukluğuma götüren bu kitabı da kütüphanemin bir köşesine bırakıyorum. Bende ayrı ve acı bir anısı var. Okumaktan pişman değilim fakat çocuklara önereceğim ilk kitap bu olmaz diye düşünüyorum.
81 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Eski zamanlardan kalma gayet güzel bir kitap.Hayattaki olağan şeyleri anlatmış.Öğrencilik yıllarında yaşadığı acı tatlı anılar gayet güzeldi.Başlığından biraz acı bir hikayeye sahip olduğu düşünülüyor ama bence o kadar acı dolu bir kitap değil.Orta seviye okunabilecek bir kitap okunmasını öneririm.
81 syf.
·1 günde·4/10 puan
Çocukluğumun kitaplarından aklımdan hiç çıkmayan bir hikaye. Ömer Seyfettin'in hikayeleri hep ilgimi çekmiştir çocukken. İlkokulda okumuştum şimdi kütüphanemde görmüşken okuyayım dedim. Gayet güzel bir anlatım ve sade bir hikaye.
160 syf.
·Puan vermedi
Çocukluğuma damgasını vurmuş bir yazardır, Ömer Seyfettin. Beni çocukluğuma götüren bu kitabı da kütüphanemin bir köşesine bırakıyorum. Dili gayet akıcı ve sade. Olaylar güzel ve anlaşılır betimlenmiş.
Çocukluk yıllarında okumanın tadı tabiki başka.
81 syf.
Bir grup çocuğun gittikleri kursun hocasına bir şaka yapmaları ve bunun üzerine hocanın zor durumda kalması anlatılıyor. Ömer Seyfettin'in Kaşağı' dan sonra en fazla beğendiğim kitabı.
160 syf.
·Puan vermedi
Çocukluğumun vazgeçilmez kitaplarından birisi dili gayet akıcı ve sade. Olaylar güzel ve anlaşılır betimlenmiş. Çocukluk yıllarında okumanın tadı tabiki başka
74 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Ömer Seyfettin klasiklerinden üzerine çok yorum yapmaya gerek olmadığı kanısındayım. Cep Boy olarak okudum ve memnun kaldım tek nefeslik güzel bir eser. Hep söylediğim gibi dinlenmek için ideal. :) İyi okumalar.
81 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Balkan Savaşı'nın içinde bir askerin -ki bu Ömer Seyfettin'in kendisidir - gözünden yazılmış Ruzname (günlük) hikayesi ile (hikaye mi demeli) insanı bu büyük felâket dönemine götüren kitap samimi anlatımla tahkiye edilmiş.

Falaka belki de o dönemin eğitim hayatına dair bir yorum yapmamıza yardımcı olacak bir hikaye gibi duruyor. İçindeki mizah tam nabza şerbet derecesinde...
160 syf.
·Puan vermedi
Ben açıkçası bu kitapta yazarın hocasına üzüldüm.Zaten yazar kitabın sonlarında "... bu olayı hep hatırladığımda falaka yüzünden hocalıktan alınan yaşlı adamı hatırlarım" diyor.
160 syf.
·Puan vermedi
Çocukluğumun efsanelerinden. Ağlayarak okurdum. Minicik kalbime fazlasıyla etkili olmuştu. En kısa sürede yeniden okuyacağım. Sadece bunu değil, Ömer Seyfettin'i komple okuyacağım.
"Biz insanlar, ne kadar değişsek, uygarlaşsak yani ne kadar bozulsak, maneviyatımızın en karanlık, görünmez derinliklerine doğanın koyduğu uğursuz yıldırım asla sönmeyecek, her fırsatta yeniden kıvılcımlanacaktır.
Bu yıldırım, zulüm, haksızlık arzusudur."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Falaka
Baskı tarihi:
1989
Sayfa sayısı:
79
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koran Yayınları

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları