1000Kitap Logosu
Pembe İncili Kaftan

Pembe İncili Kaftan

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

96 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 2 sa. 43 dk.
Adı
Pembe İncili Kaftan
Basım
Türkçe · Türkiye · Timaş Yayınları · 2012 (İlk yayınlanma: 2021) · Karton kapak · 9799753628593
Diğer baskılar
Sultan Bayezid, ata binmekten, silah kullanmaktan hoşlanmadığı için, daha çok sakin bir hayatı tercih ederdi. Vezirleri ise onun huzuru için ellerinden geleni yapmalarına rağmen yine de başarılı olamıyorlardı. Çünkü Şah İsmail, Anadolu topraklarının bir kısmında saltanat kurmuştu. Geçtiği yerleri kan, ateş, zulüm içinde bırakıyordu. Sultan Bayezid bu duruma seyirci kalamadı ve divanı toplattı. Bu zalim şaha bir elçi göndermeye karar verdiler. Ama böyle cesur, mert, kendisine ve temsil ettiği devletine karşı hakaret ve saldırılara göğüs gerecek bir elçi bulunabilir miydi?
Fiyatlar

Okurlar

Kadın
% 63.0
Erkek
% 37.0
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Benzer Kitaplar

Perili Köşk
Okuyacaklarıma Ekle
Diyet
Okuyacaklarıma Ekle
Falaka
Okuyacaklarıma Ekle
Yalnız Efe
Okuyacaklarıma Ekle
Don Kişot
Okuyacaklarıma Ekle
Robin Hood
Okuyacaklarıma Ekle
Heidi
Okuyacaklarıma Ekle
Kaşağı
Okuyacaklarıma Ekle
Balonla Beş Hafta
Okuyacaklarıma Ekle
Binbir Gece Masalları
Okuyacaklarıma Ekle
Peter Pan
Okuyacaklarıma Ekle
Cezmi
Okuyacaklarıma Ekle
8.1
10 üzerinden
552 Puan · 61 İnceleme
evet begendim tavsiye ederim Osmanlı devletinin başında bu dönemde Şah İsmail adında bir bela vardır.Vezirler bu deli adama elçi göndermek için toplanmışlardı.gönderilecek elçi cesur,ölümden korkmayan,devletin şanına yakışacak bir kişi olmalıydı.Sarayda, Enderunda, divanda böyle bir kişi yoktur.Vezirlerden biri Muhsin Çelebi’nin adını ortaya atar.Bunun üzerine sadrazam Muhsin Çelebinin çağrılmasını ister.Peki kimdi bu Muhsin Çelebi. Muhsin Çelebi: Cesur, doğruluktan ayrılmayan, ölümden korkmayan, akıllı bilgili, Allah’tan başka kimseye boyun eğmeyen, hali vakti yerinde, garibi, zayıfı gözeten bir baba yiğittir.Muhsin Çelebi sadrazamın emri üzerine huzura gelir.Sadrazam ondan el etek öpmesini beklerken o eğilmez.Sadrazam onun bu hareketine kızmasına karşın ona elçilik teklifinde bulunur.Muhsin Çelebi bu görevi devleti için kabul eder.Elbette ki bu büyük devletin elçisi;atları,hademeleri ve giysileriyle ihtişamlı olmalıydı.Muhsin Çelebi bu giderleri, sadrazamın ısrarına karşın, kendisinin karşılayacağını söyler. Çünkü o fedakarlığın karşılıksız olacağına inanıyordu.Giderler için bütün varlığını rehin vererek tüccarlardan on bin altın alır.Bu parayla ihtiyaçları karşılar. Bir de Sırmakeş Toroğlu’ndaki: Kumaşı Hint’ten incileri Venedik’ten gelme Şah İsmail’in hayatında göremeyeceği pembe incili kaftanı sekiz bin altına alır.Bu kaftanı padişaha hediye etmek için herkes sıraya girmektedir. Muhsin Çelebi hazırlıklarını tamamlar.
Pembe İncili Kaftan
Okuyacaklarıma Ekle
96 syf.
·
1 günde
Bu eserde devlet görevlilerinin nekadar şerefli tok gözlü varlıklarını devletleri için bir kalemde silebilecek harcayabilecek insanlardan oluşması gerektiğini anlamalı insan. Dik duracak devlet görevlileri milletinin onurunu taşıdığını bilecek. Geçmişten geleceğe bir milletin haysiyeti devlet görevlilerimiz dahil bizimde omuzlarımızda işte böyle bir örneklemeyle bizlere bunu anlatıyor Ömer Seyfettin. Taşıdığımız yük ağır diyor.
Pembe İncili Kaftan
Okuyacaklarıma Ekle
77 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Öyle bir eserden bahsedeceğim ki size, bu eseri nereye koysanız orası ihya olur. Küçük bir çocuğun baş ucuna koysanız, o çocuk dünyayı titreten bir yiğit olarak büyür. Bir askerin yatağının baş ucuna koysanız, o dünyanın en büyük komutanlarına taş çıkartan bir kahraman olur. Bir devlet adamının yatağının baş ucuna koysanız, o adam devlet olur ve o devlet çıkana hükümdar olur. Öyle ki, diğer 10 puan verdiğim eserleri düşünüyorumda; keşke şu uygulama 10 puanı geçmeye çok çok nadir olarak izin versede, ben bu iznin tamamını bu eserde kullansam diyorum. Evet, sanırım tam olarak böyle bir eser. Hani bir ayet okuyor, hani bir söz görüyor “bunu bütün devlet dairelerine asmalı” ya da bu sözü “küpe diye kulakta taşımalı” diyorsunuz ya; işte bu eser, o sözün veya ayetin ete kemiğe bürünmüş hali. Platon ideal olan diyor ya, o ideal olanın içine hep en iyisini sığdırıyor hani. İşte bu eser, o ideal olan. Bu eseri bütün devlet adamlarına okutmalı, yetmez ezberletmeli, o da yetmez yaşatmalı. Bu eser bizim hasretimiz. Bu eser bizim ülkümüz. Bu eser, bu eser bizim özümüz. Özünüzü müşahede etmek istemez misiniz? Öyleyse okuyun onu. Okuyun kendinizi...
Pembe İncili Kaftan
Okuyacaklarıma Ekle
77 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kurgusal zamanın Osmanlı İmparatorluğunda 2. Bayezid Dönemini hatta o dönem içerisinde gerçekleşen Şah İsmail'in İran'ı ve Tebriz'i işgal ettiği dönemleri yansıttığı görülmektedir. Ana mekan tasviri olarak Osmanlı Sarayı ve Şah İsmail'in de içerisinde bulunduğu saray öngörülmüştür. Metinde döneme ait bir çok zihniyete rastlanılmıştır. Her şeyi bilen bir anlatıcı tarafından yazılan bu eser ; ''Bir Türk sadece Allah'a boyun eğer ve insanlar ya da zorluklar karşısında boyun eğmez'' neticeli düşünce ile varlığını sürdürmüştür. Maupassant tarzı olan bu klasik öykü gerçek bir Türk'ün nasıl olması gerektiğini bizlere anlatmıştır. Olayın asıl kahramanı Muhsin Çelebi buna güzel bir örnek teşkil etmiştir. Kapalı bir metin tekniği ile yazılan bu eser akıcı ve öğretici bir niteliğe de sahiptir. Herkese iyi okumalar dilerim. :)
Pembe İncili Kaftan
Okuyacaklarıma Ekle
96 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
bizim zamanımızda cin ali vardı okumayı sökerken şimdi varmı bilmiyorum benim heceleyerek okumayı söktüğüm kitaplardan biridir.herkesin okuması gerektiğine inanıyorum .
Pembe İncili Kaftan
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.