Pembe İncili Kaftan

7,7/10  (115 Oy) · 
1.079 okunma  · 
78 beğeni  · 
2.850 gösterim
Sultan Bayezid, ata binmekten, silah kullanmaktan hoşlanmadığı için, daha çok sakin bir hayatı tercih ederdi. Vezirleri ise onun huzuru için ellerinden geleni yapmalarına rağmen yine de başarılı olamıyorlardı. Çünkü Şah İsmail, Anadolu topraklarının bir kısmında saltanat kurmuştu. Geçtiği yerleri kan, ateş, zulüm içinde bırakıyordu.

Sultan Bayezid bu duruma seyirci kalamadı ve divanı toplattı. Bu zalim şaha bir elçi göndermeye karar verdiler.

Ama böyle cesur, mert, kendisine ve temsil ettiği devletine karşı hakaret ve saldırılara göğüs gerecek bir elçi bulunabilir miydi?
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9799753628593
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Erhan 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ömer Seyfettin görüşlerini benimsediğim bir yazar değil. Osmanlı devletinin büyüklüğü ön plana çıkarılmış. Bütün iyi ve önemli insanlar, devletine ve milletine bağlılık yemini etmiş insanlar algısı verilmiş, ben yoğun hissettim. Eserinde baş karakter onurlu yaşayan, kimseye kendisi ve ailesiyle ilgili laf söyletmeyen devletine bağlı bir adam. Dönemine göre başarılı ve sürükleyici bir hikaye.

Lala Paşa 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öğrencilik çağlarımda okuduğum ve şimdi ise tüm öğrencilerime okuttuğum Ömer Seyfettin klasiği.
Genç nesillere Türk kahramanlığını ve tarihte Türk'ün duruşunu anlatmak için çoğu vasıfsız öğretmenin yaptığı gibi sık sık ve saatler boyunca gereksiz nutuk atabilirsiniz yada bu kitabı okumalarını tavsiye edebilirsiniz. :)

solsoledo 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türk edebiyatında Muhsin Çelebi gibi bir kahraman çok az bulunur. O gerçek bir kahramandır, çünkü onda bir ulusun yüksek değerlerini ve insanlığı bulursunuz. Ne yazık ki 90'dan sonra doğanlar onu hiç tanımıyorlar, Pembe İncili Kaftan'ına ne olduğunu hiç merak etmiyorlar...

hüzeyme demiralay 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çocukken okumuştum fakat şu an nasıl olduğuna dair çok fazla yorum yapamıyorum.yaklaşık 20 yıl geçti üzerinden.Öğretmenimiz çok fazla kitap okuturdu.Bu sayede okuma sevgim günden güne artarak çoğaldı.

Güler Ayata 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Vatan için gerekirse uğrunda herşey feda edilir. Pembe İncili Kaftan ile Şah İsmail'e iyi bir ders veren Çelebi, yaptığı ile ayrıcalık istemediği için hiç kimseye olanları tek kelime anlatmamıştır.

Perizat şolt 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ilkokul da annemin hediye ettiği kitap pembe İncili kaftan o kadar çok beğenmiştim ki hala aklımda. büyüdüm ve çocuklarıma hediye edeceğim kitaplardan biride bu kitap umarım onlarda okumayı severler

RESUL 
05 May 2015 · Kitabı okudu

Osmanlı elçisinin Şah İsmail'e karşı olan dik duruşunu okuyunca gerçekten tüyleriniz diken diken olmuyorsa o anı gözünüzde canlandıramamışsınız demektir :) Devleti Aliyye'yi mükemmel bir şekilde temsilin öyküsü :)

enise 
25 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bizim zamanımızda cin ali vardı okumayı sökerken şimdi varmı bilmiyorum benim heceleyerek okumayı söktüğüm kitaplardan biridir.herkesin okuması gerektiğine inanıyorum .

Kitaptan 1 Alıntı