Pembe İncili Kaftan

7,8/10  (159 Oy) · 
1.482 okunma  · 
121 beğeni  · 
3.998 gösterim
Sultan Bayezid, ata binmekten, silah kullanmaktan hoşlanmadığı için, daha çok sakin bir hayatı tercih ederdi. Vezirleri ise onun huzuru için ellerinden geleni yapmalarına rağmen yine de başarılı olamıyorlardı. Çünkü Şah İsmail, Anadolu topraklarının bir kısmında saltanat kurmuştu. Geçtiği yerleri kan, ateş, zulüm içinde bırakıyordu.

Sultan Bayezid bu duruma seyirci kalamadı ve divanı toplattı. Bu zalim şaha bir elçi göndermeye karar verdiler.

Ama böyle cesur, mert, kendisine ve temsil ettiği devletine karşı hakaret ve saldırılara göğüs gerecek bir elçi bulunabilir miydi?
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9799753628593
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Taner durmaz 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk klasiklerinin arasında çoğu kitaba sahip olan yazar ömer seyfettin bu kitapta da devlete olan bağlılık ve fedakarlığı gözler önüne seriyor ve okutulması gereken bir kitap

Güler Bilkay Aygün 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ömer Seyfettin Türk edebiyatının çok önemli bir ismi. Bu kitabı da ilkokul yıllarımda okuduğumda çok beğenmiştim. Gerçek bir klasik, herkes okumalı.

instagrmkahvecisi 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

"Yükselmezsen uçurumlara yuvarlanırsın." sözü hala aklımdadır.
Benim için fazla sıkıcı bir kitaptı fakat okul dönemimizde okunması gereken kitaplar arasında olduğu için okumuştum. (Görselleri de kötüydü)

Erhan 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ömer Seyfettin görüşlerini benimsediğim bir yazar değil. Osmanlı devletinin büyüklüğü ön plana çıkarılmış. Bütün iyi ve önemli insanlar, devletine ve milletine bağlılık yemini etmiş insanlar algısı verilmiş, ben yoğun hissettim. Eserinde baş karakter onurlu yaşayan, kimseye kendisi ve ailesiyle ilgili laf söyletmeyen devletine bağlı bir adam. Dönemine göre başarılı ve sürükleyici bir hikaye.

Sultan Beyazıd zalim düşman şahına bir elçi göndermeye karar verir. Ancak o elçi, onları temsil ettiği kadar, göz dolduran ve saygı duyulan bir elçi olmalıdır ve onun için de öncelikle kıyafeti de çok önemlidir. İşte burada pembe incili kaftan ortaya çıkar ve kaftandan yola çıkarak, olaylar başlar. Ben çok eğlenerek ve severek okumuştum..

Lala Paşa 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öğrencilik çağlarımda okuduğum ve şimdi ise tüm öğrencilerime okuttuğum Ömer Seyfettin klasiği.
Genç nesillere Türk kahramanlığını ve tarihte Türk'ün duruşunu anlatmak için çoğu vasıfsız öğretmenin yaptığı gibi sık sık ve saatler boyunca gereksiz nutuk atabilirsiniz yada bu kitabı okumalarını tavsiye edebilirsiniz. :)

solsoledo 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türk edebiyatında Muhsin Çelebi gibi bir kahraman çok az bulunur. O gerçek bir kahramandır, çünkü onda bir ulusun yüksek değerlerini ve insanlığı bulursunuz. Ne yazık ki 90'dan sonra doğanlar onu hiç tanımıyorlar, Pembe İncili Kaftan'ına ne olduğunu hiç merak etmiyorlar...

hüzeyme demiralay 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çocukken okumuştum fakat şu an nasıl olduğuna dair çok fazla yorum yapamıyorum.yaklaşık 20 yıl geçti üzerinden.Öğretmenimiz çok fazla kitap okuturdu.Bu sayede okuma sevgim günden güne artarak çoğaldı.

Güler Ayata 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Vatan için gerekirse uğrunda herşey feda edilir. Pembe İncili Kaftan ile Şah İsmail'e iyi bir ders veren Çelebi, yaptığı ile ayrıcalık istemediği için hiç kimseye olanları tek kelime anlatmamıştır.

Perizat şolt 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ilkokul da annemin hediye ettiği kitap pembe İncili kaftan o kadar çok beğenmiştim ki hala aklımda. büyüdüm ve çocuklarıma hediye edeceğim kitaplardan biride bu kitap umarım onlarda okumayı severler

2 /

Kitaptan 5 Alıntı

Hilal 
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kaç yerinden?
-Dostum! Sen çok gençsin... Geçmişteki güzellikleri göremezsin...
-Sen de hayal adamısın. Gerçekleri göremezsin. Geçmişte ne var?
-Geçmişte bugünkü uygarlığın söndürdüğü nurlar var dedim. Yücelik var. Ruh temizliği var. Fikir uğruna fedakarlık var. Doğruluk, sadakat, vefa, fazilet, kerem, şefkat, muhabbet, aşk var. Hayatın gerçek manası olan ideallet var. Sonra inanç var.. Ah şimdi...
- Şimdi bunlar yok mu ?
-Yok, yok, diye inledim.

Pembe İncili Kaftan, Ömer SeyfettinPembe İncili Kaftan, Ömer Seyfettin
Hilal 
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kaç yerinden?
İnsan, ne tuhaftır! Kendisi gibi düşünmeyen birini dinleyince, hemen bozulur.

Pembe İncili Kaftan, Ömer SeyfettinPembe İncili Kaftan, Ömer Seyfettin
biberiyelibiber 
22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan, dünya üzerinde Allah'ın bir halifesiydi. Allah, insana kendi ahlakını vermek istemişti. İnsan, her mevcudun üzerinde idi. Kuyruğunu sallaya sallaya efendisinin pabuçlarını yalayan köpeğe yaltaklanma pek yakışırdı; ama, insana..."

Pembe İncili Kaftan, Ömer SeyfettinPembe İncili Kaftan, Ömer Seyfettin