Yüksek Ökçeler

7,5/10  (71 Oy) · 
710 okunma  · 
42 beğeni  · 
2.288 gösterim
Hatice Hanım, genç yaşta dul kalmış zengin bir hanımcağızdı. Göztepedeki köşkünde hizmetçileri ve evlatlığı ile temizlik ve namus üzerine kurulu bir düzende yaşıyorlardı. Daha doğrusu Hatice Hanım böyle olduğunu düşünüyordu. Güzeldi, tombuldu, cıvıl cıvıl bir şeydi. Ama çok kısa olduğu için evin içinde bile hep bir karış topuklu ayakkabılarla gezerdi. Bir süre sonra bu yüksek topuk merakı onu hasta etmişti. Doktor tavsiyesiyle yüksek topuklu ayakkabı giymemeye karar verir.

İşte bir zamanlar huzur üzerine kurulu köşkün düzeni, yüksek topuklu ayakkabılar çıkınca hiç de öyle olmadığı ortaya çıkar. Kitapta ayrıca; Mermer Tezgah, Nasıl Kurtarmış, Rüşvet, Üç Nasihat, Yeni Bir Hediye, Topuz adlı öyküler de yer almaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789753628631
 • Yayınevi:
  Timaş Çocuk
 • Kitabın Türü:
kitapları seven 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Ömer Seyfettini deyince akla birbirinden güzel, anlamlı ve etkileyici hikayeler gelir. Dünden beri bir kaç tane hikaye okudum, onlar arasında yüksek ökçeler ve diyet beni çok etkiledi. Hikayeler ne kadar kisaltilmiş olsa da yazarının dile getirmek istediği düşünceleri gayet iyi anlaşılıyor.

Bazen doğruları bilsek bile gözümüzü kapatıp göremez oluruz. Acaba neden? Düzenimizi bozulmamak için mi yoksa sevdiğimiz saygı duydugumuz insanlari kaybetmemek için mi?
Nedense hikayeleri okuyup geçemiyorum, tekrar tekrar okumayı ihtiyaç duyuyorum. 36 yıllık kısacık ömrüne sığdırdığı eserleri ile Çağları aşarak ölümsuzleştiği ömer Seyfettini tanımayan varsa acilen tavsiye ediyorum.

Ayşen BÜLBÜL 
 26 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yüksek ökçeler bugün ki tabiriyle topuklu ayakkabılar :) Hizmetçilerinin uşaklarının ahlakının,dürüstlüğünün aslında ayağındaki ayakkabılara ait olduğunu öğrenen evin sahibinin düştüğü durumu anlatan bir kitap. Hiç kuşkusuz ders kitaplarında da kısa kısa önümüze çıkmıştır. Kendimize ders çıkartabiliriz. Kendime çıkartacağım kesin bir ders var ki birini denetleyeceğim zaman asla yüksek ökçeli ayakkabı giymeyeceğim :)

Zafer Tunç 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Maupassant tarzı öykücülüğün ilk temsilcilerinden olan Ömer Seyfettin kısa ve sonu süprizle biten hikayelerinde, okuyucu şaşırtmayı seven üslubu ile kendine has öykücülük oluşturmuştur. Dönemine göre dili sadedir. Yüksek ökçeler ile toplumsal değerleri tartışmaya açmıştır.

Güler Ayata 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekleri görmek istemediğimizde paravan olarak kullandıklarımızı kaybettiğimizde mutsuz oluruz. Eğer kendimizi kandırmaya devam etmek istersek sahte mutluluklara yelken açarız.....

Kitaptan 1 Alıntı

kitapları seven 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Benim gibi olun! Ben kimse ile görüşüyor muyum? Sakın biz de komşuların hizmetçileriyle, Uşaklarıyla konuşmayın. El, insanı azdırır!..."

Yüksek Ökçeler, Ömer SeyfettinYüksek Ökçeler, Ömer Seyfettin