·
Okunma
·
Beğeni
·
26218
Gösterim
Adı:
Kaşağı
Baskı tarihi:
22 Aralık 2017
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753628648
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Çocuk
Ömer ve kardeşi Hasan, çocukluklarını büyük bir çiftlikte geçirmişlerdi. Küçük Ömer ve Hasan, en çok atlarla oynamayı, özellikle de onları tımar etmeyi seviyorlardı. Bunun için İstanbul’dan özel getirtilen KAŞAĞI’yı kullanıyorlardı. Ama bir gün Küçük Ömer, çocukluk heyecanıyla KAŞAĞI’yı kırar ve suçu kardeşi Hasan’a atar. Babası bu olaydan sonra Hasan’a çok kızar ve ona:
-Yalancı, der…
Hasan, bu olaydan sonra içine kapanır ve bir gün hastalanır. İşte o zaman Ömer için zor günler başlar.
Kitapta ayrıca ‘HÜRRİYET BAYRAKLARI, NÂDÂN, ÇAKMAK, KÜTÜK, ‘KIZIL ELMA’ “NERESİ?” adlı öykülerde yer almaktadır.
112 syf.
·6 günde·6/10
Ömer Seyfettin Milli Edebiyat dönemi yazarlarının içinde önemli bir yerdedir. Türkçülüğü ile ön plana çıkan yazar Yeni Lisan görüşünün sahibidir. Özellikle hikayelerindeki sade anlaşılır dil sayesinde o dönemde ve şimdi de dilimize katkıları inkar edilemez.

Kitabın bendeki yeri ayri. İlkokulda para vererek aldığım ilk kitap. İçerisinde birden fazla hikayecik mevcut. Her birinde farklı bir konu ağır basıyor dürüstlük, vatanseverlik vs. Okumaya yeni başlayanlara ve çocuklara şiddetle tavsiye edilir. Gayet akıcı bir solukta bitecek türden.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
96 syf.
·Puan vermedi
ders alınması gereken bir ömer seyfettin klasiği. öğretmenimiz kitap dağıttığında arkadaşlarım sinderellaya pamuk prensese ben ise ömer seyfettinin kitaplarına koşardım.içinde çok güzel hikayeler var okumadıysanız ne duruyorsunuz okuyun derim.
 • Yaprak Dökümü
  8.1/10 (2.110 Oy)2.021 beğeni13.130 okunma1.063 alıntı35.333 gösterim
 • Bir Genç Kızın Gizli Defteri
  7.8/10 (1.572 Oy)1.422 beğeni10.317 okunma128 alıntı39.157 gösterim
 • Sergüzeşt
  7.7/10 (3.039 Oy)2.643 beğeni16.886 okunma4.136 alıntı52.521 gösterim
 • Şu Çılgın Türkler
  8.9/10 (3.148 Oy)3.062 beğeni12.124 okunma1.647 alıntı41.363 gösterim
 • Seksen Günde Dünya Gezisi
  8.4/10 (1.535 Oy)1.380 beğeni7.935 okunma313 alıntı26.212 gösterim
 • Yaban
  8.3/10 (3.448 Oy)3.227 beğeni17.085 okunma2.950 alıntı48.922 gösterim
 • Yeniay
  7.8/10 (1.498 Oy)1.193 beğeni9.618 okunma152 alıntı14.669 gösterim
 • Fatih Harbiye
  7.9/10 (3.356 Oy)3.042 beğeni17.560 okunma2.074 alıntı49.547 gösterim
 • Eylül
  7.6/10 (2.562 Oy)2.461 beğeni14.393 okunma5.204 alıntı127.864 gösterim
 • Şafak Vakti
  8.1/10 (1.465 Oy)1.174 beğeni9.346 okunma101 alıntı17.546 gösterim
112 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kaşağı; Ömer Seyfettin'in en bilinen hikayelerinin yer aldığı eseridir. Ömer Seyfettin bu hikayelerde Maupassant tarzı hikâyeciliğinin örneklerini başarılı bir şekilde okurlarına hediye etmektedir. Hikayeleri, hem konu hem teknik hem de yapı olarak oldukça başarılı bir etkiye sahiptir. Konu olarak hem destanlardan hem de gündelik konulardan yararlanan Ömer Seyfettin; hikâyeyi kısa bir şekilde okuyucuya oldukça etkili bir şekilde de anlatmayı başarmış sayılı hikâyecilerimizin başında gelmektedir.
Ömer Seyfettin'in hikâyelerinin bir başka en önemli özelliği de Türkçe dilinin sade, anlaşılır ve kısa anlatımıyla kendinden sonra gelenlere örnek yol göstericiliğidir. Bu bilgiler ışığında Ömer Seyfettin hikâyeleri doğal Türkçe dilinin en iyi örnekleri olarak da okunmaya değer eserlerdir.
112 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
ilk olarak neden bu kitapi onceler okumadim diye pişmanlık içindeyim diye bilirim.Çok guzel hikayelerden oluşan bir kitap.Hemen bir solukta okuyup bitireceğiniz bir kitap olmuş.Kitapta olan hikayeleri okuyunca bi sürü duyguyu bir anda nasıl yaşanılır onu göreceksiniz.Primo-Oguz simasinda vatanseverlik duygusunu muhteşem bir şekilde göreceksiniz.
Okumadiysaniz okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
Teşekkürler🧡
96 syf.
1000k ne okusam da bana kaşağı ve küçük prens kitaplarını okumamı önermiş doğrusu buna çok güldüm :))) burdaya sadece son zamanlarda okuduklarımı giriyorum. Kaşağıyı ben ilkokulda okumuştum herkesin okudum olarak girdiği bir hikayeyi bana öneri olarak göstermesine gülmemek lazım bende ekleyeyim bari yalan değil nasılsa okudum:)) ve tüm ilkokul, ortaokul öğrencilere tavsiye ederim.
96 syf.
·Beğendi·8/10
İki kardeş, Hasan ve kahraman anlatıcı, bir çiftlik (olasılıkla Gönen yakın­larındaki Karalar Çiftliği'nde) evinde ailesiyle birlikte yaşar.Baba son derece otoriter bir adam,anne ise aralıklarla İstanbul'a(özellikle yaz aylarında) giden biridir...Çiftlikte seyislik görevini sürdüren Dadaruh aynı zamanda çocukların dostu ve gün boyunca çocuklarla bir arada olan bir adamdır.Bir de evde hizmetçilik görevini gören Pervin adında bir kız vardır.Öyküde çocuk­ların günlük yaşamları ayrıntılı olarak çizilmez,ancak buna karşın atların Dadaruh tarafından tımar edilmeleri çocukların en çok keyif aldıkları şey olarak defalarca anlatılır.Kahraman anlatıcı bir gün kimsenin olmadığı bir vakitte o çok keyif aldığı tımar işini yapmak için ahıra girer.Kaşağıyı arar bulamaz,bulamadığı kaşağıyı Dadaruh’un odasında arar orada da bulamaz.Odadaki sandık gözüne çarpar, onu açar ve annesinin İstanbul’dan gönderdiği “fakfon kaşağıyı” bulur.Kaşağı ile atların tımarını gerçekleştirmeye çalışır, ne var ki kaşağının dişleri çok sivri olduğu için atlar rahat durmaz.Kaşağının dişlerini duvara sürterek dişlerini köreltmeye çalışır ; ancak sonuç yine olumsuzdur.Tam bu noktada çocuk, büyük bir öfkeyle kaşağıyı taşla kırıp yalağa atar.Babası yalakta kırılmış kaşağıyı görünce çok sinirlenir ve suçluyu arar, kahraman anlatıcı kardeşi Hasan’a iftira atarak kaşağıyı onun kırdığını söyler.Hasan babası tarafından ahıra girmemeyle cezalandırılır.Hasan eve hapsedilir Annesi geldikten sonra da bağışlanmaz.Onun iftira atabileceğine hiç ihtimal vermez.Ertesi yıl anne, yazın gene İstanbul'a gider.Hasan'a ahır hâlâ yasaktır.Bir gün birdenbire hastalanır Hasan. Doktor "Kuşpalazı" der.Babası yatağın başucundan hiç ayrılmaz.Hizmetçi ,anlatıcıya kardeşinin öleceğini söyler ve çocuk ağlamaya başlar. Gece uyuyamaz, uykuya dalar dalmaz Hasan'ın hayali gözünün önüne gelir "İftiracı! İftiracı!" diye karşısında ağlar.Pervin'i uyandırır.Hasan'ın yanına gitmek istediğini ve babasına bir şey söylemek istediğini söyler.Yarın söylersin, der.Sabaha kadar gene gözlerini kapayamaz.Hava henüz ağarırken Pervin'i uyandırır.Ama zavallı suçsuz kardeşi, o gece ölmüştür...
96 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
En bilinenlerinden... Bir Ömer Seyfettin efsanesi ... Kitap muhteşem bir kitap zaten kısacık kesinlikle okumalısınız vereceği ders gerekli ve büyük +Her okuduğumda sıkılmadan bıkmadan usanmadan bitiriyorum kitabı , muhteşem benim fikrimce okuyun bence :)
96 syf.
·Puan vermedi·
Çocukluğumun kitabı. İki kardeş arasında yaşanan tatsız bir olay. Sonrasında ifade edilmeyen, ama kardeşin ardından çekilen derin bir vicdan azabı. Ömer Seyfettin'den etkileyici bir hikâye.
112 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Türk olmak lafta değil, kandadır.
Ömer Seyfettin bunun en güzel örneğini vermiş bu kitabında. Yabancı bir anne Türk bir baba. Başlarda baba Türklüğünü yok saysada kanda dolaşan kırmızı kanı buna izin vermiyor. Del akan Türk kanı vatan için , millet için sevdikleriden vazgeçtiriyor. Ve Primo Türklüğün ne olduğunu bilemeden yetişiyor ama olay bu ya baba kanı deli akıyor. Bilmediği Türklüğün, adaletin peşinden gidiyor. Ve Primo, Oğuz oluyor. İlk Türk Hakan’ı gibi.
Vatan uğruna ölebilecek bir sevdaya tutuşuyor Oğuz...
96 syf.
·Beğendi·
Kitap çok güzel ve heyecanlı ve yazarımız sonu pişmanlık ve ölümle bitirmiş çok üzücü fakat ders verici doğruluğun sonunda acı verici de olsa söylenmesi gerektiğini anlatmış.
herkese tavsiye ederim.
96 syf.
·Beğendi·10/10·
Vatan aşığı......
Ömer seyfettinin hikayelerini okumadan, sakin ha başka hikyeler okumayin

milliyetçi kişilik sahibi bir yazar.
Hikayelerinde vatanseverlik, iyilik, hoşgörülük ve ders verici öğütler bulunur.
Kaşağı; küçücük yüreklerde ele alınan trajedik duygular
96 syf.
·Puan vermedi
Her öğrencinin ilk okulda okuması gereken ve kendisini bir adım ileriye taşıyacak kitaplardan bir tanesi eş anlamlı kelimeler barındıran ve okumaya yönelten tarzdan cocuklaruniza okutunuz
Şuur başımıza nasıl yakmayan
bir yıldırım gibi düşer? Tolstoy daha dokuz aylık bir çocukken kendisinin banyoya sokulduğunu hatırlıyor ilk duygusu bir haz!Benim ki müthiş bir ızdırap ile başladı.
“Geçme namerd köprüsünden, ko apartsın su seni!
Korkma düşmandan, ki ateş olsa yandırmaz seni!
Müstakim ol, Hazreti Allah utandırmaz seni!”
Bu nasıl bir insanlıktı? Bu iyiliğin, vahşilikten, barbarlıktan, yamyamlıktan ne farkı vardı? Silahsız Afrika’yı tamamıyla zapt eden bu yırtıcı, insafsız, müthiş Avrupalılar Asya’yı da paylaşıyor, bu tecavüzlerine soğukkanlılıkla: “Doğu Meselesi! “diyorlardı. Milyonlarca adamı insan yerine saymıyor, onlara hayvanlardan daha aşağı muamele ediyorlardı. Kendi memleketlerinde yalandan iyilikler gösteren, şefkat pazarları, şefkat kuruşları tesis eden; hatta hayvanları koruma cemiyetleri oluşturan bu dolandırıcı, alçak Avrupalılar...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kaşağı
Baskı tarihi:
22 Aralık 2017
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753628648
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Çocuk
Ömer ve kardeşi Hasan, çocukluklarını büyük bir çiftlikte geçirmişlerdi. Küçük Ömer ve Hasan, en çok atlarla oynamayı, özellikle de onları tımar etmeyi seviyorlardı. Bunun için İstanbul’dan özel getirtilen KAŞAĞI’yı kullanıyorlardı. Ama bir gün Küçük Ömer, çocukluk heyecanıyla KAŞAĞI’yı kırar ve suçu kardeşi Hasan’a atar. Babası bu olaydan sonra Hasan’a çok kızar ve ona:
-Yalancı, der…
Hasan, bu olaydan sonra içine kapanır ve bir gün hastalanır. İşte o zaman Ömer için zor günler başlar.
Kitapta ayrıca ‘HÜRRİYET BAYRAKLARI, NÂDÂN, ÇAKMAK, KÜTÜK, ‘KIZIL ELMA’ “NERESİ?” adlı öykülerde yer almaktadır.

Kitabı okuyanlar 10.022 okur

 • Beyza Yavuzcan
 • Tuğba kalabalık
 • Ayrikkume
 • Kubra
 • Archileser
 • bilgealbum
 • Mukaddes çelen
 • Filiz Toğmen
 • Mustafa Çetin
 • Onur Albin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.9
14-17 Yaş
%7.5
18-24 Yaş
%23.8
25-34 Yaş
%28.6
35-44 Yaş
%22.1
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71
Erkek
%28.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.4 (352)
9
%15 (192)
8
%18.3 (235)
7
%12.5 (160)
6
%6.3 (81)
5
%3.1 (40)
4
%1.9 (24)
3
%0.5 (6)
2
%0.4 (5)
1
%1.4 (18)

Kitabın sıralamaları