Kaşağı

8,1/10  (550 Oy) · 
4.423 okunma  · 
445 beğeni  · 
14.376 gösterim
Ömer ve kardeşi Hasan, çocukluklarını büyük bir çiftlikte geçirmişlerdi. Küçük Ömer ve Hasan, en çok atlarla oynamayı, özellikle de onları tımar etmeyi seviyorlardı. Bunun için İstanbul’dan özel getirtilen KAŞAĞI’yı kullanıyorlardı. Ama bir gün Küçük Ömer, çocukluk heyecanıyla KAŞAĞI’yı kırar ve suçu kardeşi Hasan’a atar. Babası bu olaydan sonra Hasan’a çok kızar ve ona:
-Yalancı, der…
Hasan, bu olaydan sonra içine kapanır ve bir gün hastalanır. İşte o zaman Ömer için zor günler başlar.
Kitapta ayrıca ‘HÜRRİYET BAYRAKLARI, NÂDÂN, ÇAKMAK, KÜTÜK, ‘KIZIL ELMA’ “NERESİ?” adlı öykülerde yer almaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2003
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  978-975-362-864-8
 • Yayınevi:
  Timaş Çocuk
 • Kitabın Türü:
Erdal Arslan 
25 May 2017 · Beğendi · 8/10 puan

İki kardeş, Hasan ve kahraman anlatıcı, bir çiftlik (olasılıkla Gönen yakın­larındaki Karalar Çiftliği'nde) evinde ailesiyle birlikte yaşar.Baba son derece otoriter bir adam,anne ise aralıklarla İstanbul'a(özellikle yaz aylarında) giden biridir...Çiftlikte seyislik görevini sürdüren Dadaruh aynı zamanda çocukların dostu ve gün boyunca çocuklarla bir arada olan bir adamdır.Bir de evde hizmetçilik görevini gören Pervin adında bir kız vardır.Öyküde çocuk­ların günlük yaşamları ayrıntılı olarak çizilmez,ancak buna karşın atların Dadaruh tarafından tımar edilmeleri çocukların en çok keyif aldıkları şey olarak defalarca anlatılır.Kahraman anlatıcı bir gün kimsenin olmadığı bir vakitte o çok keyif aldığı tımar işini yapmak için ahıra girer.Kaşağıyı arar bulamaz,bulamadığı kaşağıyı Dadaruh’un odasında arar orada da bulamaz.Odadaki sandık gözüne çarpar, onu açar ve annesinin İstanbul’dan gönderdiği “fakfon kaşağıyı” bulur.Kaşağı ile atların tımarını gerçekleştirmeye çalışır, ne var ki kaşağının dişleri çok sivri olduğu için atlar rahat durmaz.Kaşağının dişlerini duvara sürterek dişlerini köreltmeye çalışır ; ancak sonuç yine olumsuzdur.Tam bu noktada çocuk, büyük bir öfkeyle kaşağıyı taşla kırıp yalağa atar.Babası yalakta kırılmış kaşağıyı görünce çok sinirlenir ve suçluyu arar, kahraman anlatıcı kardeşi Hasan’a iftira atarak kaşağıyı onun kırdığını söyler.Hasan babası tarafından ahıra girmemeyle cezalandırılır.Hasan eve hapsedilir Annesi geldikten sonra da bağışlanmaz.Onun iftira atabileceğine hiç ihtimal vermez.Ertesi yıl anne, yazın gene İstanbul'a gider.Hasan'a ahır hâlâ yasaktır.Bir gün birdenbire hastalanır Hasan. Doktor "Kuşpalazı" der.Babası yatağın başucundan hiç ayrılmaz.Hizmetçi ,anlatıcıya kardeşinin öleceğini söyler ve çocuk ağlamaya başlar. Gece uyuyamaz, uykuya dalar dalmaz Hasan'ın hayali gözünün önüne gelir "İftiracı! İftiracı!" diye karşısında ağlar.Pervin'i uyandırır.Hasan'ın yanına gitmek istediğini ve babasına bir şey söylemek istediğini söyler.Yarın söylersin, der.Sabaha kadar gene gözlerini kapayamaz.Hava henüz ağarırken Pervin'i uyandırır.Ama zavallı suçsuz kardeşi, o gece ölmüştür...

Sinem Atılgan 
02 Tem 2015 · Puan vermedi

ders alınması gereken bir ömer seyfettin klasiği. öğretmenimiz kitap dağıttığında arkadaşlarım sinderellaya pamuk prensese ben ise ömer seyfettinin kitaplarına koşardım.içinde çok güzel hikayeler var okumadıysanız ne duruyorsunuz okuyun derim.

Kaşağı benzeri kitaplar

Taner durmaz 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her öğrencinin ilk okulda okuması gereken ve kendisini bir adım ileriye taşıyacak kitaplardan bir tanesi eş anlamlı kelimeler barındıran ve okumaya yönelten tarzdan cocuklaruniza okutunuz

Sevgi Dinç 
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ömer Seyfettin önde gelen hikâye yazarlarımızdan biridir. Otuz altı yıllık kısa ömrünün son üç yılına çok sayıda hikâye sığdırmıştır. Bu seri, mesaj, konu ve seviye bakımından 9 -12 yaş grubu çocuklarının gelişim düzeyleri göz önünde tutularak yazarın 125 hikâyesi arasından özenle seçilmiştir. Dilde sadeleşmenin savunucularından olan Ömer Seyfettin'in hikâyelerinde geçen ve günümüzde de varlığını sürdüren kelimeler korunmuştur. Gerek kitap arkasına eklenen sözlükle, gerekse parantez içersinde eş anlamı verilerek çocukların kelime haznesinin gelişmesi hedeflenmiştir.
Kaşağı kitabı Hiç unutamayacağım dediğimiz kitaplar listesinde yer almaktadır.

Güler Bilkay Aygün 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ortaokul yıllarımda okumuştum Ömer Seyfettin'in en beğendiğim kitabı. İki küçük kardeşin hikayesi. Kardeşi tarafından iftiraya uğrayan çocuğun ölümüne çok üzülmüştüm. Çok güzel bir kitaptı.

furkan yılmaz 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Ömer Seyfettin önde gelen hikâye yazarlarımızdan biridir. Otuz altı yıllık kısa ömrünün son üç yılına çok sayıda hikâye sığdırmıştır. Bu seri, mesaj, konu ve seviye bakımından 9 -12 yaş grubu çocuklarının gelişim düzeyleri göz önünde tutularak yazarın 125 hikâyesi arasından özenle seçilmiştir. Dilde sadeleşmenin savunucularından olan Ömer Seyfettin'in hikâyelerinde geçen ve günümüzde de varlığını sürdüren kelimeler korunmuştur. Gerek kitap arkasına eklenen sözlükle, gerekse parantez içersinde eş anlamı verilerek çocukların kelime haznesinin gelişmesi hedeflenmiştir.
Kaşağı kitabı Hiç unutamayacağım dediğimiz kitaplar listesinde yer almaktadır.

Sevda 
 17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Ömer Seyfettin Milli Edebiyat öykücülerindendir. Bu eserde birden fazla hikayeden eserde bahsedilmiştir. Kaşağı çocukluğundan aldığı bir hikayedir. Hikayelerinde tarihten, milli bilinci uyandıracak konulardan da bahsedilmiştir.

Ömer Seyfettin hikayelerinde bir ders, bir öğüt verilir. Kaşağı da yalanın kötü bir huy olduğunu ve vicdan azabı gibi duyguları hayatında yol açabileceğini anlatıyor. Yani yalan söylememeliyiz bunu bize benimsetmeye çalışıyor.

Ömer Seyfettin hikayelerinde sade, yalın bir dil kullanmıştır. Arapça, Farsça tamlamalardan uzak durmuştur. Zaten saf Türkçeden yanadır.

Hikayelerinde Maupassant tarzı olay örgüsünü kullanmıştır. Türk edebiyatında en önemli temsilcisidir.

Yetişkinlerin, çocukların okuması gereken bir eser.

Matmazel Noraliya 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

İnceleme ödevim olmasa " bu çocuk kitabı benim ne işime yarar."diye düşünebilirdim. Lakin kitabı açıp okumaya başladığımda çok güzel hikayeler karşıladı beni. 9-12 yaş kitabı olarak da görülse de aslında her yaştan insanın okuyup ders alması gereken bir kitap.

Şeref Akgül 
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Bunca senedir neden bu kitabı okumadığı mı anlamış değilim sürekli gördüğüm okuyacağım dediğim ama okumadığım bir kitap. Kitap bir çok hikayeden oluşuyor.

Kaşağı ve Falaka da yalan ve iftira eylemlerinin eleştirisi ele alınmaktadır. Ama burada çocukları baskı altına alan ona özgüven vermeyen korku ve endişe içinde çocukları bırakarak onların bu hatalarını yapmasına neden olunmuştur. Diğer hikayeler Forsa,Topuz,Pembe incili Kaftan yazarın kendi esir düşmesi ve milli duygularlar yazmış olduğu hikayelerdir.

Hikayelerin muapassant tarzı olması Ömer Seyfettin in milli edebiyat öncülerinden olup sade bir dil kullanması ve hikayelerinde akıcı bir dil olmasıyla güzel bir kitap olmuş.

Lahzaa 
09 Şub 12:59 · Kitabı okudu · Beğendi

Hediye olarak bana verilen ikinci kitaptı ama ıslandığım ilk yağmurdu,heyecanımı,sevincimi yaşadığım ilk kitaptı..Uyurken başımın ucuna koyup haftalarca onunla beraber uyandığım kitaptı..Çok kısa sürede bitmişti ama sevgisi hic bitmedi haftalarca taşıdım yanımda, haftalarca aşk besledim... Kitabı elime alınca ilk günki gibi kalbim küt küt atar..Ve bu kitaptan sonra anladım ki sevmek için bir bedene ihtiyaç yokmuş yüreğine dokunan her şey sevmen için yeterli bir sebepmiş.. Bol okumalı bol Kitap'lı günler...

5 /

Kitaptan 10 Alıntı

Uğur Ukut 
18 Oca 00:18 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dadaruh çok durgundu. Pervin hüngür hüngür ağlıyordu.

– Niye ağlıyorsun? diye sordum.

– Kardeşin hasta.

– İyi olacak.

– İyi olmayacak.

– Ya ne olacak?

– Kardeşin ölecek! dedi.

– Ölecek mi?

Ben de ağlamaya başladım. O hastalandığından beri Pervin’in yanında yatıyordum. O gece hiç uyuyamadım. Dalar dalmaz, Hasan’ın hayali gözümün önüne geliyor “İftiracı! İftiracı!” diye karşımda ağlıyordu.

Pervin’i uyandırdım.

– Ben Hasan’ın yanına gideceğim, dedim.

– Niçin?

– Babama bir şey söyleyeceğim.

– Ne söyleyeceksin?

– Kaşağıyı ben kırmıştım, onu söyleyeceğim.

– Hangi kaşağıyı?

– Geçen yılki. Hani babamın Hasan’a darıldığı…

Sözümü tamamlayamadım. Derin hıçkırıklar içinde boğuluyordum. Ağlaya ağlaya Pervin’e anlattım. Şimdi babama söylersem, Hasan da duyacak belki beni bağışlayacaktı.

– Yarın söylersin, dedi.

– Hayır,. şimdi gideceğim.

– Şimdi baban uyuyor, yarın sabah söylersin. Hasan da uyuyor. Onu öpersin, ağlarsın, seni bağışlar.

– Pekala!

– Haydi şimdi uyu!

Sabaha kadar gene gözlerimi kapayamadım. Hava henüz ağarırken Pervin’i uyandırdım. Kalktım. Ben içimdeki zehirden vicdan azabını boşaltmak için acele ediyordum. Yazık ki, zavallı suçsuz kardeşim, o gece ölmüştü. Sofada çiftlik imamıyla Dadaruh’u ağlarken gördük. Babamın dışarıya çıkmasını bekliyorlardı.

Kaşağı, Ömer SeyfettinKaşağı, Ömer Seyfettin
RJ 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zaten en büyük, en kahraman, en cesurlar, en korkakların ihanetine kurban gitmemiş miydi ?

Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 116)Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 116)

Gümüş gibi parlayan bu güzel kaşağının dişlerine baktım. Çok keskin, çok si Biraz körletmek için duvarın taşlarına sürtmeye başladım. Dişleri bozulunca ye denedim. Gene atların hiçbiri durmuyordu. Kızdım. Öfkemi sanki kaşağıdan çıka istedim. On adım ilerdeki çeşmeye koştum. Kaşağıyı yalağın taşına koydum. Ye kaldırabileceğim en ağır bir taş bularak üstüne hızlı hızlı indirmeye başladım. İstanbul’dan gelen, belki de Dadaruh'un kullanmaya bile doyamadığı bu güzel kaşağıyı ezip parçaladım. Sonra yalağın içine attım.

Kaşağı, Ömer SeyfettinKaşağı, Ömer Seyfettin
RJ 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanlar ne tuhaftır.Fikrine,ümidine, arzusuna muhalif bir şeye rastgelince hemen bozulur.

Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 96)Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 96)
Albatros 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İLK CİNAYET
Ben sürekli acı içinde yaşayan bir adamım! Bu azap kendimi bildiğim anda başladı.

Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 13)Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 13)
Acemi Okur 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ben de tekbiri öyle alıp annemden farkımı, neden erkek olduğumu, erkekliğin ne olduğunu, erkek olmanın sadece küçük kızları dövmek ve onlara hâkim olmaktan başka da farkları olacağını düşünerek namazı bitirdim.

Kaşağı, Ömer Seyfettin ("İlk Namaz" adlı hikayeden)Kaşağı, Ömer Seyfettin ("İlk Namaz" adlı hikayeden)
RJ 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Halkın, ordunun şerefini kendi şerefime mahsus bir huy gibi göstermek hırsızlıktır.

Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 104)Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 104)
Uğur Ukut 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir takım tekir kuşlar getirip Hasan'ın boynuna sarıyorlardı.

Kaşağı, Ömer SeyfettinKaşağı, Ömer Seyfettin
Ali Alper 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Alıntı
Geçme namerd köprüsünden, ko apartsın su seni!

Korkma düşmandan, ki ateş olsa yandırmaz seni!

Müstakim ol, Hazreti Allah utandırmaz seni!”

Kaşağı, Ömer SeyfettinKaşağı, Ömer Seyfettin