Felsefeye Çağrı

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
39 gösterim
Tıpkı Platon´un diyalogları gibi felsefe için bir tür reklam yazısı olan ve diğer sorular yanında özellikle felsefe nedir, ne için yapılmalıdır, yapılmak zorunda mıdır ve felsefi yaşam tarzı, felsefi bilgi nedir sorularını irdeleyen Protreptikos, sözde (pek tanınmayan Kıbrıslı derebey) Theimison´a, ama asılnda Atina gençliğine seslenmektedir ve Platon´un Akademisindeki eğitim programını eleştiren İsokrates´in Antidosis başlıklı yazısına karşı M.Ö. 351/350 yılında yazıldığı bilinmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2003
 • Sayfa Sayısı:
  63
 • ISBN:
  9789757384739
 • Çeviri:
  Ali Irgat
 • Yayınevi:
  Sosyal Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Sen kölesin, köle olarak yaratıldın! tabiat veya tanrı, seni böyle yarattı. bizi ise üstün ve erdemli bir ırk, üstün maya olarak yarattı.
dolayısıyla bu bizim işimizdir. biz manevi üstünlüklere sahibiz. sen ise maneviyattan anlamazsın. sen amelelik yapmak, çalışmak için yaratıldın. biz düşünür insanlarız; düşünmek, sanatla uğraşmak, güzelliklerden yararlanmak için var edildik. esasında birbirine benzemeyen söylemimiz var. eğer siz işbaşına geçer de bizler sizin yerinizi alırsak o zaman soysuzlar soylulara hükmetmiş olur. neticede toplum varlığını devam ettiremez.

Felsefeye Çağrı, AristotelesFelsefeye Çağrı, Aristoteles
Mehmet Salih ALTIN 
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşünce Özgürlüğünün Dereceleri
Kendi kendisi için olan,amaç gütmeyen düşünme, başka bir şeyi elde etmek için hizmetkarlık eden bir düşünmeden daha saygın ve değerlidir.

Felsefeye Çağrı, Aristoteles (Sayfa 21 - Sosyal Yayınları)Felsefeye Çağrı, Aristoteles (Sayfa 21 - Sosyal Yayınları)