Felsefeye GirişNigel Warburton

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.724
Gösterim
Adı:
Felsefeye Giriş
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
260
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757819196
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Paradigma Yayıncılık
Baskılar:
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş
Felsefe nedir? Herşeyden önce bir dijşijnce faaliyetidir; belirli türde sorular sormak ve bu sorular üzerine sistematik / metodik düşünmek. Felsefe birtakım görüşlerin körü körüne savunuculuğunu yapmak değil çoğumuzun apaçık ve tartışılmasına gerek görmediği peşin hükümleri / kabulleri tartışmaya açmak ve inandığımız şeyleri tam anlamıyla açıklığa kavuşturma yolunda zorlu bir zihinsel ve ruhsal yolculuğa çıkmak demektir.Felsefeye G/r/ş felsefeye "ginnek", felsefenin eşiğine adım atmak, felsefeyle tanışmak isteyenlerin ve felsefeye muhabbeti olanlarm kitabı. Felsefeye Giriş, öğrencilerin kullanacağı kavramların hesabını vermeye azmetmiş araştırmacıların kitabı. Sistematik, rahatça anlaşılabilir ve "okunabilir". Usta felsefeci Nigel VVarburton'un metni tematik bir kitap; felsefede çok şey değişebilir; sorular, sorunlar, bakış açıları vb. fakat ana temalar iki bin beş yüz yıldır aynı. Kitap şu temaları ele alıyor: felsefe, tanrı, doğru ve yanlış, politika, dış dünya, bilim, zihin, sanat. Ve çok daha önemlisi felsefenin temel kavramlarını öğretiyor VVarburton; ve sizi felsefeye davet ediyor.
Siyaset, Bilim, Sanat, Zihin, Tanrı gibi konuları en basite indirgeyerek anlatan;felsefeye duyarlı kişilerin ilk aşama olarak okuyabileceği sade, anlaşılır bir eser :)
Kitapta belli başlı felsefi konular hakkında filozofların görüşleri aktarılmış. Önce bir görüş nakledilip arkasından o konu hakkındaki karşıt görüş verilmiş. Yazarın bunu yapma nedeni felsefe tarihi öğretmek yerine nasıl felsefi düşünülebilecegini öğretmektir. Felsefe zaten bir düşünme etkinliğidir. En güzel felsefi düşünme metodu da diyalektik metoddur.
Yazarın okura benimsetmek istediği ve kitapta izlediği yöntemde böyledir.
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.820 Oy)7.360 beğeni20.598 okunma690 alıntı79.566 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.456 Oy)8.405 beğeni22.802 okunma1.447 alıntı105.413 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.847 Oy)8.135 beğeni25.978 okunma620 alıntı126.508 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.083 Oy)17.467 beğeni39.450 okunma2.111 alıntı165.191 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.528 Oy)5.804 beğeni15.221 okunma2.212 alıntı78.469 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.995 Oy)12.462 beğeni31.708 okunma2.780 alıntı132.378 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (3.972 Oy)3.493 beğeni11.689 okunma1.011 alıntı47.649 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.218 Oy)8.135 beğeni23.943 okunma1.909 alıntı102.303 gösterim
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
  8.6/10 (5.386 Oy)5.053 beğeni14.518 okunma1.635 alıntı77.790 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.249 Oy)5.354 beğeni18.123 okunma686 alıntı92.153 gösterim
Yazarın ikici kitabını okudum.İlki ''Felsefenin kısa tarihi ''kitabıydı.İlk kitap felsefeye iz bırakan kişilerlden kısa kısa açıklamalarla doluydu ve bence okunması gerekli bir kitaptı.Bu kitap ise belirli konularda ortaya sürülen felsefi yaklaşımları ve onlara karşı oluşankarşı tezleri anlatmış durumda.En çok ilk bölümde olan ''Tanrı'' kısmını çok beğendim
Kitabın 73. sayfasında Epikuros'un ölüm korkusunun neden gereksiz olduğu hakkındaki düşüncesine yer verilmiştir. Bitişiğindeki Epikuros Eleştirisinde ise "öldükten sonra herhangi bir yaşamın kötü olmayacağını varsayması" adlı bir başlık ve açıklama vardır. Lakin sayfanın konusuyla eleştiri aynı konulardan bahsetmiyor. Yazar burada Epikuros'un başka bir argümanını eleştirmiş olabilir diye düşünüyorum(gerekli incelemeyi yapınca muhakkak düzeltme yaparım.) yada sadece alt başlığa eleştiri yazabilmek için( kendini bir şekilde haklı göstermek için) farklı bir savunu yazmış. Sayfa 73'ü incelerseniz ve benim bir yanlışım varsa belirtirseniz çok sevinirim. İyi okumalar.
Kitap bize felsefenin en çok tartışılan 7 konusu hakkında açıklayıcı argümanlar sunuyor. Bunlar; Tanrı, Doğru ve Yanlış, Hayvanlar, Siyaset, Zihin, Bilim ve Sanat konuları. Lakin bunlardan en dikkat çekici olanı Tanrı'nın varlığı üzerine sunulan olumlu ve olumsuz argümanlar. Yazar, Tanrı'nın varlığı üzerine kurulan olumlu argümanları yoksaymış dersek kitap ile alakalı önemli bir tespit yapmış oluruz.
Yazar felsefenin konularını dini bir kitap olan Eski Ahitte bulabiliyor, ama anlaşılan Kuranı es geçmiş. Tanrı'nın varlığı ile alakalı olan İnce Ayar, Tasarım ve İlk Neden gibi argümanları çıkmaz sokak diye kestirip atmış. Lakin bu çıkmaz sokakların birçoğunu Kuran açıyor. En basitinden Tanrının kötülüğe niye izin verdiği hususunda mantıklı bir açıklama getiremeyeceğini savunan yazar, Bakara suresinin 216. ayetinden bihaber(Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır.). Bana göre bu ayet kötülük sorununu tamamen ortadan kaldırabilecek bir ifade.
Diyelim ki bir insan kötülük yaparak 10 birim kötülük yapmış oldu. Yaptığı bu eylem sonucunda 100 birim kötülüğün sosyolojik anlamda önüne geçmiş olma olasılığını hiçe sayamayız. Bir olayın kötü olmasının hemen akabinde yararımıza olabileceğini tartışamayacak kadar aptal değiliz. Buna mukabil, Filibeli Ahmed Hilmi'nin A'mak-ı Hayal adlı kitabını okumakta fayda var. En azından bu konu üzerinden daha açıklayıcı bir yoruma katkı sağlayabilecek bir eser.
Her birimiz ayrı birer filozofuz aslında. Kimimiz az düşünür, kimimiz fazla. Pek azımız düşüncelerimizi Sokrates, Aristo, Mevlana gibi ölümsüzleştirebiliriz. Ama neticede onlar dahi düşüncelerinin bugüne kadar ulaşabildiğini bilmiyorlar. Bu kadar aciz bir canlının dünyayı hatta evrenin içinde kötülük unsurunu Tanrının niye koyduğunu sorgulayacak kadar nitelikli olduğunu düşünmüyorum. Üstelik evrenin doğuşundan bu yana herşeyin bir düzen içinde işlediğini daha yeni yeni kavradığımız Kuantum Mekaniği bize söylerken.
Burada belirtmemiz gereken önemli bir başka husus ise yazarın daima kendi inanç temelleri üzerine dayalı bir bakış açısıyla kitabı yazmış olması. Öyleki kitabın 173. sayfasında evrimciler ve yaratılışçıları sanki iki zıt kutupmuş gibi birbirinden ayırması, yazarın ne kadar amatör bir tutum sergilediğini bize göstermekte. Günümüzdeki Evrim Kuramı'nın hepsi olmasa bile bazı Teistlerin inançlarıyla hiçbir şekilde çelişmediğini hepimiz biliyoruz.
Gelgelelim kitabın olumlu taraflarına... Kitabın tamamını yerden yere vurarak kitaba haksızlık yapmış oluruz. Yazar, kitapta içini doğru bir şekilde dolduramadığımız önemli kavramları bize sade ve yalın bir dille açıklıyor. Ben doğrusu pozitif ayrımcılık, sivil itaatsizlik gibi kavramları bu kitapla birlikte doğru ve bütün bir şekilde anlama fırsatı buldum.
Eserin içeriğinde her ne kadar katılmadığım bölümler olsa dahi en azından eser, benim sınavımı geçmiş vaziyette. Yani okunmalı diyebilirim. Ama felsefeye giriş yapmak isteyenlerin kitabın ismine aldanıp felsefeye dair okuyacakları ilk kitap bu olmamalı...
Kitapda her bir konu ayrı bir başlık altında incelenmiş. Özellikle “felsefe nedir”, “özgürlük” , “mantık” , “ötanazi” , “Immanuel Kant” , “ rüya görümü“ ve
“ilahi saatçi”
kısımları en çok keyif alarak okuduğum kısımlardı. Hoşuma gitmeyen tek şey yazarın kitapta okuyucuya “bir kitabı eleştirerek okuyun, okuduktan sonra tartışın” demesi ve kendi kitabı hakkında ise ‘Tanrı’ bölümünde yazar Tanrı’ nın var olmadığı görüşündeyken buna saygım sonsuzdu, böyle de olması gerekiyor elbette ama bu kısımı anlatırken kitapta “Bunlar benim görüşüm siz böyle düşünmüyor olabilirsiniz” dedikten sonra okuyucuyu kendi düşüncesine sürekli bir ikna etme uğraşında olarak yazdığı kısımlara denk geldim. Bunun dışında kitap yalın ve güzel bir dille anlatılmış, tavsiye ederim.
Yazarımız genel bir felsefi hakimiyet kazanabilmemiz ve kavramlarla tanışabilmemiz açısından temel konulardan kısa kısa kesitler sunmuş. Amacı hiç bir düşünceyi öne çıkarmamakla birlikte mevcut her başlığın önce tezini hemen ardından bu konuya yönelik anti-tezini sunarak bir nevi işte felsefe böyle bir şeydir demek istemiş. Kitabın ortalarında bir yerde ettiği siteme ise aslında kendisi de biraz inanıyor ve bu yakınması, bu kitaptan ve felsefeden çıkarabileceğimiz en kesin sonuç gibi: "Felsefeyi eleştiren bazı insanlar, onun her şeyi olduğu gibi bırakan yararsız bir etkinlik olduğunu iddia ederler." Belki de felsefenin bize bu kadar kendini bağlatan, etkili, güzel ve ilgi çekici yapmasında bu cümlenin de haklılık payı vardır.
Uzun süre ve sindirerek okumaya çalıştım nitekim kitap da anlatılan konular kısa, öz ve akıcı idi. Diğer felsefi kitaplar gibi akıcı olsun diye roman tarzı gibi düşünmüştüm ancak hemen biten bölümlerin sonunda onlara yapılan eleştiri kitabı daha samimi buldum. Okuyucuya tavsiyem her gün bir bölüm bitirin, kitap anlaşılır ve akıcı diye bir nefeste bitirmeyin. Ve şunu anladım felsefe yapmak için bazen çok da süslü kelimeler ihtiyaç duyulmaya bilir.
Belki tüm dünya ve içindeki her şey zihnimin bir yaratısıdır. Belki de benim dışımda hiç kimse yoktur.
Rüya görme deneyimini kesin olarak uyanık olma deneyiminden ayırabilecek herhangi bir şey var mıdır?
Hayvanların bizlerinkine benzer sinir sistemleri bulunduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, birilerinin hayvanların acı duyamayacağını düşünüyor olması oldukça mantıksız ve rahatsız edicidir.
İnsan doğası gibi bi varsayım, kendini aldatmanın ve her birimizin sahip olduğu büyük sorumluluğun inkarının bir biçimidir.
Herhangi bir eylemin etkileri geleceğe doğru bütünüyle uzatılabilir ve bu etkilerin belirli bir durma noktası neredeyse yok gibidir.
Ya yaşıyoruzdur ve ölüm bize zarar veremez ya da ölüyüzdür ve zarar görebilmek için mevcut değilizdir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Felsefeye Giriş
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
260
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757819196
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Paradigma Yayıncılık
Baskılar:
Felsefeye Giriş
Felsefeye Giriş
Felsefe nedir? Herşeyden önce bir dijşijnce faaliyetidir; belirli türde sorular sormak ve bu sorular üzerine sistematik / metodik düşünmek. Felsefe birtakım görüşlerin körü körüne savunuculuğunu yapmak değil çoğumuzun apaçık ve tartışılmasına gerek görmediği peşin hükümleri / kabulleri tartışmaya açmak ve inandığımız şeyleri tam anlamıyla açıklığa kavuşturma yolunda zorlu bir zihinsel ve ruhsal yolculuğa çıkmak demektir.Felsefeye G/r/ş felsefeye "ginnek", felsefenin eşiğine adım atmak, felsefeyle tanışmak isteyenlerin ve felsefeye muhabbeti olanlarm kitabı. Felsefeye Giriş, öğrencilerin kullanacağı kavramların hesabını vermeye azmetmiş araştırmacıların kitabı. Sistematik, rahatça anlaşılabilir ve "okunabilir". Usta felsefeci Nigel VVarburton'un metni tematik bir kitap; felsefede çok şey değişebilir; sorular, sorunlar, bakış açıları vb. fakat ana temalar iki bin beş yüz yıldır aynı. Kitap şu temaları ele alıyor: felsefe, tanrı, doğru ve yanlış, politika, dış dünya, bilim, zihin, sanat. Ve çok daha önemlisi felsefenin temel kavramlarını öğretiyor VVarburton; ve sizi felsefeye davet ediyor.

Kitabı okuyanlar 105 okur

 • Erkan Korkmaz
 • Aslı T.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0