Felsefeye Giriş Felsefe Hiç Bu Kadar Anlaşılır Olmamıştı!

7,9/10  (14 Oy) · 
28 okunma  · 
12 beğeni  · 
797 gösterim
"Felsefe nedir?" sorusunun cevabı bu kitapta.

Dünyanın hayal ettiğiniz gibi olup olmadığını merak ettiyseniz, bu kitap tam size göre. Felsefeye Giriş aşağıdaki ve benzeri sorulara yanıt aramaktadır:

Tanrı'nın var olduğunu ispatlayabilir misiniz?
Doğru ile yanlışı nasıl ayırt ederiz?
Her şeyin bir nedeni var mı?
Konuşma özgürlüğünün sınırları nedir?
Eşitlik nasıl sağlanır?
Özgürlük nedir?
Bizim dışımızda gerçek bir dünya var mı?
Bilimin nasıl çalıştığını biliyor musunuz?
Zihniniz bedeninizden farklı mıdır?

"Felsefeye Giriş, en çok önerilen felsefeye giriş kitabı olmaya devam etmektedir. Bu kitaptan daha iyi bir felsefeye giriş kitabı bulmak nerdeyse imkânsız."
-Stephen Law, The Philosophy Gym'in yazarı-

"Nigel Warburton bu giriş niteliğindeki kitabında 60 kadar önemli felsefi fikri masaya yatırarak olağanüstü başarılı ve anlaşılır bir biçimde analiz ediyor."
-Times Higher Education-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786051712413
 • Orijinal Adı:
  Philosophy: The Basics
 • Çeviri:
  Kerem Cankoçak, Mehemt Ata Arslan
 • Yayınevi:
  Alfa Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülşah Güler 
24 Oca 16:28 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Siyaset, Bilim, Sanat, Zihin, Tanrı gibi konuları en basite indirgeyerek anlatan;felsefeye duyarlı kişilerin ilk aşama olarak okuyabileceği sade, anlaşılır bir eser :)

Yazarımız genel bir felsefi hakimiyet kazanabilmemiz ve kavramlarla tanışabilmemiz açısından temel konulardan kısa kısa kesitler sunmuş. Amacı hiç bir düşünceyi öne çıkarmamakla birlikte mevcut her başlığın önce tezini hemen ardından bu konuya yönelik anti-tezini sunarak bir nevi işte felsefe böyle bir şeydir demek istemiş. Kitabın ortalarında bir yerde ettiği siteme ise aslında kendisi de biraz inanıyor ve bu yakınması, bu kitaptan ve felsefeden çıkarabileceğimiz en kesin sonuç gibi: "Felsefeyi eleştiren bazı insanlar, onun her şeyi olduğu gibi bırakan yararsız bir etkinlik olduğunu iddia ederler." Belki de felsefenin bize bu kadar kendini bağlatan, etkili, güzel ve ilgi çekici yapmasında bu cümlenin de haklılık payı vardır.

Yakup Bal 
 28 Mar 01:35 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap bize felsefenin en çok tartışılan 7 konusu hakkında açıklayıcı argümanlar sunuyor. Bunlar; Tanrı, Doğru ve Yanlış, Hayvanlar, Siyaset, Zihin, Bilim ve Sanat konuları. Lakin bunlardan en dikkat çekici olanı Tanrı'nın varlığı üzerine sunulan olumlu ve olumsuz argümanlar. Yazar, Tanrı'nın varlığı üzerine kurulan olumlu argümanları yoksaymış dersek kitap ile alakalı önemli bir tespit yapmış oluruz.
Yazar felsefenin konularını dini bir kitap olan Eski Ahitte bulabiliyor, ama anlaşılan Kuranı es geçmiş. Tanrı'nın varlığı ile alakalı olan İnce Ayar, Tasarım ve İlk Neden gibi argümanları çıkmaz sokak diye kestirip atmış. Lakin bu çıkmaz sokakların birçoğunu Kuran açıyor. En basitinden Tanrının kötülüğe niye izin verdiği hususunda mantıklı bir açıklama getiremeyeceğini savunan yazar, Bakara suresinin 216. ayetinden bihaber(Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır.). Bana göre bu ayet kötülük sorununu tamamen ortadan kaldırabilecek bir ifade.
Diyelim ki bir insan kötülük yaparak 10 birim kötülük yapmış oldu. Yaptığı bu eylem sonucunda 100 birim kötülüğün sosyolojik anlamda önüne geçmiş olma olasılığını hiçe sayamayız. Bir olayın kötü olmasının hemen akabinde yararımıza olabileceğini tartışamayacak kadar aptal değiliz. Buna mukabil, Filibeli Ahmed Hilmi'nin A'mak-ı Hayal adlı kitabını okumakta fayda var. En azından bu konu üzerinden daha açıklayıcı bir yoruma katkı sağlayabilecek bir eser.
Her birimiz ayrı birer filozofuz aslında. Kimimiz az düşünür, kimimiz fazla. Pek azımız düşüncelerimizi Sokrates, Aristo, Mevlana gibi ölümsüzleştirebiliriz. Ama neticede onlar dahi düşüncelerinin bugüne kadar ulaşabildiğini bilmiyorlar. Bu kadar aciz bir canlının dünyayı hatta evrenin içinde kötülük unsurunu Tanrının niye koyduğunu sorgulayacak kadar nitelikli olduğunu düşünmüyorum. Üstelik evrenin doğuşundan bu yana herşeyin bir düzen içinde işlediğini daha yeni yeni kavradığımız Kuantum Mekaniği bize söylerken.
Burada belirtmemiz gereken önemli bir başka husus ise yazarın daima kendi inanç temelleri üzerine dayalı bir bakış açısıyla kitabı yazmış olması. Öyleki kitabın 173. sayfasında evrimciler ve yaratılışçıları sanki iki zıt kutupmuş gibi birbirinden ayırması, yazarın ne kadar amatör bir tutum sergilediğini bize göstermekte. Günümüzdeki Evrim Kuramı'nın hepsi olmasa bile bazı Teistlerin inançlarıyla hiçbir şekilde çelişmediğini hepimiz biliyoruz.
Gelgelelim kitabın olumlu taraflarına... Kitabın tamamını yerden yere vurarak kitaba haksızlık yapmış oluruz. Yazar, kitapta içini doğru bir şekilde dolduramadığımız önemli kavramları bize sade ve yalın bir dille açıklıyor. Ben doğrusu pozitif ayrımcılık, sivil itaatsizlik gibi kavramları bu kitapla birlikte doğru ve bütün bir şekilde anlama fırsatı buldum.
Eserin içeriğinde her ne kadar katılmadığım bölümler olsa dahi en azından eser, benim sınavımı geçmiş vaziyette. Yani okunmalı diyebilirim. Ama felsefeye giriş yapmak isteyenlerin kitabın ismine aldanıp felsefeye dair okuyacakları ilk kitap bu olmamalı...

Kitaptan 5 Alıntı

Bu kadar acıya salt estetik amaçlar için - bir sanat yapıtını takdir etme biçiminin aynı şekilde ona uygulanabilmesi için müsamaha gösteren bir tanrının teistlerce betimlenen mutlak iyi olan ilahi varlıktan daha ziyade sadist bir varlık olarak gorunmesidir. Eğer acı çekmenin rolü söz konusu estetik amaçlar ise, o halde tanri kalabalığın üstüne bir bomba atıp patlamanın ve kanın yarattığı güzelliğe hayran kalan bir psikopata rahatsiz edici bir sekilde benzemektedir.

Felsefeye Giriş, Nigel Warburton (Sayfa 51 - Alfa yayinlari)Felsefeye Giriş, Nigel Warburton (Sayfa 51 - Alfa yayinlari)
Ercan Çakır 
03 Şub 21:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Pozitif ayrımcılık
Pozitif ayrımcılık, temel imkanları önceden sınırlanmış topluluklardaki insanların etkin olarak işe alınması anlamına gelir.

Felsefeye Giriş, Nigel Warburton (Sayfa 157 - Alfa Felsefe)Felsefeye Giriş, Nigel Warburton (Sayfa 157 - Alfa Felsefe)
Ercan Çakır 
05 Şub 22:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Pozitif ayrımcılığın nihai sonucu ne kadar cezbedici olursa olsun, bir temel ilke olarak fırsat eşitliğine bağlı birisi için, kabul edilemez olmalıdır.

Felsefeye Giriş, Nigel Warburton (Sayfa 159 - Alfa Felsefe)Felsefeye Giriş, Nigel Warburton (Sayfa 159 - Alfa Felsefe)
Ercan Çakır 
 31 Oca 23:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kant için bir eylemin gerekçesi, eylemin kendisinden ve onun sonuçlarından çok daha fazla önemlidir. Ona göre birinin ahlaki bir eylem de bulunup bulunmadığını bilebilmek için, eylemi gerçekleştirenin niyetini bilmek gerekir.

Felsefeye Giriş, Nigel Warburton (Sayfa 86 - Alfa)Felsefeye Giriş, Nigel Warburton (Sayfa 86 - Alfa)
Freyja 
02 Tem 22:16 · Kitabı okuyor

Psikolojik etmenler, mucizelerin meydana geldiği konusunda insanın kendi kendini kandirmasina ve hatta bu konuda fiilen sahtekarlık yapmasına sebep olabilir.

Felsefeye Giriş, Nigel Warburton (Sayfa 60 - Alfa yayınları)Felsefeye Giriş, Nigel Warburton (Sayfa 60 - Alfa yayınları)