Elon Musk (Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde)

·
Okunma
·
Beğeni
·
13,8bin
Gösterim
Adı:
Elon Musk
Alt başlık:
Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde
Baskı tarihi:
26 Mart 2018
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056685842
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Buzdağı Yayınları
Baskılar:
Elon Musk
Elon Musk
New York Times Bestseller The Wall Street Journal, NPR, Audible ve Amazon tarafından yılın en iyi kitaplarından biri olarak gösterilmiştir. Bu kitap; 1971 doğumlu genç bir girişimcinin şirketleri ile dünyadaki otomotiv, uzay-havacılık ve enerji sektörlerindeki yerleşik düzene meydan okumasının sıra dışı hikâyesidir. Elon Musk, X.com ve PayPal'in kurucularındandır ve sonraki dönemde Tesla ile sadece elektrikle giden 500 km menzilli ve 100km/sa hıza sadece 2,9 saniyede çıkan muhteşem otomobiller üretmiştir. SpaceX ile uzay taşımacılığının maliyetlerini çok büyük oranda düşürerek dünya devlerine meydan okumuş ve yakın gelecekte Mars'a insan yollayabilecek en muhtemel şirketi yaratmıştır. Ayrıca ABD'deki en büyük güneş enerjisi şirketi SolarCity'nin en büyük ortağı ve başkanıdır. Ashlee Vance, 300'e yakın insanla konuşarak ve Elon Musk ile 30 saatten fazla birebir görüşme yaparak bu çarpıcı ve ilham verici hayat hikâyesini okurlarla buluşturuyor. Hayatını, dünyayı fosil yakıtlara mahkûm olmaktan kurtarmaya adayan Elon Musk'ın önüne çıkan engeller, büyük başarıları ve yaşadıkları daha iyi bir geleceğin hayalini kuran girişimci, mühendis, siyasetçi, eğitimci ve gençler için motivasyon kaynağı olacaktır. "Kitabın sonlarına doğru herhangi bir okuyucu Steve Jobs ile Musk'ı kıyaslama ihtiyacı hissedecektir. Musk'a fırsat verin. Kimse onun gibi olamaz." The New York Times "Ashlee Vance'ın yeni kitabı, 'Elon Musk: Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde' tartışmasız dünyanın en önemli girişimcisinin hayatına muazzam bir bakış sunuyor." The Washington Post "Elon Musk tam kafa dengim: Risk alan, başarısızlıktan korkmayan ve insanlığa parlak bir gelecek sağlamak için sürekli çalışan biri. Ashlee Vance, Musk'ın harikulade hayat hikâyesini ve engel nedir bilmez ruhunu yıldızlarla dolu bir biyografiyle sunuyor." Richard Branson, Virgin Grup'un Kurucusu "Yıllardır okuduğum en iyi iş dünyası kitabı." Don Graham, The Washington Post Eski Başkanı
(Tanıtım Bülteninden)
448 syf.
·3 günde·9/10 puan
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye ettiğim YouTube kanalımda Elon Musk'ın hayatını anlatan bu kitabı önerdim: https://youtu.be/b1teQgT1toE

"Ya o uzaya gidilecek
Ya o uzaya gidilecek" Gaye Su Akyol

6 günde yarattığı, milyarlarca yıldır yaşattığı ve sınırlarını genişlettiği, 1971 yılına kadar çamurlarını şekillendirdiği evreni için Tanrı, şantiyesi olan Dünya için o güne kadar çamura verdiği şekiller arasında en gelecek vadedenini yaratıyordu.

Mars ahalisi heyecanlanmıştı, milyar yıllar sonra ilk kez birileri onları keşfetmek uğruna gecesini gündüzüne katarak çalışacaktı. İlk kez bir erkek, kadınlardan çok kendisiyle ilgilenecekti ve bütün ilişkilerini bozmayı göze alacaktı. Mark Watney böyle değildi, o bir daha Kızıl Gezegen'e uğramamak üzere aralarından ayrılmıştı.

M.Ö. 3500lü yıllarda bir Dünyalı, Sümerler için aklındaki tasarımını uygulamak istiyordu. Avlanmaktan, yiyecek aramaktan, geçinip gitmekten bıkmıştı, bari tekerlek falan icat edeyim demişti. Böylece mağaradan nehre, nehirden av alanına, oradan da tekrar mağaraya gitmek daha kolay olabilirdi.

Bilgisayar klavyesindeki tuşlar, kuantum fiziğinin "Aslında hiçbir şeye gerçekten dokunmuyoruz." teorisinden artık çok sıkılmışlardı. Birilerinin gerçek anlamda onlara dokunmasını istiyorlardı. Kodların duygusuz oluşunu kesin bir dille reddediyorlardı.

1971 yılına kadar insanlar kendi atmosferlerini bile aşmayı çok az kez denemişlerdi, gökle yer arasındaki oksijenler her gün yeniden bir sıradanlığa uyanıyorlardı, aralarındaki sıkı bağları bozabilecek hiçbir olay yok gibiydi. Gezegenler her gün birbirlerinin aynı yüzlerine bakmaktan ve etraflarından gelip geçen uydularla, asteroitlerle oynamaktan bıkmışlardı. Prizlerin içerisinde, sobalara, fırınlara, saç kurutma makinelerine, çamaşır ve bulaşık makinelerine, dünyadaki bütün televizyonlara giden bütün elektriklerin canı her gün aynı makinelerde geçinip gitmekten dolayı çok sıkılmıştı. Tekerleğin icadından yaklaşık olarak 55 asır sonra onlar da artık her gün benzin, mazot ve gaz solumaktan sıkılmışlardı.

Derken, 1971 yılında Güney Afrika'nın başkenti olan Pretoria'da çılgın bir soydan gelen bir annenin rahminden kendi benzerlerini hiç sorgulatmayacak aynılıkta bir kafa göründü. Doktorlar ve ebeler, yılların verdiği sıkılganlıkta işlerini yapıp bebeği ailesine teslim ettiler.

O bebek doğumundan hemen 12 yıl sonra, kuantum fiziğinin duygusuz dokunulmazlığını yendi. İlk kodunu yazdı.

"Neden bu kadar çok kitap okuyorsun, ne olacak sanki bu kadar kitap okusan?" cümlesi onun çekiç, örs ve üzengisinde yıllar boyu çınlayan fakat onun buna hiç aldırmayıp günde 1 hatta çoğu zaman 2 adet kitap okumasını hiçbir zaman engellemeyen bir sığ insan turnusolu olmuştu. Diğer insanlar çalışmayı sevmedi, o günde 23 saat çalıştı.

Zorunlu askerlik var dendi, ben böyle boş işlerle uğraşmam dedi, Kanada'ya gitti. Sanatın sanat için mi yoksa toplum için mi olduğu yönünde tartışma yapanlar için bilimi, bütün evren için getirmeye karar verdi.

Zip2, Paypal derken Marie Curie'nin Endülüs Kütüphaneleri'nin Ortaçağ'da yakılmasından sonraki gezegenler arası seyahat hayaline en çok yakınlaştığı, NASA'nın katı iktidarına bir rest olan SpaceX, bütün fosil yakıtlı taşıtlara bir rest olan elektrikli araba projesi Tesla, güneş girmeyen eve doktorun da girmesini istemediği için Solarcity'yi tasarladı. İbn Sina, Harizmi, Ali Kuşçu'nun zamanında ne maddi imkanı ne de böyle şeyleri yapabilecek ortamları vardı. Zaten kendilerinden sonra gelen Müslümanlar da bilimle uğraşmayı doğru orantıda azalarak giden bir grafikle birlikte bırakmışlardı.

Sürekli genişleyen evrende neden içimizin bu kadar daraldığına anlam veren çıkamazdı. Gelecek daha umutlu bir şekilde gelecekti. İnsanlar, Pamukkale Turizm'in sitesinde Mars'a doğru gerçekleştirdiği ek seferlerden tek yön gidiş biletini artık alabileceklerdi belki de.

İnsanların yanından geçen, havalanan makinelerin yaptığı gürültü Tevrat'tan sonra havaya ilk kez bu kadar yakışmıştı. Erich von Däniken, Tanrıların Arabaları kitabını yazmasından yıllar sonra, yazdığı şeylerin gerçekliğine yetişemeden ölmenin üzüntüsünü yaşayacaktı. O, bir bakıma böyle birisinin dünya üzerine gelebileceğini tahmin etmişti.

Biz de her gün yaptığımız gibi sıkıcı asfalt manzaralı ofislerimize gidelim, üretmeden tüketip duralım, artık icat edecek hiçbir şeyin kalmadığını sanıp da üzülen ve birden tekerleği icat eden adamı unutalım, Celal Şengör olalım ve Elon Musk'ı hiç duymayalım, onunla ilgilenmeyecek rahatlıkta olalım. Kendimizi dünyaya karşı tamamen kapatıp geleceğin çok heyecanlı bir şekilde geleceğini umursamayıp geçici dünyevi isteklerimizi doyuralım.

Gelecek, Elon'la insana çok iyi gelecek.
448 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Elon Musk,

Bu muhteşem insanla tanışmayı, Nikola Tesla'ya olan hayranlığıma borçluyum. Tesla Motors'un varlığından haberim olduğunda araştırmaya başladım ve arkasında Elon Musk'ın olduğunu öğrendim (tabi bu yıllar öncesine dayanan bir durum) aradan geçen yıllar boyunca Elon Musk'ın imza attığı işleri gördükçe hayranlığım her geçen gün arttı ve artmaya devam ediyor. Rahatlıkla söyleyebilirim ki şu an dünyada yaşayan, vizyonu/ileri görüşlülüğü en üst düzeyde olan insandır kendisi. Bunu anlamak için üstlendiği misyona ve yaptığı işlere bakmak yeterlidir.

Elon Musk (1971) Güney Afrika asıllı Amerikalı bir mühendis, mucit ve yatırımcıdır. 17 yaşında (1988) tek başına çıktığı ABD yolculuğu, bugün onu milyar dolarlık bir iş adamına dönüştürmüştür. Tabi bu kendiliğinden olmamıştır. Musk üstün zekasını günde 20 saatleri bulan çalışma azmi ve girişimciliğiyle birleştirmiş ve ortaya her biri milyar dolarlık çok sayıda şirket çıkmıştır. Musk uzun süredir Amerika'nın Tony Stark'ı (Demir Adam) olarak gösterilmektedir.

Elon Musk'ı; Steve Jobs, Mark Zuckerberg v.b. bir çok ABD'li milyarderden ayıran en önemli fark, küresel ısınma ve insan ırkının devamı gibi dünyanın ve insanlığın geleceğini etkileyecek konuları kendine gerçek anlamda dert edinip bütün servetini kaybetme pahasına bu konuların çözümüne yönelik azmidir. Tesla Motors ve SpaceX şirketleri tamamen bu amaçlara yönelik kurulmuş şirketlerdir. (Kitabı okuduğunuzda bunun detaylıca örneklerini göreceksiniz)

-- Son 3 dönem ABD başkanlarına danışmalık yapan Musk, birkaç ay önce Trump'ın ABD'nin iklim anlaşmasından çıkacağını açıklamasının ardından danışmalık görevinden istifa etmiştir. --

Kitabı okuduğumda ona olan hayranlığımı bir kat daha arttıran durum ise Musk'ın bütün şirketlerinde, diğer milyarlık şirketlerde olduğu gibi 'mümkün olan en yüksek karı elde etme' düşüncesiyle hareket etmemesi ve kaliteden taviz vermeden maliyetleri mümkün olduğunca düşürerek minimum kar ile işlerini yürütmesidir. (SpaceX, rakiplerinin 3'te biri fiyatına uzaya roket gönderebilirken, Tesla Motors maliyetine çok yakın fiyatlara tamamen elektrikli Tesla Model 3'ü satabilmektedir
(https://www.tesla.com/model3 ) Kitapta bunun çok sayıda örneği mevcut.

SpaceX: http://www.spacex.com
Tesla Motors: https://www.tesla.com
SolarCity: http://www.solarcity.com
Hyperloop One: https://hyperloop-one.com

Bunlar Musk'ın vizyonunu ve misyonunu ortaya koyan şirketlerinin şuan için! en önemlileri incelemenizi tavsiye ederim.

Son olarak şunu söyleyebilirim, 7 milyarlık dünyamızda Elon Musk gibi 100 kişi olsa dünyamızın geleceği adına çok daha umutlu olabilirdik.
448 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Yaşadığımız yüzyılın en çılgın kişiliği olarak gördüğüm Musk'ın fikirleri ve hayatı hakkında ele alınmış başarılı bir biyografi kitabı. Biyografi eserleri pek ilgimi çekmesede, Musk'ın normal insanlardan farklı düşünmesine sebep olan etkenleri öğrenme isteğimden dolayı okuduğum bu kitap, aklımdaki bir çok soruyu yanıtlamada başarılı olmuştur. Okunmasını tavsiye ederim.
464 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabı okumadan önce Elon Musk'u az çok tanıyordum. Kitap onu daha yakından tanımamı sağladı. Genelde biyografi kitaplarını sıkıcı bulurum ancak bu kitap ilgimi çeken alanlarda büyük işlere imza atan başarılı bir girişimcinin biyografisi olunca zerre sıkılmadım diyebilirim. Kitabı, zamansal olarak -belli bir sırayla işlendiği için- roman tarzında buna bağlı olarak da akıcı buldum. Elon Musk'un iş hayatı, aile hayatı ve aşk hayatına kadar birçok konu üzerinde detaylı durulmuş. En önemlisi de bu detayların okuyucuyu sıkmayacak şekilde anlatılması. Elon Musk'ın olaylar karşısında asla pes etmemesi ve başarısızlığı, başarıya giden yolda çekilmesi gereken çile olarak değerlendirmesi, örnek alınası cinstendi. Kitabı genel olarak beğendim.
Herkesin okuması gereken bir kitap.Yazılım ve kodlama
ile uğraşan kişilerin kesin okuması gereken bir kitap.Elon Musk'ın yazılımcı olmasına rağmen kitaba, okumaya ne kadar önem verdiğini vurgulaması her şeyi özetliyor.Küçükken hayalini kurduğu şeylerin peşinden gitmenin ve hayalinin uzaya roket göndermek gibi uçuk bir fikir olmasına rağmen bunun bile gerçekleşebileceğini gözler önüne sermiş. DON'T PANİC
416 syf.
·7 günde·10/10 puan
Gerçekten güzel bir kitap.İnsanların ne zorluklar içerisinden gelip,bıkmadan usanmadan hedefleri doğrultusunda ilerlediğini bizlere anlatan bir kitap.Tebrik ediyorum böyle güzel bir hayatı bizlere anlattığınız için.Ders çıkarılacak çok olay var.O yüzden okumanızı tavsiye ederim.
448 syf.
·55 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitap Elon Musk adlı başarılı bir girişimci ve bir insanın zekasını gerçek hayatta gerçekten kullanarak hayallerini nasıl başardığını anlatıyor. Şahsım adına şu zamana kadar okuduğum en iyi kitaplardan biridir. Kişisel gelişim kitapıda denebilir. Okumak isteyene önerimdir.
448 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu adam deli. Kendisi de zaten kitapta mülakatın başında yazara bunu soruyor ''Sizce ben deli miyim?'' diyor. Güney Afrikada doğuyor, Kanada da Üniversiteye başlıyor, Amerikada İlk iş deneyimine başlıyor, İlk şirketleri yazılım üzerine ve Pay payı 1,5 milyar dolara satınca kendisine kalan 165 milyon dolarla Roket fabrikasını kuruyor, beraberinde Elektirikli otomobil üreteceği Teslayı kuruyor, Deliliğinin sınırını
anlamak için 100 milyon dolar yatırdığı Space X in en büyük rakibinin Nasa olduğunu ve nasanın yıllık bütçesinin 19 milyar olduğunu hatırlatayım. Daha sonrada temiz enerji firması Solar City i satın alıyor ve bu iş şirkette aynı amaca hizmet ediyor Temiz Enerji ,Kitapta Pay Pal yılları için Herkes çılgın gibi çalışıyordu herkes 20 saat çalışıyordu ELON ise 23 saat diyor yazar, Güney afrika yıllarında günde bir kitap bitirmesi çok sıradan Elon için, Hafta sonu ise günde iki kitap, tabi bunlar vampir romanı değil, uzay üzerine astronomi üzerine , Fizik üzerine akademik kitaplar... Acımasız , yeri geldiği zaman gaddar kimsenin çalışmak istemiyeceği bir yönetici profilinde , ama takdir edersiniz ki sıradan insanlar DÜNYAYI DEĞİŞTİREMEZLER... kitabı kesinlikle okuyun...
448 syf.
·2 günde·9/10 puan
Söz konusu kitap zevkim olunca yelpazem fazlasıyla geniştir. Sadece kurgu okurum ya da sadece non-fiction okurum tarzı bir yaklaşımım hiç olmamıştır. Fakat gerek seçtiğim mesleğin üst düzey yaratıcılık gerektirmesi gerekse kişisel ilgimin o yönde olmasından dolayı kurguyu her zaman bir adım öne koymuşumdur. Daha önce bir biyografi kitabı okumamıştım. Kişiler hakkında edindiğim bilgilere genellikle çeşitli araştırmalar sonucu ulaşırdım. Elon Musk hakkında yaptığım araştırmalar sonucu hem başardıklarına hem de başarmayı planladıklarına ve bu düşüncelerini gerçekleştirmek için izlediği yola merakım o kadar kabarmıştı ki, hakkında yazılmış detaylı biyografiyi hemen kitaplığıma ekledim.

Yukarıda bahsettiğim kararı iyi ki vermişim. Yaptığım araştırmalarda Elon Musk başarılı bir iş adamı ve alanında çok çalışmış ve çok şey başarmış bir insan olarak tanıtılıyordu. Biyografinin de bu konuda farklı bir şey yaptığı söylenemez, sadece bu konuları gerek sayısal verilerle gerekse Musk'ın çevresindeki insanlarla yapılan röportajlarla çeşitlendiriyor. Kitapta benim asıl ilgimi çeken; 10 milyar doların üzerinde bir serveti olan bu insanın "insan" olarak neye benzediği. Ashlee Vance'in dümdüz bir biyografi yazmadığını anlamışsınızdır bu dediğimden. Vance, Musk'ı didik didik etmiş de diyebiliriz. Mahremiyetine zarar vermeden Musk'ın özel hayatı hakkında da gerekli bilgiye sahip oluyoruz eseri okurken, ve bunların hepsini kademe kademe görüyoruz.

Elon Musk, idealleri olan bir insan. Anormal, acayip, binde bir bulunan bir insan değil. Toplumumuzda, dış toplumlarda çok sayıda bu tarz insanlar var. Çok da uzağa bakmaya gerek yok. Herkesin çevresinde Musk gibi düşünen insanlar var. Tek sıkıntı; baskı. Musk belki de insanların ne düşündüğünü fazla kafaya takan bir insan olsaydı bu zamana kadar yaptıklarının belki hiçbirini başaramazdı. Neden mi böyle diyorum? Musk diyor ki; insanoğlu için Mars'ı yaşanabilir bir yer yapacağım. Bunu isterseniz sokakta öyle ayaküstü sohbet ettiğiniz birine ciddi bir şekilde söyleyin. Alacağınız tepkiyle düşeceğiniz durumun beklediğiniz gibi olmayacağından emin olabilirsiniz. Fakat şunu da unutmamalıyız ki; en iyi fikirler sıra dışıdır. Ayrıca; en sıra dışı fikirler de bir hayalden yola çıkmıştır. Elon Musk hayal edebilen bir adamdır. Daha da önemlisi; Elon Musk hayallerini küçümsemeyen bir adamdır. Belki de en büyük hatamızdır, hayallerimizi küçümsemek. Farkındasınızdır, zamanında birilerinin hayal edip bir diğerlerinin de imkansız gördüğü bir dünyada yaşıyoruz. Uçabiliyoruz, kilometrelerce uzaktaki insanlarla sadece anlık gecikmelerle konuşabiliyoruz (Artık görüntülü de konuşuyoruz!), zamanında insanların imkansız gördüğü ve çoğunun dalga geçtiği fikirlerin belki de çok daha karmaşığını her gün cebimizde taşıyoruz. Yani, geçmişe göre imkansızı yaşıyoruz, demek ki gelecekteki insanlar da bizim için imkansız olanı yaşamakta çok da zorluk çekmeyecekler. Zaman, doğru hayal ve verimli çalışma söz konusu olduğunda hiçbir şey imkansız değildir.

Elon Musk'tan öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanıyorum. Bir çok insan Musk adını yakın zamanda duydu fakat Musk uzun yıllardır buralarda ve adından fazlasıyla söz ettiriyor. Bu adam, sıfırdan tepeye tırmanıp, tırmandıktan sonra çok riskli bir zamanda tekrar dibi gören, pes etmeyip bir daha tepeye tırmanan ve bu defa o tepenin de ardını görebileceğini keşfetmiş bir adam. Ulaşabilirseniz (gerçi kolayca ulaşabilirsiniz) Elon Musk'ın konuşmalarına göz atın. Musk bildiğiniz milyarderlerden değil. Paramla magazine düşeyim insanlar beni tanısın kafasındaki bir insan kesinlikle değil. Öyle olsaydı tasarladığı teknoloji harikası, hatta "çok ileri" teknoloji harikası olan Tesla'nın patentini halka açmazdı. Nedenini sorduğunuzda da "Siz olsaydınız insanlığın hayatını kurtaracak bir şeyi kendinize saklar mıydınız?" gibi takdir edilesi bir cevap veriyor. Musk'ın tek amacı insanlığın güvende olduğunu bilmek ve insanlığa iyi bir gelecek bırakabilmek. Bu amacın bir insan ömrüne sığmayacak bir başarı olması muhtemel. Elon Musk bu yüzden çalışanlarının eğitimine ve onlarla olan kişisel ilişkisine oldukça dikkat ediyor.

Elon Musk, insanlığın geleceği için fikirlerinin detaylıca incelenmesi ve benimsenmesi gereken bir insan. Ashlee Vance de bu kitapta bunu amaçlıyor ve bu amacına çok güzel ulaşıyor. İnsanı sıkarak bunaltarak, nefes aldırmadan bilgiye boğmak yerine gayet yerinde ve yeterli verdiği bilgilerle kitabın dilini son derece akıcı kılıyor. Elon Musk'ı ayrı, Ashlee Vance'i ayrı tebrik etmek lazım.
464 syf.
·19 günde·8/10 puan
Mikroskop insana önemini gösterdi, teleskop ise önemsizliğini.
Monly P. Hall

Bugünlerde dünyaca içinde bulunduğumuz durum ve bu kitabın etkisiyle içimde bu cümle yankılanıp duruyor.Tam tersi bir hal aldı her şey.İnsan kocaman uzay araçlarını istediği gibi hareket ettirirken; gözle göremediğimiz, canlı mı cansız mı karar veremediğimiz virüs bizi evden çıkamaz hale getirdi.Bir anda tüm insanları eşitledi.
Kitap, Elon Musk; Tesla, Space-X ve Solar City şirketlerini hangi amaçlarla ve uğrunda neler harcayarak kurduğunu ve özellikle bu projelerini derinlemesine anlatıyor.Elon Musk ve mühendislerine baktığımızda hepsinin ortak noktası küçük yaşlardaki kitap okuma aşkları ve merakları.Bu da bize gençliğinde düşünen ve sorgulayan bireyler yetiştirmek için çocukluklarında onlara nasıl rehber olmamız gerektiğine dair ipuçları veriyor.
Küçük yaşlarda kazandırılan kitap okuma alışkanlığı ve hayal dünyalarını beslemek ki zaten kitap okuyan çocuk hayal dünyasını kendi kendine de besleyebiliyor.

Elon Musk, Tesla ile elektrikli otomobiller üretip, fosil yakıtlardan oluşan zararlı gazları en aza indirgemeye, Space-X ile insanları gezegenler arası dolaşabilen bir tür haline getirmeye çalışıyor.Solar City ise güneş enerjisi ile çevreye zararsız elektrik üretmeye çalışan bir şirket.
Ve Musk'ın son projesi Hyperloop."Yeni bir ulaşım modeli olarak tanıtılan bu malzeme, ofisler arasında mektupları göndermek için kullanılan pinömatik(hava basınçlı) tüplerin büyük ölçekli bir modeliydi."(syf 389)Yani Musk bununla 2 saatlik mesafedeki şehirleri bu tüpler aracılığıyla 10 dakikaya indirmeyi planlıyor.(Bununla ilgili TRT'de 'Bilimin Ev Hali' adlı belgeselin 3.bölümünde bahsediliyor ilgilenenlere tavsiye edilir.)
Stephen Hawking'in Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar kitabında bahsettiği gezegenler arası yaşam fikrini Elon Musk gerçekleştirecek gibi görünüyor.Eğer bunu yapabilirse bir çağ kapanıp bir çağ açılacak...
Kitabın beğenmedigim tek yönü parasal konulara da yer veriliyor.Bu da kitabı zaman zaman sıkıcı hale getiriyor.Ama onun dışında yaptığı tüm projeleri ayrıntılarıyla anlatıyor.Bilim severlere tavsiye edilir.
448 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Sizcə mən dəliyəm mi? Sualı ilə başlayan, həqiqətən də bir dəlinin sayıqlamalarını xatırladacaq xəyalları gerçəkləşdirən adamın hekayəsi. Motivasoyanızı yüksəldəcək, sizi daha yaxşı işlər görməyə sövq edəcək bir kitabdır. Tipik avtobioqrafiya kitabında çox zaman müsbət hadisələrdən danışılsada bu kitabda İlon Musk-ın uğura gedən yolda uğursuzluqlarla necə mübarizə apardığını, eləcə də xarakterindəki çatışmazlıqlar, insanlarla ünsiyyət problemi və.s kimi hadisələrə də yer verilməsi bioqrafiyanı daha maraqlı etmişdir. Nə qədər çatışmazlıqlar olsa da bəşəriyyət üçün böyük işlər görən bu adamı bağışlamaq olar.
İnternette olanları, ekonomiyi ve kanunları takip eden çok fazla zeki insan var. Çok fazla yenilikle karşılaşmamamızın nedeninin bir bölümü de işte bu yüzden.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Elon Musk
Alt başlık:
Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde
Baskı tarihi:
26 Mart 2018
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056685842
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Buzdağı Yayınları
Baskılar:
Elon Musk
Elon Musk
New York Times Bestseller The Wall Street Journal, NPR, Audible ve Amazon tarafından yılın en iyi kitaplarından biri olarak gösterilmiştir. Bu kitap; 1971 doğumlu genç bir girişimcinin şirketleri ile dünyadaki otomotiv, uzay-havacılık ve enerji sektörlerindeki yerleşik düzene meydan okumasının sıra dışı hikâyesidir. Elon Musk, X.com ve PayPal'in kurucularındandır ve sonraki dönemde Tesla ile sadece elektrikle giden 500 km menzilli ve 100km/sa hıza sadece 2,9 saniyede çıkan muhteşem otomobiller üretmiştir. SpaceX ile uzay taşımacılığının maliyetlerini çok büyük oranda düşürerek dünya devlerine meydan okumuş ve yakın gelecekte Mars'a insan yollayabilecek en muhtemel şirketi yaratmıştır. Ayrıca ABD'deki en büyük güneş enerjisi şirketi SolarCity'nin en büyük ortağı ve başkanıdır. Ashlee Vance, 300'e yakın insanla konuşarak ve Elon Musk ile 30 saatten fazla birebir görüşme yaparak bu çarpıcı ve ilham verici hayat hikâyesini okurlarla buluşturuyor. Hayatını, dünyayı fosil yakıtlara mahkûm olmaktan kurtarmaya adayan Elon Musk'ın önüne çıkan engeller, büyük başarıları ve yaşadıkları daha iyi bir geleceğin hayalini kuran girişimci, mühendis, siyasetçi, eğitimci ve gençler için motivasyon kaynağı olacaktır. "Kitabın sonlarına doğru herhangi bir okuyucu Steve Jobs ile Musk'ı kıyaslama ihtiyacı hissedecektir. Musk'a fırsat verin. Kimse onun gibi olamaz." The New York Times "Ashlee Vance'ın yeni kitabı, 'Elon Musk: Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde' tartışmasız dünyanın en önemli girişimcisinin hayatına muazzam bir bakış sunuyor." The Washington Post "Elon Musk tam kafa dengim: Risk alan, başarısızlıktan korkmayan ve insanlığa parlak bir gelecek sağlamak için sürekli çalışan biri. Ashlee Vance, Musk'ın harikulade hayat hikâyesini ve engel nedir bilmez ruhunu yıldızlarla dolu bir biyografiyle sunuyor." Richard Branson, Virgin Grup'un Kurucusu "Yıllardır okuduğum en iyi iş dünyası kitabı." Don Graham, The Washington Post Eski Başkanı
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.538 okur

  • Demir Demirezen
  • Buğra Ahlatcı
  • Kübra Kaçmaz
  • Akif Furkan Karahal
  • Osman Akman
  • Hasan Akturk
  • Burak Bilici
  • Ceren Köse Ekim
  • Ayşenur DEMİR
  • Fatih TAN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.9
13-17 Yaş
%26.8
18-24 Yaş
%26.8
25-34 Yaş
%12.2
35-44 Yaş
%19.5
45-54 Yaş
%4.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%30.4
Erkek
%69.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.5 (179)
9
%21.5 (135)
8
%24.4 (153)
7
%14 (88)
6
%4.8 (30)
5
%3.3 (21)
4
%0.3 (2)
3
%1.1 (7)
2
%0
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları