Geri Gel Ey Osmanlı !

6,6/10  (13 Oy) · 
69 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.024 gösterim
Necip Fazıl Kısakürek, 1969 yılında yazdığı bir yazıda "Arsadaki odun yığınının gizli bir köşesinde tek bir kıvılcım noktasıyız biz!" demiş ve şöyle sürdürmüştü sözlerini: "Odunların üstüne, yıllar ve asırlardır yağmadık yağmur, düşmedik kar kalmadı. Onları püf basmış, pas yutmuş, rutubet bürümüş; üstelik Garp dünyasının bütün kanalizasyonları bu odunların üzerine akmıştır. İşte arsadaki böyle bir odun yığınının gizli bir köşesinde tek bir kıvılcım noktasıyız biz! Biz ki, onun gizli bir köşesinde tek ve son kıvılcım noktasıyız, onu nasıl yakar, tutşturur, alevlerle sarabiliriz?"

Bugün ne mutlu bizlere ki, kıtalara gölge salan "Osmanlı ormanı'nın kesilip metruk bir arsaya atılmış son odun yığını içinde hangi bereketli duanın eseri olarak kaldığını bilemediğimiz o son kıvılcımın nasıl bir yangına dönüştüğüne şahit oluyor ve gelecek adına umutlanıyoruz. Lakin o yitirdiğimiz "orman" nasıl bir şeydi, neye benziyordu? Ormanın ruhu üç kıtaya hangi sırlı yollardan dallarını uzatmış, gölgesinde 72 milleti bir insanlık bahçesi içinde hangi iksirle yaşatabilmişti? Osmanlı sevinci bir daha yaşanabilir, bir başka deyişle Osmanlı geri gelebilir miydi?

İşte Mustafa Armağan Geri Gel Ey Osmanlı!da bize yalnız tarih anlatmakla kalmıyor; bir yandan tarihi bugüne doğru çekerken, bugünü de tarihe aşina kılmaya çabalıyor. "Osmanlı'ya Dönüş", ona göre Osmanlı'nın tekrar var edilmesi gibi zamanın dışına çıkmayı teklif eden bir çağrı değil; Osmanlı'nın miras bıraktığı ruhla onun yarıda bıraktığı ve ondan sonra üzerimize borç kalan misyonu bugünkü şartlarda devam ettirmeyi kastediyor.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  978-605-114-268-5
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Eren BİÇER 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Benim bildiğim tarihçi objektif olur. Daha kitabın başlığından yazarın nasıl bir zihniyete sahip olduğunu görüyoruz. Özellikle AKP iktidarında böyle yazarların türemesi gerçekten düşündürücü. Sözlerim yanlış anlaşılmasın. Kesinlikle Osmanlı'ya , geçmişime saygısızlık edecek değilim. Osmanlı İmparatorluğu iyisiyle kötüsüyle bizim tarihimize, bizim geçmişimize, bizim atalarımıza ait bir devletti. Ancak her hükümdar evliya, her Osmanlı tebası cennetlik değildi. Turgut Özakman'ın da dediği gibi Allah bu memleketi satılık tarihçilerden korusun.