Giacomo Joyce

7,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
298 gösterim
Sanaçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, Dublinliler, Ulysses, Sürgünler gibi yapıtlarıyla edebiyat tarihinin, özellikle 20. yüzyıl edebiyatının en önemli kişilerinin başında gelen İrlandalı yazar James Joyce'un az bilinen bir çalışmasıyla karşı karşıyasınız.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  66
 • ISBN:
  9789755705057
 • Orijinal Adı:
  Giacomo Joyce
 • Çeviri:
  Zeynep Avcı
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Shakespeare'i yumuşak başlı Triyeste'ye açımlıyorum: Aldı ben: O iyi yürekli ve sıradan insanları hoş tutan Hamlet, salt Polonius'a karşı kabadır. Belki de buruklaşmış bir ülkü adamı olarak, sevdalısının ana babasında, doğanın o güzel imgesini kızlarında oluşturmak yolunda grotesk çabalardan başka bir şey göremediğinden... Yazdın mı bunu bir yana?

Giacomo Joyce, James Joyce (Sayfa 36 - Broy Yayınları)Giacomo Joyce, James Joyce (Sayfa 36 - Broy Yayınları)

Çalılığın tepesinde dönenen gri buhar çelenkleri. Çehresi nasıl da kararmış, nasıl da ciddi! Islak, donuklaşmış saçlar. Usulca bastırılan dudaklar, iç çekerken soluğu süzülüveriyor. Öpüldü.

Sesim, kendi sözcüklerimin yankılarında ölüyor, yankılı tepeler arasından İbrahim'e ulaşan Ebediyet çağrısının akıl yorgunu sesi gibi ölüyor. Yastıklarla bezeli duvara yaslanıyor: o görkemli belirsizlik içinde cariye görünümü. Gözleri düşüncelerimi içti: ve kadınlığının nemli, ılık, teslimiyetçi, kollarını açmış bekleyen karanlığına ruhum, kendi kendinde eriyerek boşaldı, bereketli tohumunu saçtı, seller gibi taşırdı...Kim alacaksa onu, haydi alsın şimdi!

Giacomo Joyce, James Joyce (Sayfa 40 - Broy Yayınları)Giacomo Joyce, James Joyce (Sayfa 40 - Broy Yayınları)

Hanımefendi gidiyor, bir telaş, bir telaş, bir telaş...
Yukarıda yolda temiz hava. Triyeste kaba bir pusla uyanıyor: dip dibe dizilmiş kara kirişli damlarında çiğ gün ışığı, bitişik düzen, bitkin düşmüş bir böcek kitlesi ulusal kurtuluşu bekliyor. Belluomo, karısının aşığının karısının yatağında doğruluyor: o pek meşgul ev hanımı çoktan ayaklanmış; çakal eriği gözlü, elinde asetik asitt çanağı... Yukarı yolda temiz hava ve sessizlik: ve toynaklar.

Giacomo Joyce, James Joyce (Sayfa 34 - Broy Yayınları)Giacomo Joyce, James Joyce (Sayfa 34 - Broy Yayınları)