Gizemli Pençelerin Lâneti - Baskerville'lerin Köpeği Sherlock Holmes

8,9/10  (27 Oy) · 
76 okunma  · 
35 beğeni  · 
862 gösterim
Bir ipucu ne kadar sıra dışı ve tuhaf görünüyorsa üzerine gidilmeyi o kadar hak ediyor demektir.
-Sherlock Holmes-

İngiltere'nin Devonshire kırsalındaki bölgede anlatılagelen tüyler ürpertici hikâyeye göre, Baskerville soyuna mensup erkekler yüzyıllardır, cehennemden geldiğine inanılan ve şeytani bir yaratık olarak tasvir edilen bir köpek tarafından öldürülmektedir. Bu meçhul ziyaretçinin son kurbanı da Sir Charles'tır. Aile fertlerinin çoğunun ani ve tuhaf bir şekilde ölmesi sebebiyle, yeni vâris Sir Henry Baskerville'in hayatının da tehlikede olduğu düşünülmektedir. Bakalım, bu ailenin üzerine bir lanet gibi çöken esrarengiz köpeğin gizemini dâhi dedektif Sherlock Holmes çözebilecek midir?

En karanlık ve belirsizliklerle dolu olayları bile su yüzüne çıkarmayı başaran Sherlock Holmes, birbirinden farklı hikâyelerin yer aldığı dört kitaplık serinin sonuncusu olan Baskerville'lerin Köpeği'nde yine kendine has yöntemlerle sıra dışı bir vakanın peşine düşüyor
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2017
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786053485605
 • Orijinal Adı:
  The Hound of the Baskervilles
 • Çeviri:
  Cumhur Mısırlıoğlu
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İmgiltere'nin Devonshire kırsalındaki bölgede anlatılan tüyler ürpertici ve esrarengiz hikayeye göre, Baskerville soyuna mensup erkekler yüzyıllardır, cehennemden geldiğine inanılmış olan ve şeytani bir yaratık olarak tasvir edilen bir köpek tarafından akıl almaz bir şekilde öldürülmektedir. Bu meçhul ziyaretçinin de son kurbanı Sir Charles'tir. Aile fertlerinin çoğunun ani ve ilginç bir şekilde ölmesi sebebiyle, yeni varis Sir Henry Baskerville'in hayatının da tehlikede olduğu düşünülmektedir. Bütün bu gizemli olaylar karşısında Sherlock Holmes ve doktor olan arkadaşı her zamanki gibi devreye girer. Bu karmaşık cinayeti yoğun araştırmalar sonucu aydınlığa kavuşturmaya çalışırlar. Bu belirsizlikler ve karanlık olaylar karşısında okurlarda sanki kendilerini kitabın içine hapsolmuş gibi hissedebilirler. Yazar betimleme ve karakter analizini çok başarılı bir şekilde yansıtmayı başarmış. Sherlock Holmes karakteri hırslı ve gözü pek bir karakterdir. Aynı zamanda danışma dedektifidir ve çözülmesi zor olan olayları çözüme kavuşturmaktan zevk alan bir dedektifidir. Polisiye tarzındaki hikayeleri seviyorsanız tam da size göre bir kitap!

elif bingül 
13 May 12:45 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Sherlock Holmes kitaplarında en sevdiğim özelliklerdendir tahmin edilemeyecek sonuçlar ve akla gelmesi zor kurgular. Bu kitabı bu özelliklerle doluydu. Ana karakter bu sefer holmes'ten ziyade doktor arkadaşı watson idi. Heyecan biraz düşüktü. Kurgu tahmin edilemeyecek gibi olsa da ipuçları ara ara verilmişti. Ancak aklıma şu soruyu da taktı: soyut olduğunu düşündüğümüz bir şeyin somut alemde herhangi bir izi olabilir mi? Cevabı kitaptan aldım yazara bunun için teşekkür ederim. Ben severek okudum. Umarım sizler de okur ve seversiniz. Kitapla kalın.

Cahil Okur 
23 Eyl 00:50 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Bakerville’lerin Köpeği alt başlığı ile yayınlanan kitaptaki hikaye de Sherlock biraz daha geri planda kalıyor diyebilirim sizlere. Daha çok Dr. Watson’ın başından geçenleri ve onun konuyla ilgili olarak Sherlock Hoplmes’a yazdıklarını okuyoruz. Detaylı yorumum; http://cahilokur.blogspot.com.tr/...emli-pencelerin.html adresinde

Sadık Kocak 
13 Haz 19:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Diğer 3 kitapla kıyaslayalım önce. Kitaplardan farkı bu sefer hikayeler arası geçişlerde ara bölüm olarak farklı bir hikayeden bahsedilmemiş ki bu da fazladan 100 sayfa okumamıza neden oluyordu.
Kitapta beğenmemekten ziyade zayıf bulduğum taraf ise serinin son kitabının Sherlock'tan çok Watson üzerinden geçmesiydi. Hani dedektif yanlış kişi olmuş diyebilirim. Açıkçası Sherlock'a alışınca başka birisi yardımcı olmak yerine direkt olayın merkezinde olunca bu kişi Watson bile olsa hikayenin tadını tam alamıyorum.
Kitabın hiç güzel noktası yok mu ? Tabi ki var. Aslen de en önemli noktası bu zaten. Kitap oldukça akıcı ilerliyor. Sanırım bu serinin özelliği bu zaten ama başrol oyuncusu beni biraz kesti, gene de söz verdiğim gibi tek günde bitirdim. Sizlere de iyi okumalar dilerim..

Ömer Faruk DİŞARI 
 21 Haz 16:45 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sherlock Holmes un kitaplarına bayılırım bu kitap okuduğum en güzel kitabıydı diyebilirim. Yazarın dili zaten harika olaylar, deliler, sonuçlar ayrıntıları herşey çok iyi verilmiş olaylar resmen göz önünde canlanıyor. Doktor Watson in olayları karşısındaki tavrı en iyi şekilde bu kitapta verilmiş. Kesinlikle okuyun diyorum okuduğum en akıcı kitaplardan biri tavsiye edilir

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 20:27 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Serinin tartışmasız en iyi kitabı. Yazarımızın üçüncü kitapta bir sonraki hikayede Moriarty'den bahsedecekmiş gibi bir algı yaratmasına rağmen, son kitabın Moriarty ile bir ilgisi yoktu. Buna rağmen kurgu da karakterler de harikaydı. Hikayenin büyük kısmında Dr. Watson tek başına olsa da, olay örgüsünün çözülme zamanı geldiğinde sevgili dedektifimiz de yerini almıştı. Genel olarak seriyi çok beğendim, kesinlikle tavsiye ederim. =)

Kitaptan 4 Alıntı

Mustafa Paslı 
15 May 20:41 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bütün dünya Selden'ı bir vahşi, bir iblis olarak tanısa da o, ablasının gözünde her zaman küçük bir çocuk, elinden tutup gezdirdigi yaramaz bir oğlan olarak kalacaktı. Galiba her şeye rağmen, asıl acı olan, arkanızdan ağlayacak bir kadının olmamasıydı.

Gizemli Pençelerin Lâneti - Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan DoyleGizemli Pençelerin Lâneti - Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle
elif bingül 
12 May 14:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir ipucu ne kadar sıradışı ve tuhaf görünüyorsa üzerine gidilmeyi o kadar hak ediyor demektir.

Gizemli Pençelerin Lâneti - Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan DoyleGizemli Pençelerin Lâneti - Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle
Sadık Kocak 
13 Haz 19:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Galiba her şeye rağmen, asıl acı olan, arkanızdan ağlayacak bir kadının olmaması.

Gizemli Pençelerin Lâneti - Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 220)Gizemli Pençelerin Lâneti - Baskerville'lerin Köpeği, Arthur Conan Doyle (Sayfa 220)