Gökkuşağını Yakalamak

6,8/10  (49 Oy) · 
161 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.513 gösterim
Siz kendi gölgenizin esiri olmuşken, başkasının hayatını nasıl aydınlatabilirsiniz?

Bir zamanlar tek derdinin fazla kiloları olduğunu düşünen Bernadette Murphy, hayatın, yediği çikolata kadar tatlı olmadığını acı bir şekilde anlamıştır. Babasının ani kaybıyla kendini adeta bir boşlukta bulurken, kocasının onu terk edişiyle içten içe savaşmaktadır. En yakın arkadaşının bir bebek beklediği gerçeği ise onu adeta karanlığa sürüklemektedir.

Aslında acıya ve kalp ağrısına hiç de yabancı olmayan Bernadette, babasının ona bıraktığı şifreli cümlelerden oluşan bir defterle kendine bir yol bulmaya çalışacaktır. Çözmeye çalıştığı her şifreli cümle, yeni bir umut kapısıdır onun için. Ya bu umut kapısını aralarken gökkuşağının peşinden gidecektir ya da kendi gölgesine hapsolacaktır…

Gökkuşağını Yakalamak, kabullenişi ve hayat sağanağında nasıl ilerleyeceğimizi trajikomik bir dille anlatan etkileyici bir roman…“Kabullenişin ne demek olduğunu en iyi şekilde anlatan bu roman, kendi gökkuşağımızı bulmanın tek yolu olan hayat sağanağında nasıl yol almamız gerektiğini gösteriyor.”
A Novel Review


“Ender kitaplar daha ilk sayfadan okuyucusunun başını döndürür. Gökkuşağını Yakalamak, işte onlardan biri.”
Novel Escapes
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9789759996666
 • Orijinal Adı:
  Chasing Rainbows
 • Çeviri:
  Buse Barış
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Eda 
17 Şub 11:11 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hayatta bazı kötü şeylerle karşılaşabiliriz.Bazen de bunlar üst üste gelebilir.

Kızının 5 yıl önce hasta doğmasından sonra ölümü ve ardından babasının ölümü Bernadette'yi sarsmıştır.Daha sonra kocası da bir kadın için onu terk etmiştir.Çocuğunun acısı hala içinde tazeyken en yakın arkadaşının hamile olduğunu öğrenmiştir.Babasının bıraktığı bulmacalar sayesinde Bernadette gökkuşağının peşinden gitmeye çalışacaktır.

Pelin Sueda 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Gökkuşağını Yakalamak,en sevdiğim yayın evlerinden biri haline gelen Arkadya'dan çıkmış olan bir kitap.Bu kitabın renkli ve canlı kapağına bakarak çok eğlenceli bir kitap okuyacağımı zannetmiştim ama tam olarak öyle değildi.Bu kitap hakkında hislerim çok karmaşık.O yüzden size şöyle yanıt verebilirim:

Kitap güzel miydi?

Evet.

Akıcı mıydı?

Sayılır,boğucu betimlemeler vardı bazen.

Sürükleyici miydi?

Kısmen.

Sonuç olarak ortalama bulduğum,kapağını tam da yansıtmayan bir kitap.Okuyanlara ve okumak isteyenlere keyifli okumalar.

Deniz Tunçdibek 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Evet güzel bir kitap fakat ben çok merakederek okuduğumu söyleyemem genel olarak değerlendirdiğimde normal standartlarda güzel bir kitap tavsiye ederim :)))

senem reis 
29 Haz 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Kötüydü demek için iyiydi. Ben biraz kitabın dışında kaldım. Ramazan'da başlamış olmamın etkisi vardır belki, bütünlük sağlayamadım. Romantik komedi tadındaki kitaplardan. Bölüm başlarındaki şifreli sözler ve bunların bölüm sonu çözülmüş olması fikrini çok hoş buldum.

sevcan demirel 
24 Oca 00:12 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitaba ait yorumları okuyunca bir an okumaktan vazgeçmiştim fakat kapağındaki resim beni içine çekti. Şimdi iyi ki okumuşum diyorum. Hele ki içindeki özlü sözler insanı daha çok çekiyor düşündürüyor. Ben kitabı çok beğendim.

çisem kaba 
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3/10 puan

babası ve çocuğu öldükten sonra hayata küsmüş bir kadının hikayesi okumaktan sıkıldığım bi kitap oldu olaylar aynı sürükleyici bi kitap değil dönüp dolasıp başladığı noktaya gelen bi kitap başlangıç ve bitiş var aradaki olaylar sıkıcı ve stabil

Ceyda Küçükoruç 
22 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

Arkadya Yayınlarının son dönem çıkan kitaplarını çok sevdiğim için bu kitabı da tereddütsüz aldım. Arka kapak yazısı da bu alışverişte etkili oldu elbette. Ancak ben şimdiye kadar okuduğum kitaplar içerisinde ilk defa arka kapak yazısının kitaptan daha güzel olabileceğine şahit oldum. Yazan editörün ellerine sağlık diyorum :)

Esasında çok da kötü bir kitap denemez o kadar da haksızlık yapmayayım. Bir kere bölüm sonundaki şifreli sözlerden kendime sakladıklarım -ve tabi sizle paylaşacaklarım- var. Ama bir şeyler eksik kalmış bana göre. Yani ben bir Sarah Jio'nun kitaplarında olduğu gibi kendimi kitabın içinde kaybedemedim, kitabın kahramanının duygularını hissedemedim.

Mesela ben bir romanı okurken karakteri gözümde çizerim. Kaşını, gözünü, boyunu posunu, aksanını bile hayal ederim. Bu kitapta şöyle bir durum oluştu; kitabın ortalarında bir sayfada, aniden, benim hayal dünyamda yarattığım Bernadette ile kitapta anlatılanın fiziksel olarak hiç benzemediği ortaya çıktı; haliyle de bu beni acayip hayal kırıklığına uğrattı. Üzüldüm anlayacağınız :)

Kitabın Türkçe çevirisinde de birçok hatalı yer vardı. Elimdeki baskı 1. baskı, belki bir sonraki baskıda -bilmiyorum var mı- bu hatalar giderilmiştir.

İşin en ilginç yanı şu: Böylesi basit, şaşırtmacadan uzak bir konuyu, çeviri hatalarına ve bana hiç beklemediğim bir anda " aaa.. Bernadette böyle bir tip miymiş? İyi ama..." dedirtmesine rağmen 2 günde bitirdim. Kendimle çelişiyor gibiyim farkındayım ama bunun bir açıklamasını yapamıyorum.

Önerir miyim?
Öğrenci iseniz ve kısıtlı paranız varsa bence hakkınızı daha doyurucu bir romandan yana kullanabilirsiniz. Ancak kitap delisi iseniz bir okuyun bakalım derim.

Nejla GÜNEŞ 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Arkadya Yayınları'nın kitabı olduğu için (ki yayınlarını çok beğeniyorum ) kitabı düşünmeden aldım ve okudum.. Kitabın ana konusu olan orta yaş sahibi bir kadının, bir takım kaybetmişlik duyguları ( bebeği, babası ve eşi) yoğun olarak anlatılmakta.. Ancak sorun şu ki anlatımda aynı duyguların ve yaşanmışlıkların sürekli tekrar tekrar betimlenmesi.. Bu da akıcılığı ve okuma zevkini biraz yavaşlatıyor.. Ama yine de okunabilir diyebilirim...

Hayat_guzeldir 
03 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir kadının, yaşadığı tüm olumsuzluklardan sonra hayatı kabullenişini ve kendini buluşunu anlatan, bu süreç içerisinde de aile bağlarının ve dostlukların ne denli önemli olduğunu vurgulayan keyifli bir kitap...

Okur Yazar 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 5/10 puan

Pek beğenmedim. Morali bozuk birinin iyileşme süreci denebilir ama bu sadece benim fikrim yani ben bu tür kitapları sevmem. Ama psikolojik olarak güzel bir kitap. Bana zevkli gelmedi.

2 /

Kitaptan 41 Alıntı

Herkesin hayatta kalmaya çalıştığı, başarmaya çalıştığı ya da atlatmaya çalıştığı bir şeyleri vardı. Hiç kimse kayıplara, yürek acılarına, özlemlere ve mücadelelere alışkın değildi. Bu işler böyle yürüyordu ve buna hayat deniyordu.

Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long (Sayfa 198)Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long (Sayfa 198)
Eda 
02 Şub 12:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

20’
Kışın en soğuk zamanında,nihayet içimde hiç bitmeyen bir yazın olduğunu öğrendim.
-Albert Camus

Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long (Sayfa 284)Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long (Sayfa 284)
ecicekk 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir zamanlar kederin zaman içinde yok olacağına inanırdım. Oysa şimdi gerçeği öğrenmiştim. İnsanın yaşadığı keder asla tamamen yok olmuyordu.

Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen LongGökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long
senem reis 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Limandaki gemi güvenlidir; ama gemiler bunun için inşa edilmezler

Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long (Sayfa 153 - ANONİM)Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long (Sayfa 153 - ANONİM)
ecicekk 
07 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir çocuğun hayatındaki diğer şeyler için endişe duyma şansım hiç olmamıştı. Diş çıkarması, yemek yemesi, ilk kez bisiklete binişi, karnesi, suçiçeği, erkekler... gerisini siz getirin işte. sadece bir çocuğun kalbinizi nasıl çalabildiğinin tadını biliyordum az da olsa.

Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen LongGökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long
ecicekk 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Her şeyin iyi gittiği bazı anlar vardır; hiç korkmayın gelip geçerler."

Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long (Jules Renard)Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long (Jules Renard)
ecicekk 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Biz en kötü yanlarımızı bilip de bize sırt çevirmeyenleri severiz."

Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long (Walker Percy)Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long (Walker Percy)
zeynep kurt 
10 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat oyunu, iyi bir ele sahip olmak değil, kötü bir oyunu iyi oynamaktır.
H.T.Leslie

Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long (Sayfa 43)Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long (Sayfa 43)
Burcu Atıcı 
28 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

''Bazen yeniye yer açmak için, eskileri temizlemeniz gerekir. Bunu bir kez yaptığınızda da yeni, hayal ettiğinizden çok daha farklı olur. Ve bu bazen daha iyidir.''

Gökkuşağını Yakalamak, Kathleen LongGökkuşağını Yakalamak, Kathleen Long
5 /