Gölgelerin Efendisi 10 - Nihon - Ja İmparatoru

9,1/10  (16 Oy) · 
34 okunma  · 
17 beğeni  · 
585 gösterim
Horace, kayıptır. Askeri bir görev için Nihon-Ja İmparatoru'nun sarayına gönderilmesinin üzerinden aylar geçmiş, ancak hâlâ geri dönmemiştir.

Horace'ı çok merak eden Evanlyn Will, Halt, Seleten ve Alyss'in yardımıyla ona ne olduğunu araştırmaya gider.

Nihon-Ja İmparatoru, Senşilerin isyanıyla karşı karşıya kalmıştır. Horace da imparatora destek vermek için yanında savaşmaya karar vermiştir. Kahramanlarımız, tarla ve orman işçilerini Senşilere karşı savaşmaları için eğitirler.

Bu arada pek anlaşamayan Alyss ve Evanlyn de dağlarda yaşayan gizemli bir topluluktan yardım istemeyi denerler.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9789759996727
 • Çeviri:
  Çağdaş Özkan
 • Yayınevi:
  Beyaz Balina Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadık Kocak 
07 Ağu 10:06 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Will ve Halt bir baba oğul ilişkisi içerisinde beraberler. Önceliğimiz Horace'i bulmak ve daha sonra onunla beraber olmak. İşin aslı Horace onları buldu demek daha doğru olur.
Burada önceki hikayelerden "Alyss, Evanlyn (Prenses Canssandra), Seleten ve Gundar'ın yanına ; George, Şigeru, Şukin, Nimatsu gibi dostlarımız ekleniyor.
Özetle bahsedecek olursak, Şenşiler adı altında bir grup savaşçı var ve 10 yaşından itibaren silah eğitimi alıyorlar. Will'in ve Horace'nin de bulunduğunu bildiğimiz Redmond Şatosunda bile eğitimler 15 yaşından sonra başlıyordu, yani düşman bu sefer oldukça sert.
Tabi bir de Kikori denilen köylüler var. İmparator Şigeru'nun inatla herkes eşit şartlarda yaşayacak dediği dünyada eğitimli Senşilerin aşağıladığı ama imparatora sadakat için canını hiçe sayacak köylüler. Tahmin ettiğiniz üzere Will, Halt ve Horace'de bunların yanında bulunuyor. Onları eğitiyor.
Arisaka'ya (Şigeru'ya baş kaldıran ve savaşı körükleyen eleman bu) karşı mücadelenin fazlaca olduğu, macera dozu yüksek, Alyss ve Avanlyn'in birbirine yakınlaşma fırsatı bulduğu ve çok önemli bir görevi çok zor bir şekilde başarmaları, bunlar 500 sayfalık alanda sıkmadan anlatılıyor.
Son olarak değinmek istediğim nokta aslında başından beri değinmek istediğim kısım diyebilirim. John Flanagan bu kitapla birlikte aslında seriyi sonlandırmaya karar veriyor ama daha sonra biraz okurlarının desteğiyle (baskısı demek daha doğru) biraz da kendi ayrılamaması nedeniyle bir de devam kitabı çıkartmaya karar veriyor ve toplamda aslında 1 kitap daha yazarak 12 kitapla seriyi yazıyor. Bu tarz serileri ve sürükleyici romanları sevenler, bu kitabı okumayanlar ve sürükleyici kitap arayan arkadaşlar, tek tavsiyem bu seriyi bitirmeniz yönünde olacak..

Kitaptan 2 Alıntı

Sadık Kocak 
06 Ağu 22:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Başbuğ Halt :)))
"En kötü ihtimale hazır olacaksın ki, o ihtimal başına geldiğinde gafil avlanmayasın."

Gölgelerin Efendisi 10 - Nihon - Ja İmparatoru, John Flanagan (Sayfa 262)Gölgelerin Efendisi 10 - Nihon - Ja İmparatoru, John Flanagan (Sayfa 262)
Sadık Kocak 
06 Ağu 19:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yani başarının arkasında birey değil sistem yatıyor" öyle mi dedi Will.
"Aynen öyle," dedi Sapristi. "Şimdiye dek hiç kimse açık bir savaşta sistemimizi yenilgiye uğratacak bir taktik bulamadı."

Gölgelerin Efendisi 10 - Nihon - Ja İmparatoru, John Flanagan (Sayfa 34)Gölgelerin Efendisi 10 - Nihon - Ja İmparatoru, John Flanagan (Sayfa 34)