Gönül Hanım

7,0/10  (17 Oy) · 
67 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.455 gösterim
Ahmet Hikmet Müftüoğlu'nun, dil, edebiyat ve kişilik özelliklerini bulabildiğimiz eserlerinden birisi de Gönül Hanım romanıdır. Gönül Hanım'da Ahmet Hikmet Müftüoğlu, Orta Asyayı tanıtarak, Türklerin orada önemli bir hâkimiyet ve medeniyet kurdukları düşüncesini anlatmaktadır.

Gönül Hanım romanının konusu, I. Dünya Savaşında Kafkas cephesinde Ruslara esir düşen Türk subayı Mehmet Tolun, Macar esir subaylarından Kont Bela Zichy, Tatar gençlerinden Ali Bahadır Kaplanoğlu ve kız kardeşi Gönül Kaplanoğlu'nun Orta Asya'daki maceralı yolculuklarıdır. Bu kafadarların yolculuğu, sıradan bir gezi değil; bir ideali gerçekleştirme yolculuğudur. Bu ideal, Orhun Abideleri'ni bulma, tanıma idealidir. Romanda, gezi rehberi olan Gönül adındaki Tatar kızı ile Mehmet Tolun'u evliliğe götüren aşk da önemli bir yer tutmaktadır.

Ahmet Hikmet Müftüoğlu, tarih ve kültür birikimini bu romanın karakterleri vasıtasıyla okuyucu ile paylaşmaktadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  151
 • ISBN:
  9786055413040
 • Yayınevi:
  Akçağ Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ebru Yavuz 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu eser Orhun Abidelerinin kısmen de olsa ilk tercümesi kabul edilir. Bu abideler hakkında bilgisi olanlar için oldukça akıcı olduğunu söyleyebilirim. Geçmişten eserin yazıldığı tarihe kadar olan Orta Asya toplumunun nasıl değiştiği gözler önüne serilmiş. Bütün bu tarihi ve toplumsal bilgilerin içine biraz aşk katmayı ihmal etmemiş yazarımız. Türk subayı ile esere ismini veren Gönül Hanımın aşkını. Eserde benim asıl dikkatimi çeken nokta şudur: 2015 kpss sınavına girenler hatırlarlar “Kaşgarlı Mahmut’un Türkün kanadı diye adlandırdığı savaş aracı nedir” diye bir soru vardı. İşte bu kitapta tam da bu sorunun cevabını içeren cümle mevcuttur.
“Karargâhımız civarında onlara kavuştuğum zaman çabuk döndüğüme şaştılar.
- At yiğidin kanadıdır, dedim.”
Bu demek oluyor ki her ne kadar yoğun bir sınav sürecinden geçsek de kitap okumaktan vazgeçmemeliyiz. Tabi keşke ben de sınavdan önce okumuş olsaydım.

Oxretmen 
16 Eyl 16:00 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

1. Dünya Savaşı sırasında Kafkas cephesinde Ruslar tarafından esir alınan subaylar arasında olan Mehmet Tolun ve Macar Kont Zichy; esir kampı civarındaki kasabanın bir kafesinde Tatar kızı Gönül Hanım ve ağabeyiyle tanışırlar. Millatdan önceki Türk tarihini keşfetmek, milli kültürümüzün ve sanatımızın en önemli eseri olan Orhun kitabelerini incelemek için işe koşulurlar ve sahte pasaportlarla Rusya'dan Orta Asya'ya kaçarlar.
Bu yolculukta eski Türk şehirlerini gezip geçmişten işaretler ararlar ama Orhun kitabelerine ulaşana kadar her şeyi tahrip olmuş, yağmalanmış halde bulurlar. Yolculuk boyunca yaşadıkları olumsuzluklara rağmen amaçlarına ulaşırlar. Bunların kopyalarını çıkarıp ülkeye geri dönerler.
Gittikleri onca yolun çektikleri onca zahmetin en önemli amacı ise gelecek nesile örnek olup onları bu araştırmaları ve çalışmaları yapmaya teşvik etmekti.
Biz ise bunları gercekleştirmede ne kadar başarılı olduk tartışılır.

Dipnot: Teoman zamanı Çin seddi yapıldı amaç hunlari uzak tutmaktı ama o geçilmez denilen set Teoman oğlu Metehan zamanında geçildi ve Çin vergiye bağlandı

Musarra_beyit 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Göktürk Kitabelerinin Türk Edebiyatındaki ilk çevirisi olduğunu bilerek okuyun derim. İdeolojik bir romandır kendileri. Turancılık ülküsünü savunan tezli bir romandır. Yazar, Türk coğrafyasının farklı taraflarında yaşayan kahramanlarını bir araya getirerek onları Orhun Abidelerini bulmak, Türk Dünyasını tanımak, tanıtmak için uzunca bir seyahate çıkarır. huzurlu okumalar dilerim.

Gamze1987 
18 Eki 2014 · Kitabı okudu · 3/10 puan

okurken çok sıkıldım hiç bişeyde anlamadım..

Kitaptan 10 Alıntı

Emin Aydıncı 
12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Katı ellerin açık alnının silahı, çelik göğsün yumuşak yüreğinin zırhı olsun.

Gönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 118)Gönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 118)
Oxretmen 
16 Eyl 16:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sizin görüşünüz olan insanların ebediyen birbirleriyle hoş geçinmeleri devrini daha çok zaman idrak edemeyeceğim. İnsanların kalbinde hırs ve menfaat fikri mevcut oldukça savaş tehlikesi de baki kalacaktır.

Gönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 103)Gönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 103)
Oxretmen 
16 Eyl 16:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Türkler istiyor ki, medeniyet aleminde nasıl bir Latin kültürü, bir Anglo-Sakson terbiyesi varsa bu medeniyet ve terbiye nasıl cihanda yer bulmuşsa, bir Türk medeniyeti de er ya da geç Doğuda o suretle bir terakki vasıtası olsun. Bu gayeye bizi ulaştıracak Savunma Bakanlığımız değil Milli Eğitim Bakanlığımızdır.

Gönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 19)Gönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 19)
Ebru Yavuz 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Fakat bu türbeye girmek yasaktı. Ne kadar yazık...
Dirilerin böyle sefil ve çıplak yaşadığı bu memlekette ölülere ayrılan bunca süs ve serveti ve hatta temizliği, paklığı yakından görmek isterdim. Cehaletin kara örtüsü altında ne gerçekler kaybolup gidiyor.

Gönül Hanım, Ahmet Hikmet MüftüoğluGönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu
Ebru Yavuz 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Baktım; yarı zülmet arasından fırlamış gibi duran aşağı yukarı on iki metre yüksekliğindeki "Buda" heykelinin üstüne başına, sayısız mavi kumaş parçaları asılmış, bağlanmış. Bizi gezdiren mabet muhafızının rivayetine göre , bir dileği olan, buraya mavi bir bez bağlarmış. Acaba bizde bazı evliya türbelerinin hacet pencerelerine bağlanan bezler, Şamanilikten, putperestlikten kalma bir adet midir?

Gönül Hanım, Ahmet Hikmet MüftüoğluGönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu
Oxretmen 
16 Eyl 16:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dünya yüzünde halis bir ırk bir soy mevcut olmadığı gibi sanatta da saf bir üslup yaratilamamistir. Bütün sanat eserleri birbirinin taklitidir. Mesele bu taklitlere bir milletin kendi dehasindan ekleyecegi yeniliklerin güzelliklerin kıymetidir.

Gönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 55)Gönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 55)
Oxretmen 
16 Eyl 16:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

irfan ve ilim ile yalan ve çürük fikirlerin ortadan silinecegine hiç şüphe yoktur.

Gönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 43)Gönül Hanım, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 43)