·
Okunma
·
Beğeni
·
3.686
Gösterim
Adı:
Gönül Hanım
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
92
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057972682
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Yayınları
Kitap, dört gencin Türk tarihini ve yazılı ilk eserlerini araştırmak için atıldığı büyük bir macerayı anlatıyor. Biri Macar diğeri Türk iki esir subay, bir Tatar genci ve onun kız kardeşinden oluşan “Gönül Hanım Sefer Heyeti”, trenle müthiş bir yolculuğa çıkıyor. Yol boyunca uğranılan şehirler, gezilen tapınaklar, incelenen kitabeler, abideler, heyecan verici. Bir ara elinize harita alıp bu yolcuğu ve geçilen şehir isimlerini buradan takip etme isteği uyandırıyor. Bunun yanında Gönül Hanım, Türkçülük akımını işleyen ilk roman olma özelliğini de taşıyor.
151 syf.
·Beğendi·8/10
Bu eser Orhun Abidelerinin kısmen de olsa ilk tercümesi kabul edilir. Bu abideler hakkında bilgisi olanlar için oldukça akıcı olduğunu söyleyebilirim. Geçmişten eserin yazıldığı tarihe kadar olan Orta Asya toplumunun nasıl değiştiği gözler önüne serilmiş. Bütün bu tarihi ve toplumsal bilgilerin içine biraz aşk katmayı ihmal etmemiş yazarımız. Türk subayı ile esere ismini veren Gönül Hanımın aşkını. Eserde benim asıl dikkatimi çeken nokta şudur: 2015 kpss sınavına girenler hatırlarlar “Kaşgarlı Mahmut’un Türkün kanadı diye adlandırdığı savaş aracı nedir” diye bir soru vardı. İşte bu kitapta tam da bu sorunun cevabını içeren cümle mevcuttur.
“Karargâhımız civarında onlara kavuştuğum zaman çabuk döndüğüme şaştılar.
- At yiğidin kanadıdır, dedim.”
Bu demek oluyor ki her ne kadar yoğun bir sınav sürecinden geçsek de kitap okumaktan vazgeçmemeliyiz. Tabi keşke ben de sınavdan önce okumuş olsaydım.
151 syf.
Birinci dünya savaşı sürerken Ruslara esir düşen Üsteğmen Mehmet Tolun daha sonra şehre indiğinde, Ali Bahadır Kaplanof ve kız kardeşi Gönül Hanım ile tanışır. Eski Türk uygarlığının kurulduğu çevreleri Türk bilginleri gezmeli, incelemelerde bulunmalı ve dünyaya tanıtmalıyız diyerek Hayatı Seferiye dedikleri bir geziye çıkmışlardır. GeZide gördüklerini yaşadıklarını akıcı sade bir dille anlatmışlardır.
Türk edebiyatında orta Asya’dan bahseden ilk tarihi romandır.
151 syf.
·Puan vermedi
Salkımsöğüt yayınlarından okuduğum 96 sayfalık incecik bir roman...Orta Asya'dan söz eden ilk roman niteliği tanıyan ve Turancılık ülküsünü savunan tezli bir romandır.Gönül adlı Tatar kızının rehberliğinde Orhun Abidelerini yolculuk başlar.Tatar kızı ile Mehmet Tolun(Türk üsteğmen) evliği bile biten eserde yazar aslında Ziya Gökalp'ın fikirlerini romanlaştırmış...Kanımca kusursuz bir kurgu olmamakla birlikte o dönem şartlarıyla düşünürsek;okunması gerekenler listenizde yer almalı...
112 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
İlk başta kitap ince olduğu için pek fazla konuyu içinde barındıramayacağını düşünmüştüm. İçeriğini bilmediğim için adından da esinlenerek bir aşk romanı zannetmiştim. Fakat okudukça anladım ki tam bir tarih romanı.. içinde Anadoludan bu zamana kadar bilgiler barındırıyor. Frigler,Hunlar,Çin uygarlığı.. Ve bu konular hakkında tarihsel bilgiler verirken de insanlığın olmazsa olmazı AŞK da konu edinmiş. Yani tam anlamıyla geçmişten bu güne bir tarih, insanoğlunun gelişim kitabı olarak da adlandırabilirim kendi adıma :) Kısa bir kitap olmasına rağmen içi bilgi dolu eğlenceli bir solukta okunabilecek bir kitap tarihini hatırlamak hatırlarken de ufak bir gezintiye çıkmak isteyen herkese öneririm :)
Öncelikle okuduğum dili ağır olan tek kitap bu. Ama konusunu nedensizce beğendim. Türklüğün ve kardeşliğin önemini anladım ve belkide ne müthiş eserler verdiğimizi farkettim. Evet Gönül Hanım da bir bayan olmasına rağmen yiğit ve vatan sevgisi ile yanan biriydi. Bu yüzden de Moğolistana abideleri görmeye , mabedleri gezmeye gitti. Abisi Ali Bahadır, Rusya'da esir kalmış Türk askeri Mehmet Tolun ve bir Macar olan Kont Bela ile çıktılar yola. Öyle ki bu yolda vatan aşkının yanında fiziki aşklar da munasebet oldu Tolun ve Gönül arasında. Kısaca yine güzel bir kitap bitirdim. ^^
127 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Gönül Hanım, isminden dolayı aşk kitabı gibi dursa da aslında Kül Tigin Abidesi(Orhun Yazıtları) hakkında bilgiler de veriyor. Kitapta 1917 yıllarında üsteğmen Mehmet Tolun öncülüğünde arkadaşı Kont Béla(Bilal Bey) ve bir lokantada tesadüfen tanıştığı Ali Bahadır Bey ile kardeşi Gönül Hanım'ın bu eski kitabeye yaptığı gezi anlatılıyor. Tolun Bey'in tuttuğu günlükten notlar var. Moğolistan, İran'a yapılan yolculuklar sırasında Tolun Bey ile Gönül Hanım arasında güzel bir aşk ortaya çıkıyor... Büyük emekler sonucunda yazılanları okuyorlar. Yazılanlar aslında tarihi belge niteliğinde. Türklerin cesur ve kahraman oluşları ama Çin ile yapılan mücadelede onların bazı tuzaklarına düşüp benliklerini kaybedebilecekleri uyarı hatta nasihat gibi ifadeler var. Bir kısmına kitapta değinilmiş ama sanki yazarın vermek istediği mesaj tarihimize sahip çıkmamız gerektiği. Çünkü tarihimize biz sahip çıkmazsak kimse sahip çıkmayacaktır oraya gittiklerinde bile bazı taşlar harap olmuş yağmalanmış. Gezi ve tarihi belge gibi bir kitap olmuş ve okumanızı tavsiye ederim...
151 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Türk Edebiyatında Orta Asyayı , Göktürk Abidelerini konu alan ilk romanıdır. Yazar Turancılık görüşünü benimsemektedir. Ailesinin başına gelelenler , kitabın yazıldığı dönemdeki toplumsal sorunlar bu kitabın oluşmasına zemin hazırlamıştır. Yazar eserini masa başında ansiklopedilerin, haritaların , makalelerin yardımıyla Orta Asya ya hiç gitmeden yazmıştır. Bu nedenle bazı kalıpsal bilgilerde eser sıkıcı hale gelmekte. Anlaşılırlığı azalmaktadır. Gönül Hanımın aşkı, yüksek kültür seviyesi , eserin okunmasını kolaylaştırıyor. Değişik , zengin bir roman.
151 syf.
·5/10
Göktürk Kitabelerinin Türk Edebiyatındaki ilk çevirisi olduğunu bilerek okuyun derim. İdeolojik bir romandır kendileri. Turancılık ülküsünü savunan tezli bir romandır. Yazar, Türk coğrafyasının farklı taraflarında yaşayan kahramanlarını bir araya getirerek onları Orhun Abidelerini bulmak, Türk Dünyasını tanımak, tanıtmak için uzunca bir seyahate çıkarır. huzurlu okumalar dilerim.
151 syf.
·4 günde·7/10
1. Dünya Savaşı sırasında Kafkas cephesinde Ruslar tarafından esir alınan subaylar arasında olan Mehmet Tolun ve Macar Kont Zichy; esir kampı civarındaki kasabanın bir kafesinde Tatar kızı Gönül Hanım ve ağabeyiyle tanışırlar. Millatdan önceki Türk tarihini keşfetmek, milli kültürümüzün ve sanatımızın en önemli eseri olan Orhun kitabelerini incelemek için işe koşulurlar ve sahte pasaportlarla Rusya'dan Orta Asya'ya kaçarlar.
Bu yolculukta eski Türk şehirlerini gezip geçmişten işaretler ararlar ama Orhun kitabelerine ulaşana kadar her şeyi tahrip olmuş, yağmalanmış halde bulurlar. Yolculuk boyunca yaşadıkları olumsuzluklara rağmen amaçlarına ulaşırlar. Bunların kopyalarını çıkarıp ülkeye geri dönerler.
Gittikleri onca yolun çektikleri onca zahmetin en önemli amacı ise gelecek nesile örnek olup onları bu araştırmaları ve çalışmaları yapmaya teşvik etmekti.
Biz ise bunları gercekleştirmede ne kadar başarılı olduk tartışılır.

Dipnot: Teoman zamanı Çin seddi yapıldı amaç hunlari uzak tutmaktı ama o geçilmez denilen set Teoman oğlu Metehan zamanında geçildi ve Çin vergiye bağlandı
151 syf.
·10/10
Bu kitap miss gibi Türkçülük-Milliyetçilik kokuyor. Mamafih Gönül Hanım Turancı düşünceyi ve Orta Asya'yı edebiyatımızda roman formunda ele alan ilk eser olması yönüyle edebiyat tarihimizde önemli bir yere sahip. Gelelim bu kitabımızın konusuna Mehmet Tolun Ruslara esir düşmüş bir Türk subayıdır. Sibirya'da Gordok kampında kalırken kasabada Gönül Hanım ve abisi Ali Bahadır Kaplanoğlu ile karşılaşır. Gönül Hanım ve abisi iyi eğitimli, bilinçli Türkçü Tatar gençleridir. Onlarla Türk tarihinin üzerine sohbete başlar ve bu sohbetin sonu Orta Asya'ya Orhun Yazıtları'na kadar devam eder. Kitapta bu ani kararla Orhun Yazıtlarına giden Gönül Hanım ve Mehmet Tolun arasında da duygusal bi ilişki olur. Ve bu ilişki -sanırım kitapta etkilendiğim yer- Orhun Yazıtları önünde nişanlanmayla sonuçlanır.
Kitabı okuyun eminim ki birşey kaybetmezsiniz. "İnsana karanlık endişe, loşluk düşünce verir. Aydınlıksa beyni ve bedeni uyanık tutar ve çeviklik verir. Dünya ilişkilerinden, benlik kaygılarından sıyrılıp silkinerek öte dünyaya ve maneviyata sarılmak ruhuyla karşı karşıya gelmek için, insanlık sessizliğe, gizliliğe muhtaçtır."
"Üze kök tengri asra yağız yir kılındukda ikin ara kişi oğlu kılınmış; kişi oğlında üze eçüm apam Bumin Kağan olurmuş."

Üstte mavi gök, altta kara yer kılındığında, ikisi arasında insan oğlu yaratılmış. İnsanoğlunun üzerinde ecdadim Bumin Kağan oturmuş.
Ahmet Hikmet Müftüoğlu
Sayfa 97 - Kül Tigin Abidesi; Doğu Yüzü İlk Cümle...
"Ey Türk! Kendine gel!"
"Atam hakan yiğit, zâbitleri âlim, askerleri doğru sözlü imişler. Çinlileri, Hıtaylıları, Tibetlileri hükümlerine râm eylemişler."

"Fakat büyük ataların torunları, babaları gibi çıkmamışlar..."
Ahmet Hikmet Müftüoğlu
Sayfa 97 - Râm eylemek: Boyun eğdirmek.
- Yazık ki, atalarımızın, millî namusumuzun beşiği olan ilk yurtlarımıza şimdiye değin ne Türklerden ne Tatarlardan ilmî bir heyet gidememiştir. Mevcudiyetinden haberdar bile olmadığımız tarihimize ait yadigârlardan Orhun, Turfan abidelerinden, muaharrerâtından, vesikalarından ırkımızın en yaman düşmanları olan Rus seyyahları sayesinde malumat alabildik.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gönül Hanım
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
92
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057972682
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Yayınları
Kitap, dört gencin Türk tarihini ve yazılı ilk eserlerini araştırmak için atıldığı büyük bir macerayı anlatıyor. Biri Macar diğeri Türk iki esir subay, bir Tatar genci ve onun kız kardeşinden oluşan “Gönül Hanım Sefer Heyeti”, trenle müthiş bir yolculuğa çıkıyor. Yol boyunca uğranılan şehirler, gezilen tapınaklar, incelenen kitabeler, abideler, heyecan verici. Bir ara elinize harita alıp bu yolcuğu ve geçilen şehir isimlerini buradan takip etme isteği uyandırıyor. Bunun yanında Gönül Hanım, Türkçülük akımını işleyen ilk roman olma özelliğini de taşıyor.

Kitabı okuyanlar 275 okur

  • Elif Karaduman
  • Şüheda Yoldaş
  • Ali Buyankara
  • Yiğit Koçyiğit
  • Ali Gümüş
  • Sema çavdarcı
  • Rabia BELLİ
  • Ebru aycan
  • Pınar Karasu
  • özkan bingöl

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0