7,2/10  (25 Oy) · 
84 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.349 gösterim
İlk gençlik heyecanlarıyla okunan kitapların etkisini, o ilk okumanın verdiği benzersiz hazzı unutmak mümkün mü' İletişim ve bilgi edinme imkânlarının son hızla arttığı bir çağda, gençlerimizi ve çocuklarımızı kitapların dünyasıyla buluşturmak eskisi kadar kolay olmasa gerek. Bu anlamda, Millî Eğitim Bakanlığının ilköğretim ve ortaöğretime yönelik 100 Temel Eser seçimi; öğrencilere, velilere ve öğretmenlere, kısacası kültür dünyamıza katkıda bulunacak herkese yararlı olacak niteliktedir.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9786054138227
 • Yayınevi:
  Elips Kitap
 • Kitabın Türü:
Z.KORKMAZ 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · 39 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ahmet hikmet Müftüoğlu'nun Çağlayanlar kitabı çok güzel öykülerden oluşuyor.
Bu eser bir kesim tarafından Türk klasikleri arasında değerlendirilirken,diğer bir kesim tarafından klasik olarak kabul edilmemektedir.Şahsi fikrim bir klasik olduğu yönünde.Zira öyküler yazıldığı dönem itibariyle değerlendirildiğinde topluma verdiği mesajlar ve yazın kalitesi açısından çok başarılı.
Yazar Müftüoğlu yazarlık serüveninin başlarında Servet-i Finun edebiyat akımının etkisi altında kalmış.Daha sonra Milli Edebiyat akımının etkisiyle kalemini kullanmıştır.
Çağlayanlar'daki öyküleri okuduğunuzda duygu olarak Milli akımın etkisini çok net hissederken,kullandığı dilin Servet-Finun akımının etkisinden kurtulamamış olduğunu göreceksiniz.
Her halukarda o dönemin en önde gelen öykü kitaplarından biri olduğu kanaatindeyim.Okumanızı öneririm.
Kitap sizi aşağıdaki şu güzel cümlelerle karşılayacak;
"Bu kitabı sizi düşünerek sizin için yazdım.Bela gecelerinde,yaşım sızarak,yüreğim sızlayarak yazdım.
Ey Türk!Bu satırlarda mazinin destanlarını,halinin hicranlarını söylemek ve inlemek istedim.Bir keman gibi...
Bu kemanı ana vatanın sinesinden yonttum.Tellerini kalbinin damarlarından çıkardım,istedim ki bu sazın ahengini yalnız sen duyasın.Bu acıklı iniltiler yalnız sana dokunsun"
Keyifli okumalar.

Ayşe Nur 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısa kısa öykülerden oluşan kolayca okunabilir bir eser. Çoğu öykünün altında tarih yazıyordu bu yüzden yaşanmış olaylar mı pek anlayamadım. Yurtdışında okuyan o iki TÜRK öğrencinin yurduna, savaşa gelmesini anlatan, ülkesi için faydalı işler yapmaya çalışan insanları okudukça içimden VATAN SİZE MİNNETTAR dedim durdum.

Fatma Çatal 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

" -Evet, bu zavallı vatanın yarasını kanatan sizsiniz, sizin gibi onu beğenmeyenler, ona i'timad etmeyenler, dâima onun kusurunu gören onun sevgilileridir. "
Fakat bu kadar turan hayali kuran bir yazarın bu kadar yabancı kelime kullanmış olması tam bir hayal kırıklığıydı. Türk milletinin mimaride, dansta, edebiyatta hiç de geri kalmadığını anlatmak için Farsça, Arapça kelimeler kullanmak ne kadar etkili olabilir? Gerçek Türkçülük bunu mu gerektirir?

alper 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

"...Türk'ün milli şairi Fuzuli'dir. İnsanlara saadet vadeden aşk bile Türkler için beladır. Ah Şark'ta bela olan aşk, safa olan muhabbetten bin kere çok değil midir?" (Çağlayanlar, 110. sayfa, Ahmet Hikmet Müftüoğlu) Çağlayanlar, milli duygularla yoğrulmuş hikayelerden oluşuyor.

Elif Bilge 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazar, kitabında bizlere bölümler halinde sunmuş olduğu destanlar, hikayeler ve anılarla; okurda yoğun bir Türklük bilinci oluşturmakta. Bu topraklarda yaşayıp kendini Türk hisseden herkesin okuması, çocuklarına okutması ve kütüphanesinde bulundurması gereken bir kitap...

Nuray Kirik 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çağlayanlar bir öykü kitabıdır.Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun “Türkeli Zeybeklerine” başlığıyla yazdığı sunuşta belirttiği gibi, “Bu vatan ya senindir, ya kimsenin!” diyerek okura seslenen, onu vatana, örf, adet ve dinine sahip çıkmaya çağıran hikâyeler toplamıdır. Bunların sayısı on yedidir.

Kitaptan 21 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birkaç gün Fransa'da kalmakla kendi vatanındaki güzellikleri görememek körlüktür, nankörlüktür.

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 31 - Ötüken Neşriyat)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 31 - Ötüken Neşriyat)
Yunus Emre Dilsizmen 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkes sırasını, haddini, mevkini bilecek, herkes büyüğünü tanıyacak, sayacak. İşte o kadar... Bu iki kelimecik milyonlarca halkı idâreye kâfi idi:
Sıra, saygı!...

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 56 - Ötüken Neşriyat)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 56 - Ötüken Neşriyat)

-Bu memleketin güzelliklerine göremeyerek bakıyorsunuz , şiirlerini anlamayarak dinliyorsunuz , dedi

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 34 - Bilge Kültür Sanat)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 34 - Bilge Kültür Sanat)
Z.KORKMAZ 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitabı sizi düşünerek sizin için yazdım.Bela gecelerinde,yaşım sızarak,yüreğim sızlayarak yazdım.
Ey Türk!Bu satırlarda mazinin destanlarını,halinin hicranlarını söylemek ve inlemek istedim.Bir keman gibi...
Bu kemanı ana vatanın sinesinden yonttum.Tellerini kalbinin damarlarından çıkardım,istedim ki bu sazın ahengini yalnız sen duyasın.Bu acıklı iniltiler yalnız sana dokunsun.

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 7 - Akvaryum Yayınevi)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 7 - Akvaryum Yayınevi)
Yunus Emre Dilsizmen 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mûsikimiz, bizim durgun rûhumuzun, sâkin düşüncelerimizin, uçuk benzimizin tercümânıdır.

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 30 - Ötüken Neşriyat)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 30 - Ötüken Neşriyat)
Z.KORKMAZ 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ey Türk kadını!Irkında ne icazkar bir feyz vardır ki hem mevte asker yetştirir,hem ebediyete hüner eriştiritrsin!

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 100 - Akvaryum Yayınevi)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 100 - Akvaryum Yayınevi)
Emrah Çakmak 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yaşlar kurur,inlemeler durur,çukurlar dolar,yangınlar söner,mezarlar çöker,viraneler şenlenir,her şey bitti sanılır ;yalnız kitapların sayfaları arasında hareketsiz duran barut tozlarına benzer yazılar,hatıralar kalır.İşte bu görünmez kuvvetlerden lavlar,cehennemler çıkar.''

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 123)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 123)
Emrah Çakmak 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

''Ey Yavuz! Milletimin kurtuluşu için yalvaracaktım.Ayaklarına kapanmak için sana yükselmek istedim.Yarı yolda gözlerim karardı.Sendeledim ,düştüm.Allah günahımı affetsin!''

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 104)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 104)
Z.KORKMAZ 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Lisanın ömrü,insanın ömründen uzundur

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 113 - Akvaryum Yayınevi)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 113 - Akvaryum Yayınevi)

İşte o
zaman Hazret-i Muhammed'in feyzinden gönlünde de bir sön-
mez çırağ, Yavuz'un damarından sende de bir damla kan,
Alparslan'ın yelesinden sende de bir tutam saç olduğunu hatırla
ve evlâdını ona göre hazırla!..

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet MüftüoğluÇağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu
3 /