Gönül Öyküleri

Guy de Maupassant

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
95 syf.
7/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Gönül öyküleri toplam 11 kısa öyküden oluşan bir kitap. Her öykü adı üstünde aşk ile alakalı. Genel olarak yasak aşk işlenmiş ki çoğunlukla evli kadının aşkı var. Fransız edebiyatında sık rastlanan bir olay farklı farklı öykülere sindirilmiş. Genel itibariyle güzel, rahat bir okuma oldu.
Gönül Öyküleri
Gönül ÖyküleriGuy de Maupassant · Alakarga Sanat Yayınları · 201432 okunma
Reklam
95 syf.
·
Puan vermedi
·
23 günde okudu
Guy De Maupassant - Gönül Öyküleri
Başka kitaplara da devam ettiğim için arada unutulmuş gibi olmuştu. 95 sayfalık ve bir oturuşta okunabilecek bir hacimde aslında. Çok genç bir şekilde hayatını kaybetmiş bir yazar. (43 yaşındayken) Tolstoy'un övgüsüne de mazhar olmuş bir kısaöykü yazarı. Altı adet roman denemesi de mevcutmuş. Ancak üç yüzün üzerinde de kısa öykü yazmış, hem de sadece on bir yılda. Öykülerinde Çehov tarzına benzerlik buldum. Aşkın tüm coşkusuyla yaşandığı sıradışı örnekleri bu seçkide bulmak mümkün. Okuyacağınız bu seçki hikâyeler, Yaşadığı yüzyılın Fransa'sındaki bakış açıları ve ahlâk değerlerini ayırd edip birçok konuda şaşırmamıza da sebep oluyor. Hikâyelerin içerikleri, bazı yönleriyle Poe'yu, bazı yönleriyle de Sade'ı anımsattı bana. Sade ve kolay anlaşılır bir dili var. Ayrıca yazıyı güçlü betimlemelere boğarak sıkıcı hale dönüşmekten kurtaran bir üslûba sahip. Kontrol edemediği aşırı ölüm korkusu ve akıl sağlığını bozup neredeyse delirerek ölmesine kadar ulaşan sanrıları arasında, son birkaç yılında, sürekli biçimde görünmez bir varlıkla birlikte yaşadığı iddiası da mevcut. Hikayeleri, diğer eserlerini de gözden geçirmek lüzumunu hissettirdi bana.
Gönül Öyküleri
Gönül ÖyküleriGuy de Maupassant · Alakarga Sanat Yayınları · 201432 okunma
95 syf.
8/10 puan verdi
Bu kitaptaki aşk öyküleri bana biraz garip geldi.İnsanlarının dürüstlüğündeki şüphelerimi artırır nitelikteki yasak aşk ilişkileri ne kadar hoşuma gitmesede aşklarına sadakat ve bağlılıkları etkileyiciydi. Maupassant’ın anlatımını inceleme olanağı bulmuş oldum ve hikayelerin sonlarında çok abartılı olmamakla beraber “nasıl ya” diye küçük hayretlere düştüklerimde oldu..
Gönül Öyküleri
Gönül ÖyküleriGuy de Maupassant · Alakarga Sanat Yayınları · 201432 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.