Her Şey Geçip Gider

9,0/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
485 gösterim
Yaşam ve Yazgı adlı dev epik romanıyla XX. yüzyılın, en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilen Vasili Grossman, son eseri olan Her Şey Geçip Gider'de, hikâyeyi Yaşam ve Yazgı'nın kaldığı yerden, Stalin sonrası dönemden başlatıyor. Şaşırtıcı bir dinginlikle, insanı tarihsel ve felsefi bir derinliğin içinde, gösterişten uzak bir şekilde ele alarak belki de en kalıcı romanını yazıyor. Bu üslup bir yandan Çehov'un lirizminin, öbür yandan Tolstoy'un dramatik dünya görüşünün izlerini taşıyor.

Her Şey Geçip Gider, Rusya tarihinin en karanlık sayfalarından biri olan zorunlu çalışma kampları döneminin sonrasını anlatıyor. O kamplarda otuz yıl geçirdikten sonra Moskova'ya dönen İvan Grigoryeviç, artık tamamen yabancısı olduğu bir toplumda yerini aramakta, geçmişiyle hesaplaşmaktadır. İvan'ın hikâyesi, vicdanı ile kariyeri arasında bir seçim yapmak zorunda kalan bilimadamı Nikolay, utanç içinde yaşamını sürdürmeye çalışan ihbarcı muhbirler ve son olarak da, sevgilisi Anna Sergevya'nın yaşadığı derin acılarla kesişerek, bu eski mahkûmu tarihin en büyük trajedilerinden birinin simgesi haline getirecektir. Ancak, bu büyük trajediyi Dante'nin Cehennem'ini aratmayacak bir berraklıkla aktaran Grossman'ın asıl büyüklüğü, insana olan inancını asla kaybetmemesinde ve tüm acılara rağmen tarihin özgürlüğe doğru engellenemez ilerleyişini anlatabilmesindedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789750716096
 • Çeviri:
  Ayşe Hacıhasanoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Oblomov 
15 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Her Şey Geçip Gider yapı olarak bir roman özelliği taşısa da bir tarih veya sosyoloji kitabı olarak da okunabilir. Kitabın merkezinde İvan Grigoryeviç'in Gulag'da otuz yıl sürgün hayatı yaşadıktan sonra özgürlüğüne kavuşup hayatta tutunma mücadelesi yer alıyor. Bunun yanı sıra kitapta Stalin döneminde yaşanan baskı, insanların çalışma kamplarında yaşadığı acılar, parçalanan aileler, açlıktan ölen milyonlar tarihsel gerçekler doğrultusunda ele alınıyor. Yazar, romanı yazmaya 1955 yılında başlamış ve 1963 yılına kadar sürmüş. Ancak yazar öldüğü 1964 yılında hastanede yatarken bile romanı gözden geçirmeye devam etmiş. Dolayısıyla roman tamamlanamamış. Her ne kadar tamamlanamamış olsa da roman da Rus halkının yaşamış olduğu acılar ustaca aktarılmış.

Kitaptan 5 Alıntı

Oblomov 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Cellat
Cellat kurbanına bir insana bakar gibi bakmaz, kendisi insan olmaktan çıkar, içindeki insanı idam eder, kendi kendisinin celladıdır, idam edilen ise ne kadar öldürürsen öldür sonsuza dek insan olarak kalır.

Her Şey Geçip Gider, Vasili Grossman (Sayfa 141 - Can Yayınları)Her Şey Geçip Gider, Vasili Grossman (Sayfa 141 - Can Yayınları)
Oblomov 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Özgürlük
İnsanın özgürlüğü her şeyin üstündedir, dünyada uğruna insan özgürlüğünün feda edilebileceği tek bir amaç yoktur.

Her Şey Geçip Gider, Vasili Grossman (Sayfa 186 - Can Yayınları)Her Şey Geçip Gider, Vasili Grossman (Sayfa 186 - Can Yayınları)
Oblomov 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yaşam
Anna Sergeyevna, İvan Grigoryeviç'e bakarken yaşamı anlamaya alışkın gözleriyle pek çok şey görmüştü.

Her Şey Geçip Gider, Vasili Grossman (Sayfa 95 - Can Yayınları)Her Şey Geçip Gider, Vasili Grossman (Sayfa 95 - Can Yayınları)
Oblomov 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Özgürlük
Yaşamın kendisi özgürlüktür, yaşamın evrimi özgürlüğün evrimidir.

Her Şey Geçip Gider, Vasili Grossman (Sayfa 203 - Can Yayınları)Her Şey Geçip Gider, Vasili Grossman (Sayfa 203 - Can Yayınları)