Heyet (Devletin Gizli Sahipleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
360452
Gösterim
Adı:
Heyet
Alt başlık:
Devletin Gizli Sahipleri
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058364639
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lopus Yayınevi
Mete Han'dan Bugüne Kadar Türklerin Saklı Tarihi Bugüne kadar okuduklarınızı unutun...

16 Türk Devletini, yine 16 Türk Devletinin yıkması tesadüf müydü?
Aslında yıkılan bir devlet yoktu, sadece ismi değiştiren bir HEYET vardı.
Meta Han dan bugüne kadar size anlatılmayan tarih, bu kitabın sayfaları arasında gizli.

Ve inanın sayfaları çevirdikçe şaşıracaksınız, bildiklerinizin sadece basit birer bilgi olduğunu göreceksiniz.
Gerçekleri öğrenmek için sadece ilk sayfayı okumanız yeterli.
İnanın bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız!
286 syf.
·2 günde·8/10
Heyet kitabı çıktığı ilk günlerden beri çok satan listelerinin başında yer alan bir kitap. Kitabın tanıtım bülteni o kadar iyi yapılmış ki ister istemez kendine çekiyor sizi. Özelikle tanıtımın ve basımın güzel olması tarihe ilgi duyan herkesin dikkatini çekiyor. Yazar “Halil Yaşar Kollu” daha önce ismini hiç duymadığım bir yazar. İnternetten hakkında ufak bir araştırma yapmak istedim. Fakat hakkında neredeyse hiç bilgi yok.

Kitap tarihin bilinen ilk Türk devletinden Sultan Abdülhamit Han dönemine kadar süre gelen olayları anlatıyor. Bu tarihi bilgileri anlatırken temel çıkış noktası ise tarihte kurulan 16 Türk devletinin aslında gizli derin güç tarafından yönetildiği ve bu yönetimin aslında bir sistem kurmuş olduğu. 16 Türk devletinin yıkılıp yerine yeni devletlerin kurulmasına da daha birçok şeye de aslında bu sistemin karar verdiği. Bu derin gücün kitaptaki ismi ise: “Heyet.” Yazara göre aslında ilk olarak Metehan zamanında Türkler bir istihbarat teşkilatı olan “İhtiyarlar Heyetini” kuruyor. Ve bu heyet bir sistem kuruyor. Yazar heyetin varlığına göre bu bilgileri anlatıyor. İsmini tarihten bildiğimiz çoğu kişinin aslında heyetin yetiştirdiği kişiler olduğunu söylüyor. Metehan’la başlatan heyetin hamleleri Fatih Sultan Mehmet’e kadar geliyor. Daha sonra Heyet yer altına çekiliyor. Artık gözükmemeye başlıyor. Tekrar ortaya çıkması ise Sultan Abdülhamid devrine denk geliyor. Yazar “Heyet 1” kitabında Fatih Sultan Mehmet’e kadarki olayları anlatıyor. Abdülhamit devri ve sonrası ise “Heyet 2” isimli kitaba bırakılmış.

Kitap hakkında birkaç kelam edecek olursak. Öncelikle kitabın fikri yönden birçok kusuru var. Mesela bu Heyet kısmının bu kadar etkili olduğu ve yaptıkları gerçeğe pek uymuyor. Ayrıca kitaptaki heyet ile ilgili kavramlar bire bir Kurtlar Vadisi ve Diriliş dizilerinde geçiyor. Kitap her ne kadar tarihi bilgileri güzel bir şekilde verse de maalesef gerçeklikten uzak kalmış. Tabi Türk devletlerin muhtemelen bir istihbarat teşkilatı vardır şüphesiz. Ama şahsen ben bunun bu kadar güçlü bir yapıda olduğunu düşünmüyorum. Hali hazırda mevcut milli istihbarat teşkilatımız “MİT” “Hakan Fidan” döneminden önce çok güçsüz bir yapıdaydı. Dış tehlikelerden daha çok kendi vatandaşları ile ilgileniyordu. Ki hala bile dünya üzerinde başarılı operasyon sayısı çok az. Son dönemde yapılan birkaç operasyon dünya çapında çok başarı olsa da bu kadar yıllık devlet geleneği olan bir ülkeye göre bence az.

Öte yandan heyet fikri çoğu yerde soru işareti barındırıyor. Örneğin Türklerin İslam’a geçmesi. Kitapta bu heyetin fikri olduğu söyleniyor. Fakat Karahan’ılar İslam’ı seçerken geri kalan birçok devlet ise İslam’ı seçmemişti. Heyetin acaba onlara gücü mü yetmedi? Yine Fatih Sultan Mehmet ve babası Sultan Murad’ın taht değişimimi heyetin kararı ile diyor. Fakat bildiğimiz tarihi bilgilerle bu olayın uzaktan yakından bir ilgisi yok. Bu ve bunun gibi birçok eksik nokta mevcut kitapta.

Kitabın en güzel tarafıysa harika bir akıcılığa sahip olması. Normal şartlar altında didaktik bir eser kolay okunmaz. Ağır ilerler. Okuduğumuz kitap yaklaşık olarak 300 sayfalık olmasına rağmen rahatlıkla bir günde okuyup bitirebileceğiniz bir kitap. Kitapta tarihi bilgiler Hafız ve ustanın karşılıklı konuşmaları ile oluşmuş bu da kitaba az da olsa roman tadı vermiş. Akıcılığa büyük katkısı olmuş.

Netice olarak her ne kadar bazı fikirleri inandırıcı olmasa da hem tarihi bilgileri hızlıca gözden geçirmek hem de farklı bir bakış açısıyla tarihi görme adına güzel okunabilir bir kitap olmuş. Kendi adıma ikinci kitabını da alıp okumayı düşünüyorum.

İyi okumalar…
286 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitap bir öğrenci ile öğrencinin usta dediği bir kişinin sohbet havasında geçen ve bolca çay içilen sohbetinin yazıya dökülmüş hali. Tabi böyle kişiler var mıdır yok mudur onu bilemem. Bu arada yazarın aynı isimde iki kitabı var. İlk kitap Heyet olarak geçiyor, ikinci kitap ise Heyet-2 olarak geçiyor. Yorumlarım bu iki kitabı da kapsamakta.
Konuya gelince... Heyet-1 kitabının kapağında "Mete Han'dan Bugüne Kadar Türklerin Saklı Tarihi" yazılı. İkinci kitapta da "Abdülhamid'den Bugüne Kadar Gizem ve İstihbarat Savaşları" yazılı. Kitaba göre Mete Han zamanında kurulmuş Türklere ait gizli bir yapı varmış. Bu yapının amacı Türklere ait devletler yıkılsa dahi yerine yeni devletlerin kurulmasını sağlamakmış. Yani Heyet, hükümdarlar, padişahlar üstü bir konumda anlatılmış. Heyetin dünyanın her yerinde kritik noktalarda adamları(ajanları) bulunurmuş. Bu sayede Türklerin aleyhine ne yapılmak isteniyorsa bunu ajanları vasıtası ile önceden haber alan Heyet üyeleri bunun önüne geçmek için çaba gösteriyorlarmış. İki kitapta da Heyetin bu faaliyetleri anlatılıyor. Şimdi ben bu kitabı böyle size çok basit anlattım ama kitabın özünde bu var yani. Ama siz kitabı okurken o kadar şaşıracaksınız ki kitabı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz. Hele bir de tarihe merakınız varsa... Size iki kitaptan da bir kaç örnek olay yazınca demek istediğimi ve kitabın aslında ne anlattığını daha iyi anlayacaksınız. Bir de şunu söylemem lazım. Kitap olayları tarihi kronolojiye göre anlatmış. Zaman zaman bunun dışında çıkmış ancak genel anlamda buna bağlı. Heyet-1'de Sultan Abdülhamid'e kadar olan dönem, Heyet-2'de ise günümüze kadar olan dönem. Gelelim örneklere...
Tarihte Kürşad'ın Saray(Çin Sarayı) Baskını olarak bilinen olayın emrini Heyet vermiş.
Hasan Sabbah'ın aslında Heyet'e ihanet etmiş eski bir Heyet ajanı imiş.
Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Bey bu iş için heyet tarafından seçilmiş ve görevlendirilmiş.
Pakistan bir Osmanlı ajanı olan Muhammed Ali bey tarafından kurulmuş.
Mahmud Esad Coşan heyetin sırrını almış bir elemanıymış.
Kitabı okudukça dediğim gibi değişik bilgilerle karşılaşacaksınız. Kitaptaki bilgilerin gerçek olup olmadığını bilmiyorum. Ama gerçekse vay be diyorum, ha gerçek değilse bile hayali yeter diyorum. Sonuç olarak kesinlikle okunması gereken iki kitap.
Diğer kitap incelemelerimi için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
286 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Açıkçası benim şu ana kadar okuduğum en güzel en heyecan verici en sürükleyici en gizemli tarihi kitap. Hiç bir tarih kitabından bu denli heyecanlandığımı, meraklandığımı hatırlamıyorum. Kitabı okurken tarihi olaylarda çoğu olayın gerçekle uyuştuğunu gördükçe bu kitaptan öğrendiğim yeni tarihi olaylarında gerçek olduğu düşüncesine kapılıyorum ve bu beni mutlu ediyor. Kitabın yazarını araştırdığımda Halil Yaşar Kollu hakkında tek bir bilgiye dahi ulaşamamakta bende ayrı bir merak uyandırıyor ve bu durum bana "Acaba?" sorusunu yönlendiriyor. Acaba diyorum tüm bunlar gerçek mi hafızla usta dahil olan şeyler var olan şeyler mi diye düşündürüyor. Gerçekten çok esrarengiz bir kitap. Diğer okurlarda da bu düşünce oluştu mu bilmiyorum ama gerçekten de çok güzel bir kitap. Yazarını takdir ediyorum.
286 syf.
·8/10
Heyet kitabı çok satanlar listesine girdiğinde bende duydum namınıve alıp okumaya basladim.
Evet kitap icerik olarak güzel bu zatan tanıtım bülteninde kendini gösteriyor ve kitaba merak uyandırıyor.
Kitap tarihte bilinen ilk Türk devletinden osmanlinin sonuna doğruya kadar uzanan bir zaman aralığında Heyet adi verilen bir grubun devlet yikma ve kurma üzerindeki gücünü anlatiyor.
Bu heyetin kurulmasi ve devtlerin üzerindeki gücü zekasi sizde heycan uyandiriyor ve kitaptan sevk almanızı sağlıyor.

Kitap biraz ütopik bu inkar edilemez lakin bu tarz gruplardan, oluşumlardan hoşlanıyorsaniz kitap sizi kendisine çeker yada tarihten tarihimizden bahsedilmesi hoşunuza gidiyorsa kitap sürükleyeci.
Bu kitaba tarihi kitap olarak bakmak yanlış olur kitap kronolojik tarihi bilgi vermiyor.
Daha çok yazarin yer yer gerçek çoğunlukla hayal gücüne dayalı olarak yazdığı sürükleyici bir eser.
Yazarın anlatımı güzel tasvirleri çok iyi olmamakla birlikte olaylari zihninizde canlandırmayı başarıyor. Akıcılık kazandırıyor bu da esere..
Şunu bir daha vurgulamak istiyorum.
Bu kitapta tarihi bilgi almak için okuyan sıkılır begenmez çünkü kitap tarihi bilgi vermiyor. Daha cok tarihteki gerçek kişilerden yola çıkıp kurguyla karışık bir anlatim veriyor. Bundan dolayı kitabı bunları dikkate alıp tarihi yad etme açısından okursaniz cok zevk alırsınız. Okumadan önce buna dikkat edin.
286 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Mete Han'dan Abdülhamid'e kadar olan Devlet Aklı'nın tarihini yazarımız bir öğrenci ve bir aksaçlı' nın (usta) çay muhabbetinde derin derin işlemiş. Akıcılık olarak elinize almanız ile bitirmenizin bir olacağı bir kitap. Heyet'in kendini nasıl var ettiğini mührü nasıl Kınık boyuna verdiğini oradan alıp nasıl Kayı' ya verdiğini ve neden bu beylikleri seçtiğini ve dahi Türk'lerin nasıl müslüman olduğunu doya doya okuyacağınız bir eser olmuş. Fatih' ten sonra Heyet'in uykuya geçmesiyle kitabımız bitiyor. Öyle tahmin ediyorum ki ikinci kitap da II. Abdülhamid Han Devrini anlatacak.
286 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kronolojik olarak tarih bilgileri beklemeyin. Sultan Abdülhamit'e kadar olan dönem hakkında akıcı bir dille yazılmış. Açıkçası bilgilerin çoğunun gerçek olup olmadığından emin olamadım ancak kitabı severek ve sıkılmadan okudum.
286 syf.
·Beğendi·10/10
Her zaman tarihe ve tarihi gelişmeleri merakla öğrenmek istemişimdir. Tavsiye üzerine aldığım sabırsızlık ile okuduğum ve pişman olunmayacak bir kitap.
Bildiklerimiz şeylerin aslında hiç bilmediğimiz şeyler olduğunu ve bu sahip olduğumuz kurulu düzenin asırlık planlarla, savaşlarla bugüne geldiğini , hiçbirşeyin tesadüfen yada bi kaç kişinin bilerek ortalığı karıştırarak yaşanandan olaylar olmadığını anlamak etkiledi.Tavsiye ederim.
286 syf.
·Puan vermedi
Az önce kapağını kapatıp bitirdiğim bir kitaptır kendisi. Usta ile hafız öğrencinin diyaloglarıyla heyetle ilgili bilgi öğreniyorsunuz. Tarih şaşırtıcı yönleriyle ele alınmış ancak insan okudukları karşısında gerçekliği sorguluyor. 'VAY BE HEYET NEYMİŞ, GERÇEKTEN VAR MI ACABA' demeden geçemiyorsunuz. Bence okunmasında yarar var.
286 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitabın tanıtımında " Mete Han'dan bugüne kadar Türklerin saklı tarihi " ," Bugüne kadar okuduklarınızı unutun..." gibi sözlerle okuyucusunun karşısına çıkan " Heyet " kitabı bence daha önce okumuş olduğumuz ve bildiğimiz tarihin tekrarı olup,fakat tarihimizin şu ana kadar da duymadığımız sır ve gizli ( gizemli ) kalmış boyutunu ( bölümünü ) anlatıyor...

Akıcı bir dil ve bildiğimiz tarihin perde arkasını merak düşüncesi kitabın hızlı okunmasını sağlıyor.

Tarih severlere, tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
286 syf.
Bu kitabın ismi Heyet değil Araştırırsan Görürsün olmalıymıs :) yani o kadar bu cümle kullanılmıs ki kitap ciddiyetini kaybetmiş ben arastıracak olsam bu kitap yerine arastırma kitabı okurdum zaten yazar bu kitapta "Atalarımızın destanlarını masal mı sandın? Onlar bebe uyutmak için değil, adam uyandırmak içindir." demek istemişte cıksss olmamıs üzgünüm kaynakça olayı yok zaten bknz kitabın 43 syf kürsata yapabilirsen kralı öldüreceksin demiş gelmişiz 47 syf zaten bizim amacımız kralı öldürmek değildi demiş bu nasıl zıtlıktı gazneli Mahmut olayına zaten hiç girmiyorum artı güya hasan sabbahı bu heyet eğitti ve heyetin adamıydı madem bu heyet bu kadar aptal bir teskilatmıydı da yetiştirdiği en güwendiği adamı hain çıktı her ülkenin gizli bahcesi vardır lakin olmamıs bu kadar insan bide övgüyle bahsetmiş seri aldım mecbur okuyacagım serisini ama beni sasırtacagını sanmıyorum

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Heyet
Alt başlık:
Devletin Gizli Sahipleri
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058364639
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lopus Yayınevi
Mete Han'dan Bugüne Kadar Türklerin Saklı Tarihi Bugüne kadar okuduklarınızı unutun...

16 Türk Devletini, yine 16 Türk Devletinin yıkması tesadüf müydü?
Aslında yıkılan bir devlet yoktu, sadece ismi değiştiren bir HEYET vardı.
Meta Han dan bugüne kadar size anlatılmayan tarih, bu kitabın sayfaları arasında gizli.

Ve inanın sayfaları çevirdikçe şaşıracaksınız, bildiklerinizin sadece basit birer bilgi olduğunu göreceksiniz.
Gerçekleri öğrenmek için sadece ilk sayfayı okumanız yeterli.
İnanın bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız!

Kitabı okuyanlar 1.429 okur

  • Kübra Kılınç
  • İsmail Kadıoğlu
  • Narin
  • Emrullah Güngör
  • Selim Aydın
  • Seda
  • Kübra Yıldız
  • samet arman
  • Harun Değer
  • Ercan Karaca

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%13.2
14-17 Yaş
%13.2
18-24 Yaş
%19.4
25-34 Yaş
%22.7
35-44 Yaş
%19.4
45-54 Yaş
%6.6
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%31.7
Erkek
%68.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.7 (222)
9
%15.9 (81)
8
%17.1 (87)
7
%6.9 (35)
6
%4.5 (23)
5
%3.5 (18)
4
%2.2 (11)
3
%1 (5)
2
%0.8 (4)
1
%4.3 (22)

Kitabın sıralamaları