1000Kitap Logosu
Bilimin Altın Çağı
Bilimin Altın Çağı
Bilimin Altın Çağı

Bilimin Altın Çağı

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.3
43 Kişi
93
Okunma
52
Beğeni
405
Gösterim
248 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 2 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Lopus Yayınları · Haziran 2020 · Karton kapak · 9786057948304
Her cümlesi akıcı! Her kelimesi sarsıcı! Bilim tarihinde olay çıkaracak bir kitap! Matematikçileri bilgisayarın keşfine hazırlık yapıyor, hekimleri insan vücudunun damarlarında geziyordu. Mimarları yer çekimine meydan okuyan tasarımlar yaparken, gök bilimcileri yıldızlara ad verip uzayı keşfediyordu. Her ne kadar biz onların farkında olmasak da onlar yaşadığımız dünyayı bin yıl önceden şekillendirmişti. Okuyacağınız bu kitapla hem bilimin muazzam dünyasına yolculuk yapacak hem de üzeri örtülmeye çalışılan Müslüman bilim adamlarının icat ve keşiflerinin gerçek hikâyesine şahit olacaksınız. Ve okudukça “Allah'ım aklıma mukayyet ol!” diyeceksiniz. Bunun için ilk sayfayı açmanız yeterli; bir daha kitabı elinizden bırakamayacaksınız!
6 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺19,01
9.3
10 üzerinden
43 Puan · 8 İnceleme
Furkan dolgun
Bilimin Altın Çağı'nı inceledi.
248 syf.
·
5/10 puan
Kitap doğru bir konuya yanlış bir bakışla bakmış. Konu İslam coğrafyasında bilim ve bunun önemi iken kitabın yaratmaya çalıştığı algı batı dünyası hiçbir şey yapmadı. Bizim urettiklerimizi çevirdiler gibi bir algı yaratmaya çalışması. Bilim tarihi okuyanlar bu alanı sevenler için temel metin olmadığını bilgi üzerine değil yorum üzerine inşa edilmiş bir kitap olduğunu söylemem gerekir. Bu alanda yazılmış daha ayrıntılı daha bilgili yorum içermeyen kaynakları okumanızı tavsiye ederim. Kitap boyunca devam eden bizim ecdadımız olmasaydı bugün telefon olmazdı algoritma olmazdı kelamı tam bir safsata. Bilim kar topu gibi yuvarlanarak gider İslam coğrafyası bilim için çok önemlidir ancak kitap bu coğrafyanın yarattığı etkiyi manipüle eder bir dille belli bir algıya yönlendirmeye çalışıyor. Bilinmesi gerekir ki ne batı sadece bizden aldıkları üzerine bir külliyat inşa etmedi. Orta çağın karanlığında İslam coğrafyası bilimin altın çağını yaşamıştır. 1000 yıl sonra bunun üzerine bir kitap yazıp biz olmasak telefon olmazdı gibi garip bir aforizma üzerine kitap yazmak modern dünyanın zirvasidir. Son olarak bu kitap yerine okuyabileceginiz bir kişinin yorumlarını değil bilgi alabileceğiniz Ehsan Masood-Science & Islam: A History Kitabın affedildiği: Fuat Sezgin Bilim Tarihi Sohbetleri Cemal Yıldırım - Bilim Tarihi Kitaplarını okumanızı tavsiye ederim.
Bilimin Altın Çağı
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Lopus Yayınevi
Bilimin Altın Çağı'nı inceledi.
248 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Halil Yaşar Kollu ve Ahmet Han'ın beraber yazdığı kaynaklara dayalı ve akıcı bir üsluba sahip olan bir eser. Bir yandan bilim dünyasının ilginç yönlerine şahit olacak öte yandan ise müslüman bilim adamlarının üstü örtülmüş keşif ve icatlarına şahit olacaksınız. Bu zamana kadar bu konu hakkında yazılmış diğer eserlerden en önemli farkı ise müslüman bilim adamlarının buldukları şeylerin ne anlama gelip nasıl bir öneme sahip olduğu yalın bir dille anlatılıyor. Misal El Harezmi Algoritmayı buldu deyip geçmiyor aynı zamanda Algoritmanın önemini anlatıyor. Misal “Facebook'ta üç yüz kez beğen ikonuna tıklamışsanız, algoritma fikirlerinizi ve isteklerinizi eşinizden bile daha iyi tanıyabilir.” der Harrari ve bu kitap bu v.b. Tanımlar ve açıklamalar ile keşifleri daha net anlamınızı ve müslüman bilim adamlarının keşif ve buluşlarının nasıl bir öneme sahip olduğunu görebiliyorsunuz. Kitabı alma sitesi . m.kitapyurdu.com/index.php?route=pro...
Bilimin Altın Çağı
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
347
Cihan Karaarslan
Bilimin Altın Çağı'nı inceledi.
248 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Okuyun Okutturun... Bir yanınıza bardak su alın, diğer yanınıza Bilim Altın Çağı kitabını alın.. ; Emin olun kitap daha çabuk bitecektir. İslam'ın ve Türk dünyasının bilimsel gelişimi ve buluşlarını çalan Avrupa'ya nasıl inandirildigimizı öğrenin... İbni Sina dehalığından, El Cezeri robotik dehasına, Cabir Bin hayyan'ın kimyanın gerçek babası oluşundan tutun, Algoritmanın gerçek kurucusu Harizmiye, Sifrelemeyi icad eden El Kindi'ye Kameranın gerçek yapı taşını icat eden günümüze ışık saçan İbn Heysem'den ilk uçan Bilim insanımız Firnasa, Andromeda galaksisini bulan Eş Sufi den öleceği anda bile öğrenmeye çalışan Biruniye, Ve daha nice bilim insamiz çağının ötesinde günümüze ışık tutmuş. Bilimin gerçek doğum yerini öğrenin ... Bu kitabı yazan ve emeği geçen herkesin alnından öpüyorum .... Ebediyete intikal eden Bilim Tarihinin öncü ismi PRF. Fuat Sezgin hocamızı da rahmet ve minnetle anıyorum.
Bilimin Altın Çağı
OKUYACAKLARIMA EKLE
3