Hz. Aişe Müminlerin En Mümtaz Annesi

8,4/10  (40 Oy) · 
230 okunma  · 
36 beğeni  · 
2.981 gösterim
Âişe Validemiz’in annelerimiz arasındaki konumu çok farklıdır; zira o, din adına hizmet etmeye ihtiyaç duyulan Medîne yıllarında, Resûlullah’ın yanında yer alan husûsî bir vezirdir ve bu yönüyle o, Medîne döneminde akla gelen ilk isimdir. Husûsî bir donanıma sahiptir ve Allah ona, misyonunu edâ adına müthiş bir zekâ lütfetmiştir. Duyduğunu olduğu gibi kabullenmeyen, onu Kur’ân ve Sünnet’in kıstaslarına göre sorgulayan bir fıtratı vardır. Kulağı vahiyde, gözü ise istikbâldedir. Ayaklarını sapasağlam bastığı yerde o, Saâdet Asrı ile istikbâli birbirine bağlayan muhteşem bir köprü gibi durmaktadır.

Onun bulunduğu yerde ayrı bir canlılık vardır; atmosferine girenler, vahyin insibâğıyla mahmur olduklarını hisseder, Resûlullah’ı (sallallahu aleyhi ve sellem) ziyaret etmişçesine bir heyecan ve canlılıkla geri dönerlerdi.

Dün olduğu gibi bugün de yerini belirleyemeyenlerin Annemiz üzerinden dine dil uzatmaya çalıştığı bir dönemi, maalesef yine yaşıyoruz. Zihinlerin kirli, bakışların bulanık ve kitlelerin de muhâkemesizliğin kurbanı olduğu böyle bir dönemde “Âişe Validemiz”, ehl-i insaf ve vicdanı yeniden sırât-ı müstakîme davet ediyor. Elinizdeki bu kitabın, sözü edilen davette hayır adına güzel bir vesile olması ümidiyle…
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  472
 • ISBN:
  9789754500615
 • Yayınevi:
  İşık Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nur 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 45 günde · Puan vermedi

Resulullahin en zeki,kültürlü eşi. Mekke' de diğer kadınlara ders verecek kadar bilgi birikimi olan hz Aişe bugün günúmúz toplumunda biz hanımların örnek alacağı bir iffet abidesidir. Bazı sapık görüşlerde hakarete uğramasnın sebebini hala kavrayabilmiş değilim. Hz Aişe' nin en hayran kalınacak bir başka yönü ise Resulullah 'a oln bağlılığı. Bu bağlılığını hz Hatice' ye olan kıskançlıgından bariz bi şekilde görebiliriz. Ama sanıldığı gibi kötü bir kıskançlık değil bu. Keşke günümüzde de böyle tatlı kıskançlıklar yaşansa. Hz Aişe gibi bir nesil yetiştirebilmemiz dileğiyle... Keyifli okumalar :)

Beyza 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap derin bir araştırmanın sonucu oluşturulmuş. Biraz daha romanlaştırılabilse insanlar hem daha kolay okur hem de akılda kalır. Hazreti Aişe hakkında bilmediğimiz ya da yanlış bildiğimiz çok şey varmış meğer..

zuhal gökçe 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

çocukluğumuzdan beri bildiğimiz ezbere bilgilerin aslında nasıl gerçekleştiği, merak ettiğimiz ama soramadığımız sorulara cevaplar ve hem bir peygamber eşi hem de bir kadın olarak hz. Aişe.

serhat iri 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kitap peygamberimiz zamanında duymadığımız, bilmediğimiz yaşanan olumlu olumsuz yaşananları barındırıyor.
okumanızı tavsiye ederim

Ah keşke bu kadar uzun giriş cümleleri ile anılmadan anlatılsaydı Hz. Muhammet ve Aişe Annemiz. O zaman belki de rehber kitabımız olurdu. Yine de sanırım alanındaki en iyi kitaplardan biri. Tüm süslü sözcüklere ve bitmeyen giriş cümlelerine rağmen öğrendiklerim de var.

derinsu 
02 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gelen hediyelerin hepsini muhtaçlara dağıtıp kendileri hurmayla oruçlarını açıyorlar.Günümüzdeki doymayan nefislerle kıyaslayınca yaşantılarına , kişiliklerine hayran kalmamak elde değil .Çok etkilendim ,herkesin okuması gereken kitap .

fatma 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

H.z Aişe muhteşem bir insanı muhteiem bir şekide anlatan Reşit Bey e teşekkürler.Gelen tüm belalara yapılan tüm iftiralara ragmen dimdik ayakta duruşu.Ayrıca en cok hadis rivayet eden sahabelerden.

Kitaptan 3 Alıntı

selen tunç 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Annemiz: Resulullah(s.a.v) eliyle, ne bir kadına ne bir hizmetçiye ve ne de başka birisine asla vurmadı, bıyurdu.

Hz. Aişe, Reşit Haylamaz (Sayfa 98)Hz. Aişe, Reşit Haylamaz (Sayfa 98)
kitapayraci 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ALLAH (celle celaluhu) ilmi, insanlar arasından çekip almaz; öncelikle ulemayı alır ve böylelikle onlarla birlikte ilimde ortadan kalkmış olur

Hz. Aişe, Reşit Haylamaz (Sayfa 349)Hz. Aişe, Reşit Haylamaz (Sayfa 349)
kitapayraci 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeni elbiseye, ölülerden çok diriler muhtaçtır. Kaldı ki, ölünün kefeni çürüyüp gidecektir.

Hz. Aişe, Reşit Haylamaz (Sayfa 281)Hz. Aişe, Reşit Haylamaz (Sayfa 281)