İdamlık Genç

·
Okunma
·
Beğeni
·
12,8bin
Gösterim
Adı:
İdamlık Genç
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
205
Format:
Karton kapak
ISBN:
97819777437
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mektup Yayınları
Baskılar:
İdamlık Genç
İdamlık Genç
İdamlık Genç
222 syf.
Spoiler içerir!

Emine Şenlikoğlu na yazar demek gerçek yazarlara saygısızlıktır. Sayısını bilmediğim kadar kitabını okudum.Özellikle değil elime geçtiği için. Aslında konusu güzel kalemi güçlü bir yazar yazsa iyi bir kitap olabilir. Hatta biraz Charles Dickens in, İki Şehrin Hikayesi kitabından esinlenmiş gibi. Şenlikoğlu nun yazdıkları en fazla lise düzeyinde. Bu kadar kötü bir yazar var mıdır bilmiyorum. Acıklı yaşanmış bir hikaye, haksız yere idam edilen Vedat ın hikayesi. Ama öyle basit yazmış ki maalesef etkileyemedi beni. Edebi ve kaliteli kitap okumak isteyen kimseye tavsiye etmem.
222 syf.
·3 günde·2/10
Yaşanmış bir hikayeyi bu kadar basit ve duygudan yoksun ortaokul düzeyinde yazması çok ilginç. Olaylara getirip islama bağlaması daha da ilginç. Ama kitabın konusunu bir yerden hatırlar gibiyim. Sadece okumuş olmak için okuduğum bir kitap.
222 syf.
·Beğendi·10/10
Idamlik Genc. Bir koğuşta geçen sadece bir gecelik ama bir ömürde yaşanacak kadar yoğun olayların yaşandığı bir roman İdamlık Genç. Üslup romandan çok tiyatro tarzına yakın. Halkın aşağılanan alt tabakasıyla üst tabakasını karşılaştıran eser ilginç dönüşüm ve sorgulamaları da gündeme getiriyor eserde.
222 syf.
·7/10
Bu hikayeyi yazarken, başlangıçta çok güldüm. Bir gecenin yarısı o kadar gülmüşüm ki, sesimi beyim duymuş. Bir de baktım kafasını kapıdan uzatmış bana bakıyor. Rengi uçmuş tabi, ne olduğunu sordum:
"Ne olacak gülme sesini duyunca seni delirdin sandım. :)
Yazarı böyle güldürüyorsa, okuyan ne yapacak?" dedi.

Günler sonra...
Bir başka gece, bu defa aynı kitabı yazarken ağlıyordum.
Beyim gece yarısı, bu sefer de beni ağlarken yakaladı.
"Allah Allah, yahu bu ne biçim kitap! Vallahi iyice merak ettim. Biter bitmez hemen okuyacağım." dedi.
Ve bitti.
Şimdi bir şeyi çok merak ediyorum, kitabı elinize alıp okumaya başladınız ya...
Acaba benim güldüğüm yerde gülecek, ağladığım yerde ağlayacak mısınız?

Emine Şenlikoğlu
2005 İSTANBUL

Bu açıklamanın sonun da kitabı okumaya başladığımda gerçekten kâh ağlayıp kâh güleceğim yerleri olacak kadar güzel bir kitap olabilir mi? Diye düşünerek başladım. Ve bitirdiğimde yazarın da dediği gibi acaba onun güldüğü yerde gülüp onun ağladığı yerde mi ağladım onu merak ediyorum.?
222 syf.
·4 günde
Idamlik genç küçükken tesadüfen yerde bulduğum bir kitapti..o zaman anlam verememistim bu duruma çünkü genelde yerde ya para bulunur ya da benzeri bir cisim ki küçük olduğu halde çok çabuk dikkat çeker ama bu kitap fark edilmeyecek birsey değildi kim atmisti yere veya kim nasıl düşürmüştü bilmeden ama büyük bir sorgulamayla almıştım kitabı ..ancak bu kitap benim karşıma çıkmış olmasına rağmen yine de okumak nasip olmamıştı çünkü akrabalarından biri kitabı benden istemiş benden vermistim unutulmuş bir ayrılıktan sonra yeniden kitaba kavuştum ve bu sefer dedim ki bu gerçekten bir tesadüf değil hemen oku su kitabı ..Oyle de yaptim bir yolculuk esnasında kitabı son sayfalarına kadar okudum ama sonunu getirmek nasip olmadı klişe yolcu şoför tartışmalarından birini yaşarken odaklandigim tartışma kitabıma mal oldu ve inerken kitabı otobüste unuttum ..iste böyle bir kitap yıllar önce yerde bulundu ve yıllar sonra otobüste unutuldu velhasıl sonunu getirmek nasip olamasa da kitabı genel anlamıyla begendim özellikle baş kısımlarında mahkumların arasında geçen konuşmalara her ne kadar argo içerikli olsa da çok güldüm..ilerleyen sayfalarda güler misin ağlar misin dedirten traji komik hayat hikayelerine şahit oldum ..puan kirdigim noktalar ise sonlara doğru yapılmış aşırı devlet elestrileri oldu o dönemin şartlarını bilemem belki ama biraz abartılı geldi ..gelgelim sonunu getiremedigim için kitabın baş kahramanı ebazer gerçekten idam mi edildi yoksa kurtuldu mu ve ayrıca yine bir baş kahraman kadar göze çarpan vedat yola geldi mi ogrenemedim. .yine de herşeye rağmen okumanızı tavsiye ederim..
222 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
ilk romanım 13 yasındayken okumuştum çok güzel ve acıklı :)) bence bz hiç halımıze sükür etmıyoruz bunu böyle kitapları okudukca anlıyorum gercekten. bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışacağıma eminım ve kendıme bu konuda güveniyorum diyebilirim
222 syf.
·6/10
Bir hapishanenin koğuşunda mahkumların diyaloglarından oluşan bir kitap.Koğuşta her kesimden insan var.İdamlık bir gencin koğuşa gelmesi ile ortam tümden değişiyor.

İdamlık gencin gelmesi ile koğuş din ve İslam ile ilgili konuşmaların eşiği oluyor.Yazar dinsel anlatmak istediklerini mahkumların diyalogları şeklinde güzel bir biçimde işlemiş.

Bazen gülmelerinize engel olamıyorsunuz,bazen duygu sellerine.1-2 günde bitirilebilecek bir eser.Şunu söylemeden edemeyeceğim kitap biraz çocuk-genç veya lise düzeyi diyeyim.Okumak veya okutmak isterseniz bu faktörü göz önüne alın.
Vedat'ın bedeni darağacında soğuk havayla birlikte fenadan bekâya geçişin resmini çizerken bir değişimin ne kadar kutsî olabileceğini görür insan..
Aldığım mesaj şudur ki, bazen hiç olarak gördüğümüz şey, herşeye tebdil olabiliyormuş. .
Eğer inanıyorsak..
222 syf.
·Beğendi·10/10
Öncelikle Emine Şenlikoglu 'nun kitaplarını her zaman sevmiştim . İdamlık genç e güzel bir beklentiyle başladım . Ve beklediğimden kat ve kat daha güzel bir kitap . Herkesin okuması ve dersler çıkarması gerekiyor .Bunun dışında kitabın sade ve akıcı bir anlatımı var . Tek nefeste okuyabileceğiniz bir kitap.ve dogrusunu söylemek gerekirse beni en derinden etkileyen şey hikâyenin yaşanmış olması ...
İnanmak akıl ister, fikir ister. İnanmak güzel bir kalp ve güçlü bir yürek ister.
Bir özelliktir inançlı olmak...
Dindar olmak...
Emine Şenlikoğlu
Sayfa 129 - İnanmayanlar neden inanamaz!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İdamlık Genç
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
205
Format:
Karton kapak
ISBN:
97819777437
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mektup Yayınları
Baskılar:
İdamlık Genç
İdamlık Genç
İdamlık Genç

Kitabı okuyanlar 2.235 okur

  • Sefine Kaya
  • Doğukan yılmaz
  • Havva Öztürk
  • Hasan
  • Ayşe
  • İbrahim halil
  • rdivrk

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.3 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları