İngiliz Casus

7,5/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
516 gösterim
Sri Lanka asıllı Kanadalı yazar "Michael Ondaatje"ye İngiltere`de Booker Ödülü kazandıran "İngiliz Casus", İkinci Dünya Savaşının sonlarında Toskana`da rastlantı sonucu yaşamları iç içe geçen dört insanın ilginç öykülerini anlatıyor. Her biri, savaşın vahşetinden kendi payına düşeni almış, acılarla yoğrulmuş dört insan: Geçirdiği uçak kazasında yanarak tanınmaz hale gelmiş, belleğini yitirmiş İngiliz Casus, kendini, kimliği belirsiz bu adamın bakımına adamış genç bir Kanadalı hemşire, savaş sırasında casusluk yaparken yakalanınca başparmaklarından olan eski bir İtalyan hırsız ve her an ölümle burun buruna yaşarken korkunun anlamını unutmuş bomba imhacısı bir Sih asker. Ve aralarında bir hayalet gibi gezinen, savaş yorgunu bu insanları uzak bir geçmişe taşıyan ve okuru da İngiliz Casusun gerçek kimliğine götüren bir kadın... Romandaki her kahraman, sımsıkı tutunduğu geçmişini sayıklarken, okur da Toskana`nın büyülü atmosferinden, kızgın çöl güneşi altında yolculuklara, İngiltere`nin serin yeşilliğine, Kanada`nın soğuk dinginliğine, Hindistan`ın renkli keşmekeşine uzanıyor...
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789755107509
 • Çeviri:
  Ahu Antmen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tam hatırlamıyorum ama zannedersem şu meşhur İngiliz hasta filminin kitabı bu farklı bir hikayesi var güzel kurgulanmış değişik olaylar örgüsü ile merak uyandıran bir kitap okuyan herkese keyifli okumalar Türkiye ...

Müzeyem Adem 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

İkinci Dünya Savaşı'nın sonları... Havada umutsuzluk, çaresizlik, bıkkınlık ve belirsizlik var.
Farklı dünyalardan gelen ve savaşın aynı coğrafyada buluşturduğu dört kahramanın hikayesini bulacaksınız bu romanda. Kanadalı bir hemşire, İtalyan bir hırsız, Sih bir asker ve gerçek kimliği ile ilgili hiçbir bilgi olmayan bir kazazede, ingilizce konuştuğu için ingiliz sanılan bir hastanın hikayesi. Onların birlikte geçirdikleri zamanın yanı sıra, geçmişte ne yaşadıklarına da tanık olacaksınız.
Başta karmakarışık görünse de hikaye ilerledikçe parçaları toplayıp onu kafanızda canlandırabileceksiniz. Okurken zaman zaman sıkılabilirsiniz. Ama bu sizi yanıltmasın, sabırlı olursanız okumaya değer bir roman olduğunu göreceksiniz. Her ne kadar yazarın uydurması olsa da değişik ve gerçekçi bir hikayesi var çünkü.
Kitabın orjinal adı ''The English Patient'' yani ''İngiliz hasta''. Filmi çekilmiş ve 1996 yılında en iyi film de dahil olmak üzere 9 dalda Oskar ödülü kazanmış. Sanırım bu hikaye okumaya değdiği kadar izlemeye de değer. :)