Irgat Siman

6,0/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
0 beğeni  · 
450 gösterim
26 Ekim 1961'de Nobel'i kazanan İvo Andriç, ülkemizde çok tanınan ünlü bir Yugoslav yazarıdır. 1892 yılında Bosna'nın Travnik kasabasında doğup 1975'te Belgrat'ta ölen Andriç'ni çocukluğu ile gençlik yılları Türklerin arasında geçmiştir. Yazdığı romanlarla hikayelerde Türklerin yaşantılarının yanısıra Yugoslavyayı yıllarca yöneten Osmanlı'nın toplumsal düzenini, tarihsel açıdan insan-toplum ilişkisini dramatik olaylarla vurgulayarak insancıl bir gözlemle anlatır.
(Arka Kapak)

Ödüller: 1961 Nobel Edebiyat Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  243
 • ISBN:
  9789754062809
 • Çeviri:
  Adnan Özyalçıner, İlhami Emin
 • Yayınevi:
  Cem Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
08 Mar 22:58 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Üzgünüm ama İvo Andriç i hiç sevmedim ..melankolik ,yanlız,anlayamadığım yazarlar kervanına kattigim bir adam oldu benim için ..kitap üç hikayeden oluşuyor ..ben hikaye okuyamiyorum sanki hep yarım bırakılmış gibi geliyor bana ..ırgat siman, jepa köprüsü, Anika yaşarken ..bu hikayelerden beni etkileyen biri var mi ? Hayır
Andric in yanlizlik dünyası ve sürgün notlarını okurken bir an önce bitsin diye baya zorladim kendimi çok sıkıldım yazarın yanlizligindan ben.yoruldum..
Bu sebeple "kafka"da okuyamiyorum ben bu iç dünyalar beni geriyor.."drina köprüsünü okumayı çok istemiştim ama bir süre daha ertelemeye.karar verdim bu tecrübeden sonra ..
Bir turlu birbirimize birşey efade edemedik İvo yla ..
Sız yinede okuyun koskocaman nobel ödülü almış kitap ,belki benim eksigimden kaynaklı bir sekteye ugramasin..sevdiğiniz yerleri benimle de paylasirsaniz tekrar bir göz atarım ..
Sevgiyle kalın. ..

Kadir Polat 
08 Tem 14:50 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

15 temmuz darbe girişinin ardından çok zaman geçmemişti. Halk elindeki darbe girişimi yapan gruba ait kitapları çöpe atma girişiminde bulunurken bir çöp bidonunun yanında birkaç kaç kırık testi kitabıyla beraber Ocak 2000 baskılı Cem yayınlarından çıkan Ivo Andriç in Irgat Siman isimli kitabı da vardı. Oysa hiç kitabını okumasam da drina köprüsü isimli kitabını biliyor, Ercan Kesal ın Aklındaki Soru Ne? TEDxAlsancak youtube videosuyla da aklımın hep bir köşesinde olduğunu biliyordum. Kitabı temizleyip koltuğumun altına alıp "çöplükten" eve doğru yol adım.

Kitaba gelice :
Irgat Siman ve Anika yaşarken öykülerinin kitabın ana çatısı olduğunu söyleyebilirim. Kitabın sonuna eklenen diğer bölümler ise(sürgünden notlar, andriç üstüne,hikayeci ivo andriç, ivo andriç yapıtlarında tarihsel belirlemeler ve türklerle ilişkileri) kendi adıma en çok faydalandığım bölümlerdi.

"Irgat Siman Öyküsü, 1978 yılının 19 ağustosunda Avusturya birliklerinin top gümbürtüleri arasında Sarayevo ya girişiyle başlar. Bu tarihsel belirleme, Osmanlı egemenliğinin sona erişini gösterir. Bosna artık Avusturya nın gözetimine girmiştir. Müslüman egemenliğinin yerini Hristiyan egemenliği, doğulu egemenlerin yerini ise batılı egemenler almıştır.

Burada da andriç in bu tarihsel oluşum içinde bir insan dramını anlatışına tanık oluyoruz. Bu insan, köylü -ırgat siman dır.
Siman'ın Müslüman toprak sahibi İbraga (İbrahim ağa) ile çatışması, ağa-ırgat çelişkisinin çağdaş yorumudur.Çünkü Bosna-Hersek in Avusturya yönetimine geçişi ile toprak düzeni değişmeyecektir. Ağa ağa, ırgat ta ırgat kalacaktır. Üstelik yıllardır işlediği toprağın Hristiyan yönetiminde kendisinin olacağı umudu içindeki Siman ın yıkılışı, acıklı bir sonla noktalanacaktır. Bu durumda egemenin adı ya da kimliği değişmiş ezilenin durumunda bir değişiklik olmamıştır."

Hikaye bittiğinde kalın iri çerçeveli gözlüğü ile Yaşar Kemal geldi sebepsiz yere ve Ceren'in öyküsü ve Binboğalar Efsanesi
...
Ben beğendim kitabı..

Kitaptan 4 Alıntı

Kadir Polat 
08 Tem 14:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kitaplar iyidir; kimi zaman da insanlar; ama yağmuru seyretmem en iyisi

Irgat Siman, İvo Andriç (Sayfa 176)Irgat Siman, İvo Andriç (Sayfa 176)
Kadir Polat 
08 Tem 15:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsana en ağır gelen kendi kendine karşı merhametli davranmasıdır.

Irgat Siman, İvo Andriç (Sayfa 183)Irgat Siman, İvo Andriç (Sayfa 183)
Kadir Polat 
08 Tem 14:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Geceleyin sık sık özgür olduğumu, yolculuk ettiğimi düşlüyorum, (düşlerimde yolculuk edip gezmek en büyük mutluluğumdur benim) tanıdıklarımla görüşüp eskiden nasıl ağır, güç bir yaşantım olduğunu anlatıyorum. Ama uyanmak acı oluyor, bir türlü düşlerin ardından günboyu sürüyor bu mutsuzluğum

Irgat Siman, İvo Andriç (Sayfa 167)Irgat Siman, İvo Andriç (Sayfa 167)
Kadir Polat 
08 Tem 14:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bütün düşüncelerin sonu ve bütün amaçların en basit biçimidir suskunluk

Irgat Siman, İvo Andriç (Sayfa 177)Irgat Siman, İvo Andriç (Sayfa 177)