Ömer Paşa

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
471 gösterim
Avusturya ordusunda yetişmiş, İslâm'ı sonradan kabul etmiş Lika'lı bir Hristiyan olan Ömer Paşa, bilgisi, becerisi, liyâkatiyle padişahın ordusunda en üst rütbeye kadar yükselmişti. Travnik'in sivil valisi konumundaki vezire hesap vermiyor, ne kadar zaman kalacağını, nerede ikamet edeceğini kimseye sormuyordu. Saraybosna'ya iktidarı ele geçirip yönetmek için değil, savaşmak ve cezalandırmak üzere gelmişti. Ve halkın bu adamdan ödü kopuyordu.Nobel ödüllü yazar İvo Andriç'in bu romanında, serasker Ömer Paşa'nın Saraybosna'ya gelmesinden sonra kentte ve seraskerin köşkünde yaşananlar, her bölümde farklı karakterlerin sahne aldığı bir kurguyla anlatılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  287
 • ISBN:
  9789750502118
 • Orijinal Adı:
  Omer Pacha Latas
 • Çeviri:
  Ali Berktay
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Mehmet Y. 
01 Oca 14:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnan olsun, bu adamda Türklüğün zerresi yok!

Ömer Paşa, İvo Andriç (Sayfa 31 - İletişim)Ömer Paşa, İvo Andriç (Sayfa 31 - İletişim)
Mehmet Y. 
01 Oca 13:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Saraybosna
Yağışlı bir güz, sert bir kış geçiren tüm kentler gibi, Saraybosna'da da nisan ayı gelir gelmez kendini hissettirmeye başlayan yaz mevsimi görkemli olur. Bu ayın yumuşaklığı başka yerlerde olduğu gibi rüzgarla dağılmaz veya erken bastıran sıcaklarla kuruyup gitmez; Saraybosna çukurunda dingin bir biçimde, bir çanağın dibindeymişçesine yavaş yavaş serpilir, gelişir, uzar ve herkes ondan yararlanabilir.; yaşamı daha güzel kılar, en azından kolaylaştırır.

Ömer Paşa, İvo Andriç (Sayfa 9 - İletişim)Ömer Paşa, İvo Andriç (Sayfa 9 - İletişim)
Mehmet Y. 
02 Oca 11:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstanbul'daki ilk yıllarında sık sık ziyaret ettiği, kendisine bir çok şey öğreten dindar ve eğitimli kişileri hatırlamıyordu bile ve ondan öncesini ise tamamen aklından çıkarmıştı. Gömlek değiştiren bir yılan gibi tüm bunları arkasında bırakmıştı.

Ömer Paşa, İvo Andriç (Sayfa 152 - İletişim)Ömer Paşa, İvo Andriç (Sayfa 152 - İletişim)