Drina Köprüsü

8,0/10  (62 Oy) · 
207 okunma  · 
40 beğeni  · 
2.001 gösterim
Drina Köprüsü, şüphe yok ki, geçtiğimiz yüzyılın en büyük romanlarından biri. 1961'de İvo Andriç'e layık görülen Nobel Ödülü, edebiyat dünyasında, özel olarak bu kitaba verilmiş gibi kabul edildi; kitap o yıllarda Türkiye'de de büyük ilgi gördü. Drina Köprüsü, hiç eskimeyecek değerinin ötesinde, kırk-elli yıl sonra 1990'ların Yugoslavyası'nda yeniden güncellik kazandı. Acı bir vesileyle: ülkedeki çok milletli, dinli, çok kültürlü hayatı tahrip eden iç savaşlar silsiseyle... Bu eseri savaşın hemen bütün tarafları bir şekilde sahiplendiler. Kimileri de, Sırpların, Hırvatların, Müslümanların birarada olamazlığının belgesi gibi 'okuttular' bu romanı. Drina Köprüsü, eski Bosna'nın, orada yaşayan herkesin paydaş olduğu hayatınadair, bu hayatın milliyetçilikler çağında nasıl değiştiğine dair bir roman. Belki de bir romans demek lazım - bir millete, cemaate değil de bir ülkeye, bir vatana adanmış bir aşk romanı. Diğer eserlerini de yayıma hazırladığımız Ivo Andriç'in bu başyapıtı, Osmanlı'da farklı toplulukların nasıl birarada yaşadığını geniş bir görüşle ve incelikle tasvir ediyor. Anlatılan ne müthiş bir uyum hikayesi, ne de mutlak bir zulüm hikayesi. Kimliklerin, dinlerin, devletlerin ve de her şeyin ötesinde, içinde insanların olduğu, karmamış, zengin bir hayat tablosu. Zaten Drina Köprüsü'nü büyük roman yapan da bu: Osmanlı, Bosna, Sırplar, Müslümanlar vs. meselelerini okura tamamen unutturabilen bir büyük roman.
(Arka Kapak)

Ödüller: Nobel Ödülü, 1961
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  354
 • ISBN:
  9789754707823
 • Orijinal Adı:
  Na Drini Cuprija
 • Çeviri:
  Hasan Ali Ediz, Nuriye Müstakimoğlu
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Uğur Erdoğan 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sadrazam Sokullu zamanında yapılan bir köprünün bulunduğu yerdeki insanların hikayesi anlatılıyor.Köprünün yapılmasıyla orada yaşayanların hayatları değişmeye başlıyor.Müslümanların,Sırpların ve Yahudilerin bir arada yaşadığı bir yer.Bu insanlar her zorluğa karşı birlikte karşı koyuyorlar,birbirlerine destek oluyorlar,bir arada huzur içinde yaşıyorlar. Ta ki Sırpların milliyetçilik ayaklanmaları başlayıncaya kadar.O zamandan sonra insanlar artık birbirlerine aynı şekilde davranmıyorlar.Birbirlerinden sürekli kuşku duymaya başlıyorlar.İyisiyle,kötüsüyle yaklaşık 400 yıllık bir zamanı anlatan bir roman.Romandaki karakterlerle bir arada yaşadığınızın hissini veren sizi içine alan bir roman

En başlarda çok güzeldi hakkında yaşanan olaylar gelenekleri çok ilgimi çekti. Sonradan biraz sıkılsam da güzel kitaptı :)

Mehmet uğur G. 
09 Şub 01:34 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

insan karakterlerinin her birine farklı özellikler katması romanı çok gerçekçi kılmış. Böylesi güzel karakterleri betimlemesi onun insan ilişkilerinde üst düzeyde olduğu göstergesidir.
Kitabın başında ki hikayerin bir çoğunu daha sonra ki sayfalarında gerçekçi bir şekilde açıklması da bir o kadar güzel ve anlamlıydı. Ve hikayeden hikayeye geçerken de çok ince bağlmalarla romanın akışını hiç bozmadan devam ettirmeyide iyi biliyor.
Nobel ödülünü haketmesi bence çok yerinde . Ama şöyle bir açıklmayla son vermek istiyorum incelemeye...Bu kitabı okuduktan sonra şöyle bir kanıya vardım; Böylesi güzel bir kitabın Nobel ödülüne layık olması beni şaşırtmadı ama şaşırtan şey Sabahattin Alin in nasıl nobel ödülüne layık görülmemesi . Gönlümde Sabahattin Ali nobel ödülüne sahip en iyi yazar bence :)

Beyza 
 27 Şub 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 8/10 puan

Dedemden aldığım enfes bir ciltli 1968 baskısından okudum kitabı.
Drina Köprüsü kitabın baş kahramanı, Drina Köprüsü canlı.. Yapıldığı andan itibaren şahit olduğu onlarca hikaye eskimiş o eskimemiş. İnsanlar unutulmuş o unutulmamış. Nehrin suyu akmış o baki kalmış.
Genel anlamda cümlelerdeki zarafeti yeni fark etmeye başladığımdan mı yoksa bu kitapta gerçekten kendini fark ettiren cümleler olduğundan mı bilmiyorum ama alıntı niteliği taşımamasına rağmen "söylenmek istenen ancak böyle söylenirdi" dedirten çok hoş tatlar bırakan cümleler vardı.
Toplum tek bir birey tek bir vücut gibi anlatılmış, sosyolojik bakış açısı da görülmeye değer.

Okuyacaklara verebileceğim yegane tavsiye:
Daha önce görmemişseniz merak edeceksiniz ama köprünün resmine bakmak için acele etmeyin, en az bir 100 sayfa kitabın zihninizde çizdiği tablonun keyfini çıkarın.

Emine ARSLAN 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

o kadar güzel betimlemeler var ki kendinizi Vişegrad da drina köprüsünün üstündeki kapiyada insanları izlerken buluyorsunuz.Köprünün gözünden tarihe tanıklık ediyorsunuz.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Drina Köprüsü için tam olarak tarafsız demek mümkün değil. Özellikle Osmanlı/Türk yönetimi dönemine ait fazlasıyla kötüleme var bence. Zaten tam bir propaganda kitabı olmadığı için edebiyat dünyasında saygın bir yeri var kitabın. Drina Köprüsünde her şey bir tarafa fikir çok güzel; bir roman ama kimsenin değil bir köprünün romanı. Tabii bu arada aynı Andriç yaşasaydı 1992-95 arasındaki Boşnak katliamı için de tarafsız kalabilir miydi? Hiç sanmıyorum. Tıpkı kitapta da tarafsız kalamadığı gibi.

Ahmet Kaya 
19 May 2016 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 10/10 puan

Boşuna Nobel almadığı belli. Küçük bir kasabadan yüzyılların tarihini çok güzel ve olabildiğince objektif anlatmış. Anlatılanlar belki kurgu ama olayların hepsinin faklı kişi ve adlarla yaşandığı ortada. Tarihe sıradan insanların gözünden bakmanın verdiği zevk bile yeter.

KeMâL 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle Okuyun. Ödüllü ve Harika bir kitap. Osmanlı ve Balkanları İyi Anlayacaksınız. Kitabın içine gireceksiniz. Çok beğenerek okudum ve 10 verdim. Bosna - Osmanlı - Sırplar ve Sokollu Mehmet Ruhuna Fatiha....

Şahin Eğilmez 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Drina'yı lisede okumuştum.O zamanlar okumaya başladığımda önce sıkılmış ama olaylar ilerledikçe bir hikaye değil bir efsaneyi anlattığını anlamaya başlamıştım. Bir köprünün etrafında dönen, diniyle, diliyle, kültürüyle yani her şeyiyle birbirinden farklı olan insanların yarattığı balkan efsanesini anlatıyor bu kitap. Eğer "azıcık" da olsa balkan tarihine merakınız varsa okuyun derim. İnanın tarihten çok daha fazlasını bulacaksınız.

Muhammet Çelik 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekten harika bir kitap. Kitabın konusu oldukça basit Drina köprüsünün Osmanlı zamanında yapılmasından bu yana başından geçenler ustalıkla yazılmış hikayesi. Osmanlının çöküşünü. Bunun etkilerini. O muhteşem yılları. İlk Milliyetçi akımların balkanları etkileyişini, işgali...

Kitabın belkide en önemli özelliği tarafsız bir dilde en karışık coğrafyalarından birini; Balkanları anlatması. Bu bence nobeli hakeden kısmı bu olmuş...

2 /

Kitaptan 46 Alıntı

İnsanlar böyledir. Çok yükselen ve yükseklerde uçanların düşmesinden adeta haz duyarlar.

Drina Köprüsü, İvo Andriç (Sayfa 115)Drina Köprüsü, İvo Andriç (Sayfa 115)

Her dirhem iyiliğin yanında iki dirhem kötülük vardı. Nefret olmadan iyilik, kıskançlık olmadan büyüklük olmaz

Drina Köprüsü, İvo Andriç (Sayfa 221)Drina Köprüsü, İvo Andriç (Sayfa 221)
fatma türk 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İstekler rüzgâra benzer. Tozları bir yandan alıp öbür yana götürür, bazen bütün ufku karartır. Ama sonunda sakinleşir. Yatışır ve arkasından dünyayı yine o sonsuz biçimiyle bırakır.

Drina Köprüsü, İvo AndriçDrina Köprüsü, İvo Andriç

Seven bir kadın... bütün umutları sönse bile... aşkını, doğması nasip olmayan bir çocuk gibi sever.

Drina Köprüsü, İvo Andriç (Sayfa 302)Drina Köprüsü, İvo Andriç (Sayfa 302)

Biz, sıradan insanlar, yalnız bir sefer ölürüz. Ama büyük adamlar iki sefer ölürler. Birinci sefer bu dünyayı bırakıp gittikleri, ikinci sefer de bıraktıkları eserler, yıkılıp kaybolduğu zaman.

Drina Köprüsü, İvo Andriç (Sayfa 78)Drina Köprüsü, İvo Andriç (Sayfa 78)

Sevmeyen bir adam ne başkasının aşkının büyüklüğünü, ne kıskançlığının gücünü, ne de içinde gizlenen tehlikeyi anlayabilir.

Drina Köprüsü, İvo Andriç (Sayfa 275)Drina Köprüsü, İvo Andriç (Sayfa 275)
5 /