Adı:
İyi Eşler
Baskı tarihi:
1 Eylül 2000
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944829144
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Baskılar:
İyi Hanımlar
İyi Eşler
Good Wives
İyi Eşler
Hikâyemizin devamına geçmeden önce, Meg'in düğününe anılarımızı tazeleyerek gidebilmemiz için March Ailesi hakkında biraz dedikodu yapmaya ne dersiniz? Öncelikle bazı yaşlıların bu hikâyede aşk konusunun üzerinde fazla durulduğunu söyleyeceklerini tahmin ettiğimi belirteyim. Onlara hak vermemek mümkün değil. Ancak gençlerin buna bir itirazlarının olacağını hiç sanmıyorum. Bayan March'ın söylediklerine de katılıyorum: "Evimizde dört genç kız yaşarken ve yakışıklı, genç bir komşumuz varken, daha doğal ne olabilir?"
327 syf.
·7 günde·8/10 puan
Herkese merhabaaa Son zamanlarda hem filmi hem de modern klasiklere eklenmesi ile rağbet gören Küçük Kadınlar kitabının tamamlayıcı kitabı olan İyi Hanımlar’ı okumamak olmazdı. Ve ben de hemen İş Bankası Yayınları’nın eski baskısını edinip okudum ve şimdi de yorumu ile buradayım.

Dediğim gibi kitap tam bir tamamlayıcı tarzındaydı. İlk kitap yarım kalmış hissi veriyordu, gerçi sonunda bu kitapta da o hissi yaşamama rağmen karakter gelişimleri tamamlandığı için -kısaltılmamış çeviri olmaması nedeniyle de- devam kitabı niteliğindeki diğer kitapları almayacağım. Kitapta eksik bulduğum çok fazla şey yoktu belki ama bana göre eksik veya tam tatmin edici olmayan yerler beni hayal kırıklığına uğrattı maalesef.

Bundan sonrası spoiler olacağı için sadece başlıklar halinde söyleyeceğim beğenmediğim yerleri bu paragrafta. Detayları öğrenmek isteyenler okumaya devam edebilir tabii. Kısacası beğenmediğim şeyler Jo’nun birden değişmesi, kitabın sonu ve kurguyla alakası olmamasına rağmen çokça bulunan yazım yanlışlarıydı. Filmini izleyenler veya spoilerden rahatsız olmayacaklar rahatlıkla okumaya devam edebilirler artık

Öncelikle karakter gelişimlerinden bahsetmek istiyorum. Amy ve Laurie’nin kitap boyunca süren karakteristik gelişimlerine bayıldım. Özellikle de Amy’nin... Fakat Jo’nun karakteristik değişimi berbattı bence. Bir buçuk kitap boyunca (yaklaşık 450 sayfa boyunca) ‘evlenemeyeceğim’ diyen bir Jo okurken son 50 sayfada aşık olup ölüp bitti resmen. İlk kitapta olan Jo’ya sempatim bu yüzden bitti gitti. Beth’in hiçbir şekilde hayallerini filan görmemiz de bir eksik olmasına rağmen kitapta kendisinin de dediği gibi büyük hayalleri olan biri olmadığı için çok bir eksik sayılmaz bence. Ayrıca kitapta Amy ve Laurie çiftini çok daha fazla yakıştırdım, halbuki filmde pek hoşuma gitmemişti. Ayrıca seri boyunca en sevdiğim Amy oldu artık.

İkinci olarak kitabın sonundan bahsetmiştim, devam edeceğim o zaman. Kitabın sonunda Jo’nun sadece erkek çocuklar için okul açmasını hiç sevmedim. Ayrıca dediğim gibi birden evlenmesini de sevmedim. Halbuki 2019 filminde kız-erkek karışık bir okul açıyordu ve -tercihen- evlenmesisini de görebileceğimiz bir son vardı. Bu bakımdan bu filmdeki sonu seçtiğimi söylemem gerek. Ben de aklımda bu şekilde son yazıp bıraktım zaten kitabı.

Konuya bağlı etkenlerden çıkıp yazarın diline geçersek ben sevdim. Arada bir okuyucuya kendi konuşuyormuş gibi öğüt vermesi de yazıldığı döneme göre iyiydi bence. Ama betimlemelerini çok sevdim. Özellikle Amy dünya turuna çıktığında ailesine yazdığı mektuplardaki betimlemeler “Hadi biz de bir görsek mi?” dedirtecek kadar samimiydi. Ayrıca akıcı bir dili vardı ama her bölümde farklı bir olay anlatıldığından sürükleyici olduğunu söyleyemem.

Bizzat İş Bankası Yayınları seçmeme rağmen maalesef ki ben bu sefer İş Bankası Yayınları’ndan memnun kalmadım. Kitap yazım yanlışlarından geçilmiyordu. Ve ben bu konuda çok hassas biri olduğumdan resmen çoğu zaman kitabı elime alaşım gelmedi. Eski baskı olduğu için kapak tasarımı hoşuma gitmedi, Küçük Kadınlar’ın yanına koyduğumda hem boy olarak hem de kapak tasarımı olarak çok sırıtıyor. Umarım bu kitabı da modern klasikler serisine kazandırırlar ve biz okuyucular da sadece görüntü olarak rahatsızlık veren bu durumdan kurtuluruz

Sevmediğim şeyler olmasına rağmen Küçük Kadınlar’dan sonra okunması gerekli olan bir kitaptı bence Fakat benim naçizane tavsiyem kitaptan önce veya sonra 2019 yapımı filmi izlemek. Çünkü hem kitabına çok benziyor hem de sevenleri veya sadece okuyanları sonu bakımından daha memnun ediyor bence. Fakat çok güzel bir roman olduğunu da belirtmek isterim, sadece çocuklar için değildi bence. Yetişkinlerin de içini ısıtacak dört kız kardeşin hayatını bizlere sunan sıcacık bir romandı.
336 syf.
Çocuklar için gibi gorünse de bence tam yetişkinler için bir kitap. Birbirinden tamamen farklı kız kardeşlerin birbirleri için neler yapsbileceklerini ve iyi yanlarını her şeye rağmen kullanabildiklerini anlatan bir kitap. Sıcak, samimi...
336 syf.
·7/10 puan
Amerikalı bir ailenin kızlarının hayatını anlatıyor.Küçük kadınları da önceden okumuştum.Jo karakterini çok sevdim ve nedensizce çalıkuşu kitabındaki feride karakteriyle benzettim ama Teddy ile ilişkileri beni çok şaşırttı.Hiç hesaplamadığım bir yere gitti.Kitabın başında düşündüğümle sonunda olanlar çok farklıydı.Amy'ye nedensizce gıcık oldum.Eski dönemi anlatan, içimi ısıtan,genelde şaşırtan bir kitap oldu.Ben sevdim sanırım.
331 syf.
·128 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok güzel kitap okumaya devam ediyorum.Bakalım ilerde neler ve beni neler bekliyor ama harika kitaba benzedi görüyor.Şimdiden ilerde ki sayfaları merak ediyorum.Ama önce kendim okuyorum ve sonra inceleme .
Ben mutlu oldum böyle kitap okumak ve kendimde yazıyorum bilginize kişisel gelişim kitabı ile her türlü kitap konusu çok olması benimde kendi duygularımı ve düşüncelerimi aydınlatıyor. Zaten her yazar aynı olması gerek yok ki. Aynı bu kitabı konular bence önemli herkes önemli ve faydalanma , öğrenmeli , isteyen herkes kitap yazabilir bence.İncelemem devam edecek kitap bitene kadar incelemem çok . Ama cidden çok uzun sürdü kitap süreden mi acaba? Biraz sıkıldım kitaptan ama yine okuyacağım . Ama inceleme iyi olur. Biraz aşk biraz hüzün biraz mutluluk biraz mutsuzluk biraz ölüm.Çok uzun sürdü anca bu zaman bitti.Ama çok sıkıcıydı kitap. Biraz sıkıldım.Ama yinede okudum.Çok memnun kaldım yinede uzun yazmış. Bir tane minibüs kelimesi yanlıştı.Minibos olmaz. Minibüs olur .Yinede okuyucağa özet çıkartabilcek kadar karşıdakine anlatabilir aklındakiler. Küçük kadınlar'ın dört harika kızı büyüdü ve çekici birer genç kız oldu. Artık her birinin hayatta ne yapmak istediğine karar vermesi gerekiyor.

Amy resim yeteneğini geliştirmeye çalışırken, Jo hikâye ve romanlarıyla edebiyat dünyasında yer edinmeye uğraşıyor. Artık genç bir adam olan Laurie'nin de kendi planları var. Gençlik çılgınlıklarını bir yana bırakıp üniversitedeki çalışmalarına ağırlık veriyor. Çünkü diplomasını alıp bir an önce Jo'yla geleceğini kurmak istiyor.

Ancak kimsenin planları düşündüğü gibi gitmeyecektir. Hayat gündelik sıkıntılarıyla sürüp giderken, Meg'in düğünü ailenin yaşamını kökünden değiştirir. Son .
510 syf.
·9/10 puan
Bayan March'ın da söylediği gibi evde dört güzel kız ve yan tarafta yağız bir delikanlı varken bu kitapta aşk olmaması düşünülemezdi.

Birinci kitapta tanıştığımız güçlü küçük kadınların daha güçlü kadınlar olmasının hikayesini okuyoruz.

Kitabı okurken Amy'e her defasında aşık olmaktan, Beth ile dost olmayı istemekten, Meg'e bu denli güzel bir kalbe sahip anaç ruhu için teşekkür etmekten ve Jo'ya ne kadar güçlü bir kadın olduğunu söylemekten kendimi alamadım.
Asla unutmayacağım dört güzel karakterle tanıştım.

Kalbe dokunan güzel bir kitap okumak istiyorsanız mutlaka okuyun.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İyi Eşler
Baskı tarihi:
1 Eylül 2000
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944829144
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Baskılar:
İyi Hanımlar
İyi Eşler
Good Wives
İyi Eşler
Hikâyemizin devamına geçmeden önce, Meg'in düğününe anılarımızı tazeleyerek gidebilmemiz için March Ailesi hakkında biraz dedikodu yapmaya ne dersiniz? Öncelikle bazı yaşlıların bu hikâyede aşk konusunun üzerinde fazla durulduğunu söyleyeceklerini tahmin ettiğimi belirteyim. Onlara hak vermemek mümkün değil. Ancak gençlerin buna bir itirazlarının olacağını hiç sanmıyorum. Bayan March'ın söylediklerine de katılıyorum: "Evimizde dört genç kız yaşarken ve yakışıklı, genç bir komşumuz varken, daha doğal ne olabilir?"

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0