Kan ve İnanç - PKK ve Kürt Hareketi

7,0/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
431 gösterim
2007'de Abd'de yayımlandığında büyük ilgi gören ve Pkk konusunda bugüne dek yazılmış en nesnel ve kapsamlı çalışma olarak nitelenen Kan ve İnanç, Aliza Marcus'un yıllara dayanan emeğinin ürünü. Pkk militanlarıyla görüşen ilk Batılı gazetecilerden biri olan Marcus, 1989'dan beri Güneydoğu'daki gelişmeler, Kürt sorunu ve Pkk hareketi hakkında haberler yapmış, makaleler yazmış ve hatta bunlardan biri dolayısıyla yargılanmış bir isim. Marcus'un eski Pkk üyeleri, bölge halkı ve süreci yakından takip eden politikacılar ve hukukçularla yaptığı röportajların yanı sıra, resmî kaynaklardan, dönemin komutanlarının yazdıkları metinlerden, köşe yazılarından ve gazete haberlerinden yararlanarak ortaya çıkardığı Kan ve İnanç, Türkiye'de yepyeni bir tartışma alanı açmaya aday bir kitap.

'Yeni çareler bulmayanlar, yeni kötülükler beklesin.' Amerikalı meslektaşım Aliza Marcus'un yeni çıkan Pkk ile ilgili güzel kitabını okurken Bacon'ın bu sözü aklıma takılıyor."
-Hasan Cemal, Milliyet-

"Marcus, kolay okunan, çok iyi yazılmış, sağlam bir araştırmaya dayalı ve etkileyici bir metin sunuyor. Kan ve İnanç, Pkk'yı anlamak için mutlaka başvurulması gereken kişilere ve konulara odaklanıyor... Araştırmacılar, siyaset üretenler ve Pkk meselesiyle ilgilenen herkes için paha biçilmez bir kitap."
-Middle East Journal-

Marcus'un kitabı, Pkk'ya soğukkanlı yaklaşıyor. Taraf tutmuyor, terörü de yüceltmiyor. Örgütü didik didik araştırıyor ve her aşamasını, gerekçeleriyle anlatıyor. Ben şimdiye kadar Pkk'nın bu kadar ayrıntılı bir yol haritasını görmedim.
-Mehmet Ali Birand, Posta-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  428
 • ISBN:
  9789750506451
 • Orijinal Adı:
  Blood and Belief
 • Çeviri:
  Ayten Alkan
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Peter Bornemann 
01 Şub 02:50 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

pkk hakkında iyi bir özet diyebilirim. halihazırda örgütten ayrılmış kişilerin tanıklıklarına çokça başvurulmuş ve bu da kitaptaki bazı bilgilere kuşkuyla bakılmasına yol açmış olsa da her şeye rağmen başlangıcından bugüne pkk'yi tanıyıp kavramakta iyi bir başlangıç olabileceğini düşünüyorum. nihayetinde daha spesifik ve detaylı kaynaklar da mevcut. bunlara yönelmeden önce bir başlangıç, bir çeşit giriş sayılabilir.

gökmen kılıçoğlu 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir gazetecinin dikkatli çalışması, her söylediğini kabul etmek mümkün değil ancak önemli bir çalışma olduğunu belirtmek gerek.