8,7/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
717 gösterim
Kırılmış, paramparça, mahvolmuş... Kaputt, Almancada tam olarak bu anlamlara geliyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa'sının o enkaz hali daha başka hangi sözcükle anlatılabilir ki? Malaparte, yazıldığı günden bugüne kadar çok konuşulan başyapıtını, 1941 yazında, Almanların Rusya'ya açtıkları savaşın başında, Ukrayna'da bir köylünün evinde yazmaya başlamış. Yalnızca cephelerdeki değil, cephe gerisindeki vahşeti de cümleleriyle okurun beynine kazıyan Malaparte, sayfalar boyunca bombardımanların altında, karla kaplı ormanların derinliklerinde, Nazi liderleriyle yapılan yemekli partilerde dolaşıyor. Avrupa uluslarının yazgılarının en zalim haliyle nasıl çizildiğini okura keskin bir dille anlatıyor. Kaputt'un okura ulaşabilmesinin ilginç bir öyküsü var; bu yolculuk boyunca Malaparte'nin elyazmalarını paltosunun astarına dikili olarak taşıması. Tıpkı okurun bir kere okuduktan sonra, bu kitabın ruhunu yüreğine dikili olarak taşıyacağı gibi...


"Orospuluk etmek şimdilerde İtalya'da pek revaçta. Herkes orospuluk ediyor, Papa da, Kral da, Mussolini de, sevgili prenslerimiz de, kardinaller de, generaller de, hepsinin yaptığı orospuluk işte. İtalya'da hep öyle olmuştu, hep öyle olacak. Ben de orospuluk ettim, hem de yıllar yılı, bütün diğerleri gibi. Derken o hayattan iğrendim, isyan bayrağını açtım, soluğu hapiste aldım. Ama soluğu hapiste almak da orospuluk etmenin bir biçimi. Kahramanlık taslamak da, özgürlük için savaşım vermek de orospuluk etmenin bir biçimi İtalya'da. Kurtuluş yok..."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  600
 • ISBN:
  9789750719486
 • Çeviri:
  Neyyire Gül Işık
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatih DOĞANCI 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 76 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Kırılmış, paramparça, mahvolmuş...Kaputt.Almancada tam olarak bu anlamlara geliyor.."
Kitabın arka kapak yazısı bu cümlelerle başlıyor ve tüm hikaye; kırılmış, paramparça, mahvolmuş insanlık onurundan yürek paralayan örneklerle dolu..Görevi ve konumunun verdiği özgürlükle II.Dünya Savaşı 'nı çok farklı bölgelerde, çok yakından izleyen yazar, belgesel niteliğinde, harika bir eser ortaya koymuş.

Kitaptan 1 Alıntı

Fatih DOĞANCI 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ağladığıma utanıyordum ama öylesine uzun bir mahpusluk süresinden sonra bir kuş cıvıltısı bir erkeğin gururundan, insanın yalnızlığından daha güçlü gelir.

Kaputt, Curzio Malaparte (Sayfa 441)Kaputt, Curzio Malaparte (Sayfa 441)