Karadeniz'in Kıyıcığında

8,1/10  (9 Oy) · 
22 okunma  · 
5 beğeni  · 
580 gösterim
Karadenizin Kıyıcığında, Rıfat Ilgaz'ın öğretmenlik yaptığı Akçakoca kasabasını ve uzun süre bir arada yaşadığı Batı Karadeniz insanının yaşam savaşını anlatır.

Yaşamını fındık yetiştirerek sürdüren kasaba halkı, bir yandan Karadeniz'in doğasıyla, bir yandan da yoksullukla başa çıkmaya çalışmaktadır. Sevgiler ve dostluklar bütün bu sıkıntıların gölgesinde yaşanır... Her türlü haksızlığa ve zorluğa rağmen yaşamdan ve insandan yana umutlarını kaybetmeyen, onurlu ve çalışkan bölge insanının dayanışması da bu topraklara özgüdür. Güllü ile Recep'in engellenmeye çalışılan aşkları etrafında yaşananlar ve Karadeniz insanının onurlu var olma öyküsünün anlatıldığı Karadenizin Kıyıcığında, yazarın diğer romanı Yıldız Karayel'le batıdan doğuya bir Karadeniz panoraması oluşturmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  404
 • ISBN:
  9786053602101
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Çok sevmiştim ben bu kitabı. Rıfat Ilgaz Batı Karadeniz insanın yaşam mücadelesini kendi yorumuyla anlatıyor. Akçakoca'da öğretmenlik yaptığı dönemleri etkisi ile yazmış olsa gerek... Ben beğenerek okumuştum.

Kitaptan 1 Alıntı

En verimli aylarıydı!. Bu aylarda verirdi cömertçe!. Islak tabanları, toprak üzerinde geniş izler bıraka bıraka yürüyordu!. Kendi boyu, fundalıkların boyu kadardı ancak!. Deniz de rüzgar da arkasında kalmıştı!. Gürül gürül yanan ocağın sıcaklığını özlemişti!. Çeneleri birbirine vura vura koşuyordu!.

Karadeniz'in Kıyıcığında, Rıfat Ilgaz (Sayfa 10)Karadeniz'in Kıyıcığında, Rıfat Ilgaz (Sayfa 10)