Karahindiba

8,5/10  (6 Oy) · 
23 okunma  · 
7 beğeni  · 
745 gösterim
Tanrı benden bir ısırık almış, tadımı beğenmemiş, bir kenara fırlatıvermişti.

"Karahindiba, her dört kişiden birinin işsiz olduğu, otuz kişilik bir iş kadrosuna beş bin kişinin başvurduğu, üniversite mezunlarının asgari ücret + prim + yol formülü ile bile iş bulamadığı, iş görüşmelerinde "Eğer ormanda bir canlı olsaydınız ne olurdunuz?" gibi garip sorular soran insan kaynakları uzmanlarının ve sigortanın olmazsa olmaz olduğu gerçek ama bir o kadar da fantastik bir dünyayı, mizahın teselli edici, lezzetli dilini kullanarak anlatıyor.

Sinan Sülün ilk hikâye kitabı Karahindiba'da fonda duyulan hevesli bir uğultuyu heyecanlı kalp çarpıntılarıyla dengeliyor ve sıkı bir yazarın geleceğinin müjdesini veriyor.
Okuyun, pişman olmayacaksınız."
-Metin Üstündağ-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789755705248
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Bahar Acar 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Aralık" "Mavi Pelikan" ve kitaba ismini veren "Karahindiba" öykülerinden oluşan kitapta yazar, modern insanın çıkmazlarında dolanıyor. Gerçekliğe kaptırmışken kendimizi bizi şaşırtı veren bi durumun içinde bırakıveriyor. Bir "ilk kitap" için oldukça keyifli.

"Her yazarın en iyi hikayesi kendi hayatıdır..."
Kitabı aşırı beğeni ile okudum. İçinde üç hikaye barındıran bu kitap, son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Yazarın yarattığı karakterlerin hislerini anlatma tarzına ba-yıl-dım!

En çok da kitaba ismini veren Karahindiba hikayesini çok sevdim. Kesinlikle hikayenin konusu ve örgüsü çok değişikti. Merakla hikayenin sonuna geldim. Bitirdiğimde, kendimi Knut Hamsun'nın Açlık kitabını ve Jack London'ın Martin Eden kitabını düşünürken buldum.

Birsen VURDEM 
31 Mar 2016 · Beğendi · 10/10 puan

..Ama Tanrı çirkinleri ve hikayeleri seviyordu..Günümüz kimlik arayışında, toplumda ayrı bir birey olma yolunda çevremizin bizi yönlendirdiği/direttiği bütün fikirleri ve akışı anlatan karahindiba tadında bir kitap..Çocukluğumuzun karahindibası namı diğer şeytan tüyüne yakından bir bakış..

Kitaptan 7 Alıntı

Bahar Acar 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Sen, hepiniz çirkin bir balıkçının oltasına yakalanmışsınız. Balıkçının ayaklarının dibindeki kovanın içinde yaşamak için çırpınıp duruyorsunuz. Dünyayı o kova, yaşamayı ölmemek sanıyorsunuz. Özgürlüğünüz o kovanın hacmi, ömrünüz gün bitip balıkçı eve dönene kadar. .... Dışarıda koskaca bir dünya var. Zıplasan, çıksan göreceksin. Ölürüm diyorsun, denize kadar gidemem diyorsun. Gitme, öl, ne çıkar. Kovanın içinde senin gibi onlarca korkakla yaşayacağına, hiç değilse cesur ve özgür olarak ölürsün..."

Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 66 - Sel Yayıncılık, 3. Baskı)Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 66 - Sel Yayıncılık, 3. Baskı)
Bahar Acar 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Yürümek istiyordu. Durmadan yürümek. Acısının çoğulluğundan, yakıcılığından kurtulmak isteyen her insan gibi sadece yürümek. Yürümek acıya iyi geliyordu."

Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 40 - Sel Yayıncılık, 3. Baskı)Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 40 - Sel Yayıncılık, 3. Baskı)

"İyi kötü hepsinin varlığını kanıtlayacak izler oluyordu. Yaşadıklarını başkalarına hatırlatacak, kendilerini iyi hissettirecek, bu dünyadan çekip giderken “Ben buradaydım, ben unutmayın” dedirtecek izleri."

Karahindiba, Sinan SülünKarahindiba, Sinan Sülün

"Bize her şeyi yanlış öğretmişler. Bu dünyanın dörtte biri kara, dörtte biri gözyaşıymış. İnsanlıktan ikmale kalmışız haberimiz yok."

Karahindiba, Sinan SülünKarahindiba, Sinan Sülün

..boynunu uzattı,bir zamanlar özgürce uçtuğu gökyüzüne son kez baktı.Baharın insanı sarhoş eden kokusunu içine çekti.Gülümsedi.Dünya tersten çok güzel gözüküyordu.

Karahindiba, Sinan Sülün (*Sel yayıncılık)Karahindiba, Sinan Sülün (*Sel yayıncılık)
elif dinç 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanların birbirlerini çarparak yaşadığı bu dünyada istenmeyen rakamdım.Tanrı benden bir ısırık almış, tadımı beğenmemiş, bir kenara fırlatıvermişti."

Karahindiba, Sinan SülünKarahindiba, Sinan Sülün