Karahindiba

8,3/10  (17 Oy) · 
47 okunma  · 
21 beğeni  · 
846 gösterim
Tanrı benden bir ısırık almış, tadımı beğenmemiş, bir kenara fırlatıvermişti.

"Karahindiba, her dört kişiden birinin işsiz olduğu, otuz kişilik bir iş kadrosuna beş bin kişinin başvurduğu, üniversite mezunlarının asgari ücret + prim + yol formülü ile bile iş bulamadığı, iş görüşmelerinde "Eğer ormanda bir canlı olsaydınız ne olurdunuz?" gibi garip sorular soran insan kaynakları uzmanlarının ve sigortanın olmazsa olmaz olduğu gerçek ama bir o kadar da fantastik bir dünyayı, mizahın teselli edici, lezzetli dilini kullanarak anlatıyor.

Sinan Sülün ilk hikâye kitabı Karahindiba'da fonda duyulan hevesli bir uğultuyu heyecanlı kalp çarpıntılarıyla dengeliyor ve sıkı bir yazarın geleceğinin müjdesini veriyor.
Okuyun, pişman olmayacaksınız."
-Metin Üstündağ-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789755705248
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Bahar Acar 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Aralık" "Mavi Pelikan" ve kitaba ismini veren "Karahindiba" öykülerinden oluşan kitapta yazar, modern insanın çıkmazlarında dolanıyor. Gerçekliğe kaptırmışken kendimizi bizi şaşırtı veren bi durumun içinde bırakıveriyor. Bir "ilk kitap" için oldukça keyifli.

"Her yazarın en iyi hikayesi kendi hayatıdır..."
Kitabı aşırı beğeni ile okudum. İçinde üç hikaye barındıran bu kitap, son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Yazarın yarattığı karakterlerin hislerini anlatma tarzına ba-yıl-dım!

En çok da kitaba ismini veren Karahindiba hikayesini çok sevdim. Kesinlikle hikayenin konusu ve örgüsü çok değişikti. Merakla hikayenin sonuna geldim. Bitirdiğimde, kendimi Knut Hamsun'nın Açlık kitabını ve Jack London'ın Martin Eden kitabını düşünürken buldum.

Sedanur Ceylan 
26 Nis 10:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta dikkatimi çeken ilk unsur ismi. Karahindiba'yı fotoğraflamayı, üfleyip dilekler tutmayı çok severim.
Kitap 3 bölümden oluşuyor. Bir öykü kitabı. 3 öykü 3 farklı yaşam. Dili oldukça anlaşılır ve akıcı. Kitapta kullanılan tanımlar, benzetmeler oldukça iyi.
İnsanın bilinçaltına atıp oluşturdukları "diğer benlikleri".. Bir gün onlarla yüzleşme sahnesi.
Oldukça keyif veren, okurken sol kaşın sürekli kalktıği ve yüzde bol tebessüm bırakan bir kitap.

Suat Çelik 
14 Mar 17:17 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Üç öyküden oluşan bir kitap. Öyküler hep hüzünlü ve hayatta mutluluğu, huzuru yakalayamamış insanların hikayesi. Bu insanlar hemen yanı başımızda yaşayan komşularımız arkadaşlarımız ve hatta aile içinden biri bile olabilecek kişiler...

Gamize 
23 Mar 19:50 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça hoş hikayelerle örülmüş hoş bir kitap. Bir günde okuyabilirsiniz, anlattıklarını içinizde duyabilirsiniz, alıntılar not alabilirsiniz ve en güzeli bitirdiğinizde yüzünüzde bir gülümseme olabilir.

Birsen VURDEM 
31 Mar 2016 · Beğendi · 10/10 puan

..Ama Tanrı çirkinleri ve hikayeleri seviyordu..Günümüz kimlik arayışında, toplumda ayrı bir birey olma yolunda çevremizin bizi yönlendirdiği/direttiği bütün fikirleri ve akışı anlatan karahindiba tadında bir kitap..Çocukluğumuzun karahindibası namı diğer şeytan tüyüne yakından bir bakış..

Kitaptan 25 Alıntı

"Bize her şeyi yanlış öğretmişler. Bu dünyanın dörtte biri kara, dörtte biri gözyaşıymış. İnsanlıktan ikmale kalmışız haberimiz yok."

Karahindiba, Sinan SülünKarahindiba, Sinan Sülün
Gamize 
23 Mar 19:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Hepimiz bir resim olmayacak mıyız sonunda."

Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 41)Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 41)
Çelimsiz Fiil 
 23 Mar 22:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendilerine benzemeyenlere aşık olmaktan korkuyorlar. Oysa aşk kendine benzemeyeni sevmek değil midir?

Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 58)Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 58)
Bahar Acar 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Yürümek istiyordu. Durmadan yürümek. Acısının çoğulluğundan, yakıcılığından kurtulmak isteyen her insan gibi sadece yürümek. Yürümek acıya iyi geliyordu."

Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 40 - Sel Yayıncılık, 3. Baskı)Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 40 - Sel Yayıncılık, 3. Baskı)
Gamize 
23 Mar 19:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sevmediğin insanlar için sevdiğin insanları incitme abi."

Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 33)Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 33)
Çelimsiz Fiil 
23 Mar 22:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Galiba insan bu hayatta en çok benzemek istemediklerine benziyor diye düşündü Rıfat.

Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 20)Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 20)
Bahar Acar 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Sen, hepiniz çirkin bir balıkçının oltasına yakalanmışsınız. Balıkçının ayaklarının dibindeki kovanın içinde yaşamak için çırpınıp duruyorsunuz. Dünyayı o kova, yaşamayı ölmemek sanıyorsunuz. Özgürlüğünüz o kovanın hacmi, ömrünüz gün bitip balıkçı eve dönene kadar. .... Dışarıda koskaca bir dünya var. Zıplasan, çıksan göreceksin. Ölürüm diyorsun, denize kadar gidemem diyorsun. Gitme, öl, ne çıkar. Kovanın içinde senin gibi onlarca korkakla yaşayacağına, hiç değilse cesur ve özgür olarak ölürsün..."

Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 66 - Sel Yayıncılık, 3. Baskı)Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 66 - Sel Yayıncılık, 3. Baskı)

"İyi kötü hepsinin varlığını kanıtlayacak izler oluyordu. Yaşadıklarını başkalarına hatırlatacak, kendilerini iyi hissettirecek, bu dünyadan çekip giderken “Ben buradaydım, ben unutmayın” dedirtecek izleri."

Karahindiba, Sinan SülünKarahindiba, Sinan Sülün
Çelimsiz Fiil 
24 Mar 11:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim karahindiba çiçeklerine yaptığım gibi Tanrı da bizim üzerimize nefesini üflemiş, hepimizi bambaşka yerlere, bambaşka hayatlara savurmuştu.

Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 127)Karahindiba, Sinan Sülün (Sayfa 127)
3 /