Karahindiba

·
Okunma
·
Beğeni
·
2762
Gösterim
Adı:
Karahindiba
Baskı tarihi:
Mart 2011
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755705248
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Karahindiba
Karahindiba
Tanrı benden bir ısırık almış, tadımı beğenmemiş, bir kenara fırlatıvermişti.

"Karahindiba, her dört kişiden birinin işsiz olduğu, otuz kişilik bir iş kadrosuna beş bin kişinin başvurduğu, üniversite mezunlarının asgari ücret + prim + yol formülü ile bile iş bulamadığı, iş görüşmelerinde "Eğer ormanda bir canlı olsaydınız ne olurdunuz?" gibi garip sorular soran insan kaynakları uzmanlarının ve sigortanın olmazsa olmaz olduğu gerçek ama bir o kadar da fantastik bir dünyayı, mizahın teselli edici, lezzetli dilini kullanarak anlatıyor.

Sinan Sülün ilk hikâye kitabı Karahindiba'da fonda duyulan hevesli bir uğultuyu heyecanlı kalp çarpıntılarıyla dengeliyor ve sıkı bir yazarın geleceğinin müjdesini veriyor.
Okuyun, pişman olmayacaksınız."
-Metin Üstündağ-
(Tanıtım Bülteninden)
147 syf.
·17 günde·8/10
"Karahindiba", üç öyküden teşkil:

Kitaba adını veren Karahindiba, Aralık ve Mavi Pelikan... Her üç öyküde de başka üsluplarla toplumsal zorlamaların sebep olduğu hayal kırıklıkları ve yalnızlıklar üzerinden yaşama tutunma veya tutunamama anlatılıyor. Yazar, mağlup olanlar odaklı farklı farklı dünyalar kurmuş.


İlk öykü Aralık, Yusuf Atılgan’ın unutulmaz eseri Aylak Adam’dan bir alıntı ile başlıyor. İhanete uğramış, çaresiz, işsiz ve yalnız Rıfat, ağabeyi Arif ve annelerinin yanına dönerek onlarla yaşamaya başlıyor ve onun gözünden hayata bakma fırsatımız oluyor.

İkinci öykü Mavi Pelikan, Numan isimli bir adam ile bir Mavi isimli mavi pelikan arasındaki fantastik aşkı anlatan bir öykü. Öykü başlamadan önce, bu sefer de Sabahattin Ali’nin Değirmen isimli öyküsünden bir alıntı ile karşılaşıyoruz. Bilinçaltımızda doğru olarak şifrelenen düşüncelerimizin bile sorgulanabilir olduğunu düşündüren ve sınırları dış etkenler tarafından belirlenmiş hayallerin dışına taşıp taşamayacağımızı sorgulatan öykü, sıklıkla karşılaşmadığımız türde bir hikâyeye sahip. Numan’ın aşkından vazgeçme veya aşkına sahip sıkma arasında bocalaması ve Mavi’nin Numan’ın kararı sonrasındaki seçimi öykünün en ilgi çekici çözümlemelerini içeren kısımları.

Üçüncü öykü olan Karahindiba başlamadan önce de diğer öykülerde kullanılan yöntem devam ettiriliyor ve bu sefer de Wolfgang Bochert’in Die Hundeblume (Karahindiba) isimli öyküsünden bir alıntıya yer veriliyor. Adnan, sol testisinde milyonda bir görülen bir hastalığı olan, babasının hakaretlerinden bunalmış, yalnız, işsiz, yazar olma hayalleri kuran; fakat ne yapacağını pek de bilemeyen bir adam. Bir gün gazetede kendisini bir kokteyle davet eden bir ilanı fark eder ve sonrasında merakından verilen o davete katılır ve davette karşılaştığı manzara son derece şaşırtıcı olur.

Sonuç olarak, roman türüne kıyasla üvey evlat muamelesi görmeye alışmış bir tür olan öykü yazmaya gönül veren yazar Sinan Sülün’ün üç farklı üslupta ve sade bir dille hayata karşı hassasiyetlerini satırlarına taşıdığı bu üç şahane öyküyü -kitaptaki sırasıyla- okumalı ve bir sonraki kitabını merakla beklemeye başlayanlar kervanına katılmalısınız.
136 syf.
·Puan vermedi
"Aralık" "Mavi Pelikan" ve kitaba ismini veren "Karahindiba" öykülerinden oluşan kitapta yazar, modern insanın çıkmazlarında dolanıyor. Gerçekliğe kaptırmışken kendimizi bizi şaşırtı veren bi durumun içinde bırakıveriyor. Bir "ilk kitap" için oldukça keyifli.
136 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Acılar ve ayrılıklar nasıl günlere yayılırsa, mutluluk ve aşk da anlara yayılır. Aşk andır, kısadır, kesintilidir. Ayrılık saatlerdir, günlerdir, kesintisizdir. Aşk parçadır, ayrılık bütün. Doğrudan kalbe verilen kısa şoklar gibidir aşk.”
Sinan Sülün’ün kaleminden güzel bir aşk, ayrılık tanımı ile giriş yaptıktan sonra üç öyküden oluşan Karahindiba kitabından bahsetmek isterim sizlere. Özellikle ikinci ve son öyküsünü daha çok beğendim. “Mavi Pelikan” için diğerlerine göre daha farklı ve fantastik bir öykü diyebiliriz, çok sevmekle beraber bazı kısımları aşırı ve rahatsız edici bulduğumu da belirtmek isterim. Sinan Sülün kitaba ismini verdiği son öyküsüyle ise çıtayı biraz daha yükselterek iyi bir final yapmış. Bana beni anlattığını hissettim desem abartmış olmam, insanın kalbine dokunan Kitaplar biraz daha özel olur, o yüzden benim için özel olan, içten ve sarsıcı öyküleriyle keyifle okuduğum “Karahindiba” kitabını okumamış olan tüm kitap sever dostlarıma tavsiye ederim. ️
136 syf.
"Her yazarın en iyi hikayesi kendi hayatıdır..."
Kitabı aşırı beğeni ile okudum. İçinde üç hikaye barındıran bu kitap, son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Yazarın yarattığı karakterlerin hislerini anlatma tarzına ba-yıl-dım!

En çok da kitaba ismini veren Karahindiba hikayesini çok sevdim. Kesinlikle hikayenin konusu ve örgüsü çok değişikti. Merakla hikayenin sonuna geldim. Bitirdiğimde, kendimi Knut Hamsun'nın Açlık kitabını ve Jack London'ın Martin Eden kitabını düşünürken buldum.
136 syf.
Okuduğum en güzel öykü kitaplarından birisi karahindiba... Sinan Sülün’ün Sel Yayıncılık’tan çıkan ilk kitabı. Yazar hakkında arama yapıldığında çoğunlukla, "yeni nesil, genç ve başarılı yazar" diye sonuçlarla karşılaşmak olası ki sosyal medyayı yoğun kullanımıyla da öne çıkmakta...

Arka kapakta Metin Üstündağ'ın ”Okuyun, pişman olmayacaksınız” ibaresi kitabı okumak için karar vermeyi kolaylaştırıyor.


Kısa üç adet öykü ve ilginç bir hayalgücü ile karşılıyor bizi yazar. Hayatında her şey iyi giderken birdenbire herşeyin tersine gittiği bir durum, umutsuz bir aşkın anlatıldığı ikinci öykü ile hayallerinin peşinden giden ve alınan her kararın aslında birer vazgeçiş olduğu fikrini uyandıran, kitaba adını veren son öykü.

"Baharın insanı sarhoş eden kokusunu içine çekti. Gülümsedi. Dünya tersten çok güzel görünüyordu.  

Biliyor musun nasıldır, insanın kendi halinde bırakılması, kendisiyle baş başa, kendi insafına terk edilmesi." 

Çocukların ilkbaharda, yeşil alanlarda ve çayırlarda buldukları anda koparıp üfleyerek savurdukları ve arkasından kahkahalar kopardıkları, Karahindiba çiçeğinin yaprakları gibi sağa sola savrulan, arkasından pişmanlıklar duyduğumuz kararlarımız, tercihlerimiz; alternatifler arasında seçimlerimize dayalı yaşamlarımızı sorguluyor; Söz Rüzgârında bir Karahindiba... 

"Bize her şeyi yanlış öğretmişler. Bu dünyanın dörtte biri kara, dörtte üçü gözyaşıymış. İnsanlıktan ikmale kalmışız haberimiz yok." 

Sıkılmadan, kolaylıkla okunan bir öykü kitabı Karahindiba...
136 syf.
·2 günde·6/10
Üç öyküden oluşan bir kitap. Öyküler hep hüzünlü ve hayatta mutluluğu, huzuru yakalayamamış insanların hikayesi. Bu insanlar hemen yanı başımızda yaşayan komşularımız arkadaşlarımız ve hatta aile içinden biri bile olabilecek kişiler...
136 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Oldukça hoş hikayelerle örülmüş hoş bir kitap. Bir günde okuyabilirsiniz, anlattıklarını içinizde duyabilirsiniz, alıntılar not alabilirsiniz ve en güzeli bitirdiğinizde yüzünüzde bir gülümseme olabilir.
136 syf.
·Beğendi·9/10
Kitapta dikkatimi çeken ilk unsur ismi. Karahindiba'yı fotoğraflamayı, üfleyip dilekler tutmayı çok severim.
Kitap 3 bölümden oluşuyor. Bir öykü kitabı. 3 öykü 3 farklı yaşam. Dili oldukça anlaşılır ve akıcı. Kitapta kullanılan tanımlar, benzetmeler oldukça iyi.
İnsanın bilinçaltına atıp oluşturdukları "diğer benlikleri".. Bir gün onlarla yüzleşme sahnesi.
Oldukça keyif veren, okurken sol kaşın sürekli kalktıği ve yüzde bol tebessüm bırakan bir kitap.
136 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Sanırım ikinci kez okudum, hiç bende iz bırakmadan geçip gitmiş bir kitap olduğunu düşünüyorum. 3 hikayeden oluşuyor. yazar sıradan yaşamlara gerçeküstü ögeler katarak hem olayları ilgi çekici kılmaya çalışmış hem de bazı soyut kavramları somutlaştırmış.
136 syf.
Üç hikayeden oluşan yazarın ilk kitabı insanın kendi içinde yaşadığı yalnızlıkla kalabalık içinde yaşadığı yalnızlığın arasında yaşadıklarını anlatıyor. Ben okurken böyle düşündüm en azından. Dilin sadeliği, karakterlerin anlatılışı, bir okur olarak karakterlerin bende bıraktığı izler bu kitabı kitapseverlere rahatlıkla tavsiye etmeme sebep oldu.
136 syf.
·1 günde
Karakter tahlilleri başarılı öyküler içeren bir eser olmuş. Yazar, kendi hayat hikayesinden parçaları paylaşmış biz okurlarla. Hayatın akışını, sıradan insanların hayatlarını, handikaplarını ve mutluluklarını ayna tutarak bize başarılı bir biçimde yansıtabilmiş. Öte yandan terk edilme motifinin kullanılışında ajite etme hissediliyor öykülerinde. Kadınların aldatıcı bir imajla aktarımı hoş değil. Toplamda üç öyküden oluşan kitapta en etkileyici öykü ikincisiydi. Her ne kadar Mavi'nin davranışını yanlış bulsam da üzücüydü. Keyifli okumalar...
136 syf.
·2 günde
Kitabı okurken kendinizi roman kahramanı ile eşleştirmekte zorlanmazsınız sanıyorum. Hayatın içinden , herkesin yaşayabileceği yada yaşadığı durumlar, arabesk bi bakışla anlatılmış. Acı severim, arabesk severim diyenlere iyi okumalar.
“Demek ki ben mutsuzum.

Tuhaf bir su içmişim de sanki içim görünüyor

Gözlerim buzdan

İçimde yaz kırıkları”
Sinan Sülün
Sayfa 38 - SEL
"Yürümek istiyordu. Durmadan yürümek. Acısının çoğulluğundan, yakıcılığından kurtulmak isteyen her insan gibi sadece yürümek. Yürümek acıya iyi geliyordu."
Sinan Sülün
Sayfa 40 - Sel Yayıncılık, 3. Baskı
"Bize her şeyi yanlış öğretmişler. Bu dünyanın dörtte biri kara, dörtte biri gözyaşıymış. İnsanlıktan ikmale kalmışız haberimiz yok."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karahindiba
Baskı tarihi:
Mart 2011
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755705248
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Karahindiba
Karahindiba
Tanrı benden bir ısırık almış, tadımı beğenmemiş, bir kenara fırlatıvermişti.

"Karahindiba, her dört kişiden birinin işsiz olduğu, otuz kişilik bir iş kadrosuna beş bin kişinin başvurduğu, üniversite mezunlarının asgari ücret + prim + yol formülü ile bile iş bulamadığı, iş görüşmelerinde "Eğer ormanda bir canlı olsaydınız ne olurdunuz?" gibi garip sorular soran insan kaynakları uzmanlarının ve sigortanın olmazsa olmaz olduğu gerçek ama bir o kadar da fantastik bir dünyayı, mizahın teselli edici, lezzetli dilini kullanarak anlatıyor.

Sinan Sülün ilk hikâye kitabı Karahindiba'da fonda duyulan hevesli bir uğultuyu heyecanlı kalp çarpıntılarıyla dengeliyor ve sıkı bir yazarın geleceğinin müjdesini veriyor.
Okuyun, pişman olmayacaksınız."
-Metin Üstündağ-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 186 okur

  • caglar mercan
  • Nilüfer kaya
  • Osman Bodur
  • Aslı
  • Meryem Yağmur Dereli
  • Burcu Arzuman
  • Şeyma Nur Baştepe
  • Zeliha
  • Ncy M
  • Melahat

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.1
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%15.6
25-34 Yaş
%46.9
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%9.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.7
Erkek
%25.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.4 (9)
9
%20.9 (14)
8
%19.4 (13)
7
%7.5 (5)
6
%13.4 (9)
5
%1.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.5 (1)