Katre-i Aşk

8,5/10  (17 Oy) · 
52 okunma  · 
18 beğeni  · 
2.050 gösterim
Ey Muhammed,

Ey Ali oğlu Muhammed! Ey Melekdadaoğlu Ali'nin oğlu olan Muhammed! Ey hangi ocağa verildiyse yangınına kâfi bulmayan Muhammed! Tebrizli Muhammed ve gün gelip adı unutulup kendisine Tebrizli Şems diye seslenilen Muhammed! Aradığın neydi? Hangi iklimler arasında dönerdi başın, ah, ah ki ne ah!

Şimdi sen yollara düşen hikâyenin başında, şahadet parmağını önce göğe, sonra kalbine işaret ederek Ey diye seslenirken Rabbine, sana işaret edilen Konya'nın yollarına mı çevirdin bakışlarını ve başını bu yola mı adadın? Yangınlar içerisinde düşerken yollara, her durduğun uğrak çoğalttı mı yangınını? Ve garipten aşk dolu sesler sana:

Gel! Yüreğin de benim, ilacın da ben diye mi haykırdı?
(Tanıtım Bülteninden)
Toprak yıldız 
07 Oca 11:06 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Güzel bir kitap. Anlamakta zorlandığım yerler olduğu halde çok beğenerek okudum. Öyle bir solukta falan da okunmuyor. Düşüne düşüne okumak lazım.
..Sindire sindire.. Hatta bir daha, tekrar tekrar okunmalı diyorum...İyi okumalar..

Hatice Biçer 
02 May 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · 2/10 puan

Kitabın başlarında tasavvuf hakkında kısa bilgiler var, yeni öğrenmek isteyenler için güzel ama dili biraz ağır. Mesnevi'den seçilen bazı hikayelere ve hadislere de yer verilmiş. Su gibi okunup bitmiyor ama çok güzel. Bir çırpıda değil de, sindire sindire okunması gereken kitaplardan biri.

Katre-i Aşk benzeri kitaplar

FATMA ZEHRA 
22 Şub 2017 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ya gercekten inanilmaz bir kitap ben bilmedigim bircok seyi ogrendim mevlana ve şems tebrizi yi anlatiyor cok sadik bir arkadasliklari var Allah herkese boyle arkadasliklar nasip eylesin
AMİN

Al as 
 29 Kas 2017 · Kitabı okuyor

Sözler hakikat değildir söz agızdan çıkan seslerdir hakikati öğrenmek için söze degil zamana ihtiyaç vardır. Hayatta herşey olabilirsiniz ama mühim olan hayatta insan kalabilmektir gibi efsanevi vecizler var kitapta kutadgu bilig kadar olmasa da

Konçuy 
 22 Tem 2017 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Mevlanın sadece edebiyat üstadı olmadığını göreceksiniz.
Mevlana,dostu şems arasındaki güzel dostluk,sevgi göz doldurucudur.Yol gösterici ve öğüt verici çok verimli bir kitap.

Kitaptan 11 Alıntı

Hatice Biçer 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Başına ne gelirse gelsin, karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile, sonunda O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar. Sen şu anda görmesen de dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var. Şükret! İstediğini elde edince şükretmek kolay. Sofi, dileği gerçekleşmediğinde de şükredebilendir.

Katre-i Aşk, Şems-i Tebrizi (Sayfa 24)Katre-i Aşk, Şems-i Tebrizi (Sayfa 24)
Esra Yasin 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen hiç ol!

Katre-i Aşk, Şems-i Tebrizi (Sayfa 27)Katre-i Aşk, Şems-i Tebrizi (Sayfa 27)
Fezâ 
04 Oca 08:21 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Yaşadığım hayatı değiştirmeye, kendimi dönüştürmeye hazır mıyım? Diye sormak için hiçbir zaman geç değil. Kaç yaşında olursak olalım, başımızdan ne geçmiş olursa olsun, tamamen yenilenmek mümkün.

Katre-i Aşk, Şems-i TebriziKatre-i Aşk, Şems-i Tebrizi
Esra Yasin 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk'ın hiçbir sıfat ve tamamlamaya ihtiyacı yoktur. Başlı başına bir dünyadır aşk. Ya tam ortasındadır, merkezinde ya da dışındasındır, hasretinde.

Katre-i Aşk, Şems-i Tebrizi (Sayfa 28)Katre-i Aşk, Şems-i Tebrizi (Sayfa 28)
Burcu Burcu 
01 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen hiç ol! Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl ki çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise insanı ayakta tutan da benlik değil hiçlik bilincidir.

Katre-i Aşk, Şems-i TebriziKatre-i Aşk, Şems-i Tebrizi

''Aradığın şey o kitaplarda değil. Aradığın şeyi okuyarak bulamazsın. Sende eksik olan şeyi gözlerinle tamamlayamazsın. Aradığın şeyi yüreğinle bulacaksın. Dünyada ki tüm kitaplar, tüm hesaplar, akıl oyunları sayfalarca laflar sevginin yerini tutmaz. Okuyarak öğreneceksin ama severek anlayacaksın.'' - Şems-i Tebrizi

Katre-i Aşk, Şems-i TebriziKatre-i Aşk, Şems-i Tebrizi
Esra Yasin 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şems asidir ama derdi aşktır. Delidir ama deliliği aşkın hükmündendir. Serttir ama sevdiğine mecbur olan kalbinin peşinde ona merhamettedir.

Katre-i Aşk, Şems-i Tebrizi (Sayfa 11)Katre-i Aşk, Şems-i Tebrizi (Sayfa 11)
Fezâ 
03 Oca 22:49 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Şems-i Tebriz-i hazretleri:
“ Eğer bir kimse bana ahiretim ile ilgili bir defa iyilik edip, dünya ile ilgili binlerce kötülük etse, ben onun bir defa yaptığı iyiliğe nazar ederim. Çünkü iyi ahlâk bunu icap ettirir. ” buyururdu.

Katre-i Aşk, Şems-i TebriziKatre-i Aşk, Şems-i Tebrizi
Fezâ 
12 Oca 09:10 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Allah demiştir ki:
“ Ben göklere, boşluğa, yüce akıllarla nefislere sığmadım da, konuk gibi vardım, müminin gönlünde keyfiyetsiz, mahiyeti anlaşılmaz bir şekilde yurt tuttum, oraya konuk oldum. Bu gönül vasıtası ile yücelerde bulunanlar da benden padişahlılar, baht ve devletler bulurlar, aşağıda bulunanlar da. Böyle bir ayna olmadıkça güzelliğinden hiçbir şey görünmez, ne yeryüzünde, ne’ de zaman içinde nurum tecelli etmez. İki âleme de merhamet atını sürdüm de geniş bir ayna düzdüm. ”

Katre-i Aşk, Şems-i TebriziKatre-i Aşk, Şems-i Tebrizi
2 /