Katre-i Aşk

8,7/10  (13 Oy) · 
41 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.648 gösterim
Ey Muhammed,

Ey Ali oğlu Muhammed! Ey Melekdadaoğlu Ali'nin oğlu olan Muhammed! Ey hangi ocağa verildiyse yangınına kâfi bulmayan Muhammed! Tebrizli Muhammed ve gün gelip adı unutulup kendisine Tebrizli Şems diye seslenilen Muhammed! Aradığın neydi? Hangi iklimler arasında dönerdi başın, ah, ah ki ne ah!

Şimdi sen yollara düşen hikâyenin başında, şahadet parmağını önce göğe, sonra kalbine işaret ederek Ey diye seslenirken Rabbine, sana işaret edilen Konya'nın yollarına mı çevirdin bakışlarını ve başını bu yola mı adadın? Yangınlar içerisinde düşerken yollara, her durduğun uğrak çoğalttı mı yangınını? Ve garipten aşk dolu sesler sana:

Gel! Yüreğin de benim, ilacın da ben diye mi haykırdı?
(Tanıtım Bülteninden)
Hatice Biçer 
02 May 10:36 · Kitabı okudu · 16 günde · 2/10 puan

Kitabın başlarında tasavvuf hakkında kısa bilgiler var, yeni öğrenmek isteyenler için güzel ama dili biraz ağır. Mesnevi'den seçilen bazı hikayelere ve hadislere de yer verilmiş. Su gibi okunup bitmiyor ama çok güzel. Bir çırpıda değil de, sindire sindire okunması gereken kitaplardan biri.

FATMA ZEHRA NASUH MUTLU 
22 Şub 13:54 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ya gercekten inanilmaz bir kitap ben bilmedigim bircok seyi ogrendim mevlana ve şems tebrizi yi anlatiyor cok sadik bir arkadasliklari var Allah herkese boyle arkadasliklar nasip eylesin
AMİN

Konçuy 
 22 Tem 13:52 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Mevlanın sadece edebiyat üstadı olmadığını göreceksiniz.
Mevlana,dostu şems arasındaki güzel dostluk,sevgi göz doldurucudur.Yol gösterici ve öğüt verici çok verimli bir kitap.

Kitaptan 3 Alıntı

Hatice Biçer 
17 Nis 09:34 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Başına ne gelirse gelsin, karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile, sonunda O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar. Sen şu anda görmesen de dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var. Şükret! İstediğini elde edince şükretmek kolay. Sofi, dileği gerçekleşmediğinde de şükredebilendir.

Katre-i Aşk, Şems-i Tebrizi (Sayfa 24)Katre-i Aşk, Şems-i Tebrizi (Sayfa 24)
Burcu Burcu 
01 Nis 00:07 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen hiç ol! Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl ki çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise insanı ayakta tutan da benlik değil hiçlik bilincidir.

Katre-i Aşk, Şems-i TebriziKatre-i Aşk, Şems-i Tebrizi