Makalat

8,9/10  (18 Oy) · 
37 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.070 gösterim
Makâlât kitabı, Şems-i Tebrizî'nin bazı meclislerdeki sohbetleri sırasında, Mevlânâ ile konuşurken aralarında geçen bahislerin, müritler ve inkarcılar tarafından sorulan sorulara verdiği cevapların derlenmesiyle oluşmuştur. Eser aynı zamanda bize Mevlânâ'nın özel yaşantısını, onun hayat hikayesini kapsayan bir çok gizli hataları da gün ışığına çıkarmaktadır.

Mevlana'nın, Şems-i Tebrizi ile nasıl buluştuğunu anlatan ve o buluşmanın efsaneleşmiş yönlerini, iyi bilinmeyen, sebepleri anlaşılamayan taraflarını aydınlatmak gayreti gösteren birçok eski ve yeni menakıb yazarları, bu hikayeleri ancak romantik bir kılıkta uzun uzadıya nakletmeye özenmişlerdir. Makâlât kitabı bu gizli kalmış konular üzerindeki perdeyi kaldırdığı gibi, Mevlana'nın, Şems'e nasıl tabi olduğuna da bir dereceye kadar ışık tutmakta ve açıklık getirmektedir. Kitap, herkesçe bilinen halin aksine olarak Şems-i Tebrizi'nin çok keskin görüşlü bir bilgin ve bir hakikat aşığı, mürşitlik mertebesine ermiş arif bir yol gösterici olduğunu öğretmektedir. İşte sadece bu nokta bile eserin önemini belirtmeye yeter.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2009
 • Sayfa Sayısı:
  511
 • ISBN:
  9789756205198
 • Çeviri:
  Mehmed Nuri Gençosman
 • Yayınevi:
  Ataç Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nasrettin 
29 Mar 00:25 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Bu kitabı okumak isteyenin başladığı kitabı bitirmek ve kitabı kitap olduğu için okumak gibi bir huyu olmalı. Aksi takdirde kitabın daha yarıda bırakırsınız. Çok fazla dikkat ve sessizlik ister. Çünkü çok karmaşık bir kitaptır. Bir paragrafta birbirinden farklı konular arasında geçiş yapabiliyor. Genelde iki kişinin konuşması sırasında birinin dediklerini alıp diğerinin dediklerini almamak gibi bir uslubu var. Ben bu kitabı çok uzun bir sürede bitirebildim. Onun dışında güzel bir kitap. Akıcılığı, sürükleyiciliği ve bağlayıcılığı olmasa da okuyucusuna bir şeyler katacak bir kitap...

Can 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mevlana Hazretlerininde dediği gibi ''Yanmayı göze alıyorsan aşk yoluna gir'' sözündeki aşk yolunda nelerin olduğunu anlatan müthiş bir kitap...:)

Kitaptan 41 Alıntı

Reşat KARAKAŞ 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Seni canımdan saklıyorum ; gözümde gönlümde deil
Ta ki son nefesime kadar bana yar olasın!

Makalat, Şems-i Tebrizi (Sayfa 54)Makalat, Şems-i Tebrizi (Sayfa 54)

Duygusuzların yoldaşlığı çok zararlıdır, haramdır.
Bilgisizlerin yoldaşlığı büsbütün haramdır.

Makalat, Şems-i TebriziMakalat, Şems-i Tebrizi

"Eğer mümin isen düşmanına sevgi ile bak çünkü birisine sevgi ile yaklaşırsan, o düşman dahi olsa bu onun hoşuna gider."

Makalat, Şems-i TebriziMakalat, Şems-i Tebrizi
Reşat KARAKAŞ 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aynaya yüz kere secde etsen hiç yerinden oynamaz. Onda eğer sonradan olmuş bir çirkinlik varsa, kusuru kendinde bil aynayı kötüleme.

Makalat, Şems-i TebriziMakalat, Şems-i Tebrizi
Ulaş cömert 
18 Haz 12:44 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Bir gül kadar güzel ol , ama dikeni kadar zalim olma. Birine öyle bir şey söyleki ; ya öldür , yada yaşat. Ama asla yaralı bırakma." ( Şemsî Tebrizi)

Makalat, Şems-i TebriziMakalat, Şems-i Tebrizi
Ulaş cömert 
04 Haz 07:32 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Kaf dağı kadar yuksekte olsanda , kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma; her şeyin bir hesabı var , üzdüğün kadar üzülürsün."

Makalat, Şems-i TebriziMakalat, Şems-i Tebrizi
Ulaş cömert 
07 Tem 00:49 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Anladım ki: İnsanlar; Susanı korkak. Görmezden geleni aptal. Affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar. Oysa ki; biz istediğimiz kadar hayatımızdalar… Göz yumduğumuz kadar dürüstler ve sustuğumuz kadar insanlar…" Şemsî Tebrizi

Makalat, Şems-i TebriziMakalat, Şems-i Tebrizi
Reşat KARAKAŞ 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Âlemin neresinde bir gönül derdi varsa, onları bir araya topladılar adına aşk dediler.

Makalat, Şems-i Tebrizi (Sayfa 24)Makalat, Şems-i Tebrizi (Sayfa 24)
Ulaş cömert 
01 Tem 14:19 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Kalp midir insana sev diyen yoksa yalnızlık mıdır körükleyen? Sahi nedir sevmek; Bi muma ateş olmak mı,Yoksa yanan ateşe dokunmak mı?" Şemsî Tebrizi

Makalat, Şems-i TebriziMakalat, Şems-i Tebrizi
Ulaş cömert 
15 Tem 22:55 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Sevmeye layık olmayanı hatırlayarak değerli etme! Dönmek mi istiyor, bir şans daha verme. Unutma; sevgi yürekli olana yakışır." Şemsî Tebrizi

Makalat, Şems-i TebriziMakalat, Şems-i Tebrizi
5 /