Kelebek ve Dalgıç

7,9/10  (23 Oy) · 
48 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.188 gösterim
Sol Ayağım gibi bir klasik olmaya aday, gerçek bir yaşam öyküsü...

Kelebek ve Dalgıç, yaşanmış bir hikâyenin anlatısıdır.

Jean-Dominique Bauby, bir beyin kanaması geçirir; yolunda giden hayatı artık bir çıkmaza girmiştir. Onun için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Artık vücuduyla tek yapabildiği şey, gözkapaklarından birini oynatabilmektir. İnsanlarla iletişim kurmak için kullanabileceği tek yol budur.

Yine de, umut... Hep vardır umut.

İnanmaktan vazgeçmeyen insan birçok şeyi başarabilir. Jean-Dominique Bauby de bu kitabı, sadece göz kapağını oynatarak, alfabedeki yerlerini işaret ettiği harfler sayesinde yazdırmayı başarmıştır. O nedenle bu kitap kısadır ama açacağı kapının önünüze sereceği yol çok uzundur.

Günümüze ait bir efsane gibi… Yüzyılın en iyi kitaplarından biri.

-Jackie Wullschlager, Financial Times-

İnsan olmanın çekirdeğini, özünü anlatan bu kitabın söylediklerini dinlemeliyiz.

-Robert McCrum, Observer-

Bu kitabı okuyun ve hayatınıza yeniden âşık olun.

-Edmund White-

Sarsıcı bir çalışma. Aklın ve ruhun inanılmaz gücünü yazıyla harmanlayarak mutlaka okunması gereken bir hikâye sunuyor.

-A.L. Kennedy-

Günümüzün en dikkate değer yaşam öyküsü -hatta belki de tüm zamanların demeliyiz.

-Cynthia Ozick-
Aysel 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Dalgıç giysisi giymiş kelebek" ( Kelebek ve dalgıç) Fransız bir dergi yönetmeninin yazdığı kitaptır. Yayın yönetmeni bir hastalık geçirir ve yatağa düşer, vücudunu hiçbir şekilde kullanamaz,vücudunda hareket ettirebildiği tek şey sağ göz kapağıdır.Serum dışında hiçbir besin alamaz,tüm vücut fonksiyonları kaybolur.Sağ göz kapağını Mors alfabesi gibi kullanarak bir kitap yazar,gözünü kaç defa kırparsa o harf anlamına gelir,asistanı not alır ve kitabı yazmaya başlarlar...
Ayda bir kere bir dilim kızarmış patates yemesine müsaade edilir.Tüm bir ayı o hazzı yaşamayı bekleyerek geçirir. Bir dilim kızarmış patates...
Hayat sadece anlardan ibarettir. Kitabı okuduktan sonra bir dilim patatesten zevk almayı öğrendim... Ve her şeyden şikayet etmemeyi...

~Ahmet Şerif İzgören- Şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır~ kitabından...

Sevda ALTUNTAŞ 
24 Nis 20:27 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Elle dergisinin editörü Fransız yazar Jean Dominique Bauby , 8 Aralık 1995 yılında geçirdiği beyin kanaması sonucu ''Locked-in Sendromu'' adı verilen felç hastalığına yakalanır.
Bauby , bu hastalıktan dolayı sol gözü dışında ki bütün bedensel fonksiyonlarını kaybeder. Bir dil terapistinin hazırladığı özel bir alfabe yardımıyla sadece sol göz kapağını kırparak öz yaşam öyküsünü anlattığı ''Kelebek ve Dalgıç'' kitabını yazar.
Jean Dominique Bauby geçirdiği rahatsızlıktan 2 yıl sonra 9 Mart 1997'de vefat etmiştir.

Kitabın yazılma şekline saygım sonsuz ve bu yüzden de kitabı bitirdim. Bauby'nin azmi,hayata tutunma çabası,umudu takdire şayan ama ben maalesef kitapla bir bağ kuramadım ve okurken çok sıkıldım.

okurgezer 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapta hayatta her gün yaptığımız önemini hissetmediğimiz zamanların keyfini çıkarmanın,istediğin yemeği yiyebilmenin,istediğini okuyabilmenin, gülebilmenin, konuşabilmenin anlamlılığını, ne büyük lütuflar olduğunu anladım. okunmalı :(

ADIÖTE 
 08 Şub 18:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kitabin icerigi kadar inanmasi güc bi gayretle yazilmis olmasi da derinden etkiliyo insani. sag gözu dikilmek zorunda kaldigi icin sadece sol goz kapagini kullanarak ve inanilmaz bi gayretle -sol gozunu 200.000 bin defa kirparak- yazilmis bi kitap .150 sayfadan umuda gayrete dair cikarilmasi gereken cok ders var

özlem toptal 
05 Oca 09:46 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı Şu hortumlu dünyada fil yanlız bir hayvandır kitabında gördüm ve hemen aldım.Felç geçiren ünlü bir dergide görev yapan adamın tek gözü ile yazdığı bir kitap gerçek bir hikaye İnsanların ne şartlarda olsa bile neler yapabileceğinin en iyi kanıtlarından.

gönül solak 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Nedense bende dünyadaki diğer okuyucularda bıraktığı etkiyi bırakmadı..İnanç ve umudun olduğu bir kitap..Gerçek bir hikayeden alıntı olan kitap ..

Ender Bykl 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Felç olan bir insan ot mudur? Yaşamaz mı? Neler yapabilir, neler hissedebilir.. Merak ediyorsanız gerçek hayattan romana dönüşmüş güzel bir kitap.

Kitaptan 12 Alıntı

Aysel 
14 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Uzaklaşıyorum... Yavaş, fakat emin bir şekilde. Tıpkı bir denizcinin demir aldığı kıyıdan uzaklaşması gibi geçmişimden uzaklaştığımı hissediyorum... Eski hayatım hâlâ içimde alev alev yansa da, yavaş yavaş anıların küllere dönüştüğünü biliyorum..."

Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby (Sayfa 87)Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby (Sayfa 87)
Asiye Yıldız 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uyumuştu. Hoşlanmadığı bir durum olduğunda kendini ani ve koruyucu bir uykuya bırakma yeteneği vardı. Beş dakikalığına veya birkaç saatliğine hayattan izin alıyordu.

Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby (Sayfa 77)Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby (Sayfa 77)
hevi 
 05 Nis 00:49 · Puan vermedi

Bugün pazar. Eğer ziyaretçi gelmezse zamanın geçmesini sağlayacak hiçbir şeyin yaşanmayaçağı korkutucu bir pazar. Ne fizik tedavi uzmanı, ne konuşma terapisti ne de psikiyatr... Yalnızca normalde yapılana göre daha baştan savma bir sünger banyosunun olduğu uzun bir çöl. Pazar günleri hasta bakıcılar bir önceki gece içtikleri içkinin gecikmeli etkisiyle kasvetli bir bezginlik içinde oluyorlar. Tabii buna bir de pazar günkü mesaileri yüzünden kaçırdıkları aile pikniğinin, fuar gezisinin, karides avının üzüntüsü ekleniyor. Sonuçta yapılan şey hidroterapiden çok tımarı andırıyor. Üzerime boca edilen en iyi parfüm bile gerçeği gizleyemiyor; kokuyorum.

Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby (Sayfa 112)Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby (Sayfa 112)
Evrim Sezer Şirin 
13 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Adam asmaca oynar mısın?" diye soruyor Theophile. Eğer iletişim sistemim repliklerimi çivilemiş olmasaydı, ona felçliyi oynamanın beni yeterince meşgul ettiğini söylerdim. Sözcükleri bir araya getirmek için dakikalar harcayınca en ince esprili bile anlamını yitiriyor. Sonunda da kelime kelime ifade etmeden önce neyin bu kadar eğlenceli göründüğünü kendin bile çok iyi anlamıyorsun. Kural, zamansız çıkıntılardan sakınmak. Bu da konuşmayı detaylardan, top oynar gibi karşılıklı laf atışmalardan mahrum bırakıyor. Bu zoraki espri yoksunluğunu, içinde bulunduğum şartların önemli zorluklarından biri olarak görüyorum.

Yedinci sınıfların ulusal sporu adam asmacaya gelince... Bir kelimeyi, bir diğerini buluyorum. Derken üçüncüde tıkanıyorum. Aslında aklım oyunda değil. İçimi bir hüzün kapladı. Oğlum Theophile yanımda uslu uslu oturuyor, suratı sırtımdan 25 santim uzakta. Babası olan benim ise, ellerimi onun kalın telli saçlarının arasında gezdirmeye, ince tüylü ensesini avucumun içine almaya, yumuşak ve ılık küçük vücudunu kucaklamaya bile hakkım yok. Nasıl demeli? İçinde bulunduğum durum korkunç, iğrenç, adaletsiz. Birden artık daha fazla dayanamayacağımı hissediyorum. Yaşlar gözlerime doluyor.Korkma, küçük adam seni seviyorum. Hala oyunun etkisinde olan oğlum kelimeyi tamamlıyor. İki harf daha: o kazanıyor, ben kaybediyorum. Defterin bir köşesin darağacını, ipi ve ucundaki adamı çiziyor.

Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby (Sayfa 81)Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby (Sayfa 81)
hevi 
05 Nis 00:38 · Puan vermedi

Sayfaları bir bir yırtılmış duvardaki küçük Sosyal Yardım takvimi ağustosu gösteriyor. Burada hareketsiz olan zamanın, orada deli gibi koşması tuhaf bir çelişki değil mi?

Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby (Sayfa 113)Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby (Sayfa 113)

Kırk yaşında hala bir bebek gibi temizleniyor, döndürülüyor, siliniyor ve kundaklanıyor olmayı gün geliyor çok komik buluyorum. Tam bir çocukluğa dönüş ruhu içinde bunlardan karmaşık bir zevk bile alıyorum. Ertesi gün ise bunlar bana çok acı veriyor ve hasta bakıcının yanaklarıma sürdüğü traş köpüğünün içine bir damla gözyaşı süzülüyor.

Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique BaubyKelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby
ADIÖTE 
07 Şub 16:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

peki ya siz,genc insanlar,benim sonsuz yalnizligima yaptiginiz bu yolculuktan sizin aklinizda ne kalacak?

Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby (Sayfa 85 - nemesis)Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby (Sayfa 85 - nemesis)

Bütün bu neşeye ben de katılmak isterdim ama tek gözümü onlara yönelttiğim anda genç adam, nine ile evsiz, hepsi birden başını çeviriyor ve tavandaki yangın alarmını seyretmek için acil bir ihtiyaç sergiliyorlar. Anlaşılan "turistler" yangından çok korkuyorlar.

Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique BaubyKelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby

Bu evrende dalgıç elbisemin kilidini açabilecek bir anahtar var mıdır acaba? Bu metronun son bir durağı yok mudur? Ya özgürlüğümü geri almaya yetecek kadar para? Belki de bütün bunları başka bir yerde aramak gerek. Ben oraya gidiyorum.

Kelebek ve Dalgıç, Jean Dominique BaubyKelebek ve Dalgıç, Jean Dominique Bauby
2 /