Kirpiklerimin Gölgesi

5,5/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
2 beğeni  · 
708 gösterim
Şebnem İşigüzel, Kirpiklerimin Gölgesi'nde, henüz on bir yaşında bir kız çocuğunun yaşadığı akıl almaz olayları anlatıyor. Herkesin bildiği, ama kimsenin görmek istemediği bir trajedinin üzerindeki perdeyi kaldırıyor ve bir dil ustalığıyla, kolay kolay cesaret edilemeyecek bir yüreklilikle hepimizin tanıdığı bu kız çocuğuna ses veriyor. Hayatta bazen kirpiklerinizin gölgesinden başka sığınacak yeriniz kalmaz. Herkes kötülük yapar size. Bu böyle olmasına rağmen, orman, ağaçlar, sular, kuşlar, gökyüzü ne kadar güzeldi. "Sence hayatın en güzel yanı neresi?" diye sorarsanız bana, "Hepsi," derdim size. Mutlu olmaya dair bir umudum var benim. Avlanan ceylanlar son ana kadar yaralı gövdeleriyle doğrulup koşup kaçmak, avcının elinden kurtulmak isterler. Yaparlar da bunu. Yaraları ne kadar ölümcül ve derin olursa olsun. Vurulup düştükleri yerden kalkıp kaçarlar. Öleceklerini anladıkları zaman gözyaşı döken bu hayvanların ölüme direnişine şaşarsınız. Yaşadığım şu hayatta, kirpiklerimin gölgesi kadar bir yerde bile hayat kalmadı bana. Bunları düşündüm ve sonra geri dönüp o fena şeyi yaptım. Annemi öldürdüm.

İşigüzel'in tarzı zaman zaman bir sihir gibi ışıldıyor.
-Tageszeİtung-

Şebnem İşigüzel'in Avrupa edebiyat tarihinde bir yeri olduğu aşikâr.
-Frankfurter Rundschau-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789750507953
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Çiğdem Aksoy Kahraman 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

On bir yaşında ki bir kız çocuğunun hikayesini içiniz parçalana parçalana, lanetler saydıra saydıra okuyacağınız bir kitap. Annelik, anne olmak çok önemli ! Ne yazık ki her doğuran anne olamıyor!!
Yazarın dili sade ve düz olduğu için biraz sıkılarak okuyabilirsiniz ama o an okuduklarınızın canınızı yakacak kadar da gerçekçi bir anlatımı var...