Konuşmalar

8,0/10  (2 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
249 gösterim
Bu kitap, Edebiyat Dergisinde yayımlanmış konuşmalardan oluşuyor. Nuri Pakdil'in bizzat yaptığı konuşmalar, Nuri Pakdil'in çevirdiği konuşmalar ve Nuri Pakdil ile yapılmış konuşmalar yer alıyor kitapta. Pakdil'in aşağıdaki açıklamaları, kitapta yer alan konuşmaları neden yaptığına, ve yazarlarla yapılan konuşmaları neden Türkçeye çevirdiğine ilişkin ipuçlarını veriyor:

"Bildiğiniz gibi, sanatçılarla yapılan konuşmalar, onların düşündüklerini, yazdıklarını açıklamakta çok yararlı oluyor. Hatta bu konuşmalar gereklidir de. Bu bakımdan, sanatçılarla yapılan konuşmaları çok önemli bulurum. (Konuşmalar s. 11)"

"Çok geniş açılı, evrensel bir yaklaşım gerekli bize. Çünkü bizim sorunumuz yalnızca Türkiye içi sorunu değildir ki. Konuşmalıyız sürekli karşılıklı. Konuşa konuşa anlayabileceğiz birbirimizi. (Konuşmalar s. 37)"

"… Yazarın görüşlerine katılmasak da, çağdaş bir oyun yazarının, çağı üzerine ne düşündüğünün açıklanması, bilinmesi gerektiğine inanıyoruz (Konuşmalar s. 123)"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9757013389
 • Yayınevi:
  Edebiyat Dergisi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 9 Alıntı

" Necip Fazıl Kısakürek "
Bu gençlik birçok 'olmazlar' , 'olamazlar' , belki de 'olamayacaklar' içinde, bir 'olur' , 'olabilir' , 'olacak' müjdesini getirmiştir. Bu bana yeter.

Konuşmalar, Nuri Pakdil (Sayfa 34 - Necip Fazıl Kısakürek röportajından)Konuşmalar, Nuri Pakdil (Sayfa 34 - Necip Fazıl Kısakürek röportajından)
Hatice Kübra Savan 
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir'i bulduktan sonra sayısızı elde etmek, sadece bir amelelik işidir.

Konuşmalar, Nuri PakdilKonuşmalar, Nuri Pakdil

"Anna Masala"
İstiyorum ki, bir kitabı okuyup bitirdik mi, onda, kendimizi bulalım. Biliyorum çok güç bu. Ama umut işte.
...
...
...
Yukarıda umut dedim. Bu umut, bu düş, metafizikle gerçekleştirilebilir.

Konuşmalar, Nuri Pakdil (Sayfa 43 - Anna Masala röportajından)Konuşmalar, Nuri Pakdil (Sayfa 43 - Anna Masala röportajından)

"Anna Masala"
Metafizik bir sürpriz değil. Öyle, sandığımız gibi, tuhaf bir şey değil metafizik. Onu unuttuk, içimizde bir hazine vardı, onu unuttuk. Garip kuşlar gibi kaldık, toprak üzerinde. Başka bir gök aradık. Ama o gök içimizdedir.

Metafizik en doğru bir realitedir.

Konuşmalar, Nuri Pakdil (Sayfa 44 - Anna Masala röportajından)Konuşmalar, Nuri Pakdil (Sayfa 44 - Anna Masala röportajından)
Hatice Kübra Savan 
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Savaş bitince barışın gelebileceği yanlışına düştük. Gerek Birinci Dünya Savaşı, gerekse Ikinci Dünya Savaşı, insan onuruna, bağımsızlıklara yönelik bir saldırıydı. Saldırma gücümüz bitince barış geldi sandık. Oysa barış, insan onurundan, insanın inanma gereğinden soyutlanamaz. İnançsız, onursuz bir barış, yıkımlar altında ezik bir barış yetmedi arayış içindeki insana, yeni bir çocuk doğurdu: Başkaldırış.

Konuşmalar, Nuri PakdilKonuşmalar, Nuri Pakdil

"Eugène Ionesco"
Düş görmek düşünmektir, bir bakıma âdeta daha derin, daha belirli, daha doğru bir tarzda düşünmektir. Çünkü düş, kendi üstünde, kendiliğinden kıvrılır gibi, katlanır gibi olmaktadır.

Konuşmalar, Nuri Pakdil (Sayfa 75 - Eugène Ionesco röportajından)Konuşmalar, Nuri Pakdil (Sayfa 75 - Eugène Ionesco röportajından)

Çok geniş açılı, evrensel bir yaklaşım gerekli bize. Çünkü bizim sorunumuz yalnızca Türkiye içi sorun değildir ki. Konuşmalıyız sürekli karşılıklı. Konuşa konuşa anlayabileceğiz birbirimizi.

Konuşmalar, Nuri Pakdil (Sayfa 37)Konuşmalar, Nuri Pakdil (Sayfa 37)
Büşra Ateş 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün davamızı, şu cümlelerin etrafında toplayabiliriz:"Türkün ve bütün insanlığın biricik kurtuluș formülü elimizde küflü paslı kabuklarindan başka birseyi kalmayan İslam'ın özüne nüfuz etmektir ki, bu da, gökyüzünde muayyen ve belirli bir yıldıza gitmekten daha çetin bir iştir.Zira malik bulunurken mahrum kalınan bir şeyi elde etmek, en olmayacak malikiyetten daha zordur. "

Konuşmalar, Nuri PakdilKonuşmalar, Nuri Pakdil
Büşra Ateş 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazı ırklar ırkçıdırlar kimileriyse değil.
Irkçı ulusların başında Hindistan'daki Brahman kavmi gelir, ikinci sırayı Yahudilerden kimse asla alamaz, demirbaşıdır yahudiler ikinci sıranın, sonra Almanlar, daha sonra da felemenkçe ve ingilizce konuşan halklar gelir.

Konuşmalar, Nuri PakdilKonuşmalar, Nuri Pakdil