9,2/10  (26 Oy) · 
55 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.000 gösterim
"Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz; en doğru, en hakiki tarikat, tarikat-ı medeniyedir; medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak, insan olmak için kâfidir..."
-Mustafa Kemal Atatürk-

Yıl 2002. Dr. Necip Hablemitoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olma yolunda, devrimlerden dönüş sürecinin sancılarını yaşıyor..." diyerek endişelerini dile getiriyor, bulgularını ortaya koyuyor:

"Yeni binyılın şeyhlerinin, dervişlerinin, müritlerinin ve meczuplarının amaçlarının da değiştiği gözlemleniyor. Artık amaç, bir şeriat devleti kurmak değil. Şeriat, iktidarı, parayı, her türlü gücü ele geçirmenin sadece simgesel, klişeleşmiş adı. Mürtecilik yani gericilik de artık salt dinsel anlamda kullanılmıyor."

"Bunlara karşı olmak, onaylamamak artık yetmiyor... Her gerçek kamu görevlisinin mağdur olma pahasına, elini taşın altına koyması; devletimizin, tam bağımsızlığımızın geleceği açısından inisiyatif kullanırken canının yanmasını, bedel ödemesini göze alması gerekiyor.

"Ben Türk'üm ve başka Türkiye yok" diyerek yola çıkmış ve bunun bedelini canıyla ödemiş gerçek bir aydın olan Necip Hablemitoğlu, Köstebek kitabında irtica tehdidini, devlet kademelerindeki örgütlenmelerini kuşkuya yer bırakmadan begelerle ispatlıyor.
(Tanıtım Yazısından)
Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap 2002 yılının ağustos ayında ilk olarak yayımlanıyor ve bunun üzerine Necip Hablemitoğlu Aralık 2002 de evinin bahçesinde katlediliyor. Cumhuriyet şehidi Necip Hablemitoğlu'nun 2013'ü tam 11 sene önceden gören kitabı.

Zeynelabiddin BAYRAKDAR 
30 Ağu 15:07 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kemalist görüşün savunucularından, Hablemitoğlu yazdığı bu kitapla onbeş yıl öncesinden günümüze bakmıştır. FETÖ denen örgütün devletimiz kurumlarına ve organlarına nasıl sızdığını da anlattığı kitabında beğendiğim kısımları biraz uzun da olsa aktarmak istiyorum.

*"Pirincin içindeki siyah taştan değil beyaz taştan korkun!"

28 Şubat kararlarından sonra cemaatin aldığı birkaç önlem:
#Evlerden hocaefendinin kitapları kaldırılacak.
#Evlerin giriş kısmına Atatürk'ün fotoğrafları asılacak.
#Önceden hanımlarının başları kapalı olsa dahi, önemli yerlerde çalışanlar mutlaka eşlerinin başını açacak.

Tuncer TAMTÜRK 
13 Nis 12:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Abimin kitaplığından aşırdığım başka bir kitap, zaman 2003-2004 falandı sanırım. Baktım asker amcaların selam durduğu bir kapak var, şimdi hatırlamadığım okkalıda bir söz altında. Dedim bu kitap ciddi mevzulardan bahsediyor galiba bir göz gezdireyim. -Dememle kitabın elime yapışması bir oldu.- Okudukça dehşete düşüyordum. Holyvud'un ajanlı, örgütlü film senaryoları gibi bir durum var. Lan iyide burda anlatılanlar gerçek, bu adamların çarşıda dersanesi var, gazetesi, tv si var. Efendim te o zamanlar aşikar çalınan sorular var. Var oğlu varda mevzunun buralara dayandığında ayıkan pek adam yok. Oturmuş Rahmetli Necip Hoca "Uyanın gayri" demiş. Demişte kime. Kitap bittiğinde bende bittim hakikatleri kabullenmemek, ön görülere kulak asmamak istedim. Çünkü bu yapı Türkiye'de üç aileden birinde muhakkak bir ferde sahip olmuştu. Bu kadar kötü olamazlardı. Herkes uyuyakalmış olamazdı. Ta ki bir şekilde Rahmetli Hablemitoğlu'nun suikasta kurban gittiğini öğrenene kadar sürdü bu kabullenmez tavır. O gün Necip Hocanın katlini öğrenmemle kitaptan öğrendiklerimi değiştirilemez gerçek ölçüsünde kabul ettim ve hep uzak durup izledim cemaati. Malesef Necip Hoca çok haklıydı ama insanlara bunu anlatamıyorduk. Suçlanıyorduk, hakarete maruz kalıyorduk. Abant toplantıları, diyaloglar, 3 dinli evlilikler olduğunda bas bas bağırsakta insanlar hoşgörü, nezaket, altın nesil zırvalarıyla uyuşturulmuştu bir kere. Görmek istemiyorlardı. Ve geçen sene yaşanılan acı olaylar bazıları için uzun rüyadan tatsız uyanışa döndü. Hala bazı şüpheleriniz varsa bu konu hakkında 15 sene önce yazılmış bu kitabı kesinlikle okuyun. Ve din en profesyonel şekliyle nasıl kullanılır, bir ülke savaşmadan nasıl teslim alınmaya çalışılır görün.

Selim TURAN 
06 Kas 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın başındasınız ama 2015 Temmuzunu 2002 de yaşayıp gördüklerini kitaba aktarmak ve devletin seyirci kalması. Fetö nün devlete sızışının 2002 yılındaki detaylı aktarımı. Mutlaka bu kitap okunmalı görüşündeyim....

gamze ataman 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın araştırmalarından, çok etkilendim doğrusu. Eğer hain bir suikaste kurban gitmeseydi bizle paylaşacağı çok şey olduğuna eminim. Bir çırpıda okudu.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
14 Eyl 09:12 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazar kitabın da Fethullah Gülen hareketinin bir terör örgütü olduğu ve mevcut devlet örgütlenmesine alternatif bir örgütlenme kurduğu ile ilgili geniş araştırmaları anlatıyor. Ki günümüz de yaşananları göz önüne aldığın da kitabın yazım tarihine bakıldığın da kitabın ne kadar başarılı olduğunu ve yazarın ne kadar ön görüsünün yüksek olduğunu gösteriyor. Adamlar resmen kanser hücresi gibi her yeri samışlar, bazı isimler var ki çok şaşırtıcı. Siyasilerin hiç birine güven olmadığının en büyük kanıtlarından birisi bu kitap. Maalesef kitap basılamadan yazar 18.12.2002 tarihin de silahlı saldırı sonucu öldürülüyor. Ülkenin cemaatlerden kesinlikle temizlenmesi gerekiyor tıpkı Mustafa Kemal ATATÜRK'ün yaptığı gibi. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum, ülkenin gerçeklerini belgeler ile görmeniz de fayda var.

Serdar Poirot 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir araştırma kitabı. Emniyet Genel Müdürlüğü içerisindeki Fethullah Gülen yapılanması hakkında Cevdet Saral ve ekibinin başlattığı soruşturma ve sonrasında yaşananların anlatıldığı detaylı bir kitap. Aynı zamanda Telekulak konusunu da detaylı bir şekilde anlatan bir kitap. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Kitap okumak 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Çok yakın tarihte ve halen günümüzde olan bitenleri anlamaya büyük katkısı olabilecek bir kitap. Yazarının suikasta uğramasına neden olan, belgelerle destekli bu çalışmaya zaman ayırmakta yarar olacaktır.

Kitaptan 17 Alıntı

mısra 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu

Fethullahçıların üniversitelerdeki “hasım”larına yönelik taktik ve stratejilerini –yaşayarak, bedel ödeyerek öğrenen- bir akademisyen olarak, devam etmekte olan bir savaşımın mütevazi tarafıyım. 12 Eylül döneminden itibaren, intihal(66) dahil, her türlü iftiraya maruz bırakılıp, 3 kez üniversiteden uzaklaştırılan; toplam 76 ceza ve disiplin soruşturmasına ve de 100’e yakın idari ve adli davaya maruz ve muhatap bırakılan, ancak tümünden onanmış yargı kararlarıyla aklanan bir Cumhuriyet Tarihçisi olarak, diğer ülke ve devlet düşmanı yasadışı örgütlerin, tarikatların ve benzeri yapılanmalar yanı sıra fethullahçılara karşı mücadelemi de kesintisiz sürdürmekteyim. Yaklaşık 20 yıllık süreçte açılan dava dosyaları içinde yer alan binlerce belge, hiç şüphesiz, her fırsatta “din, ahlak, mukaddesat, fazilet, dürüstlük, namus” gibi kavramların ardına sığınan fethullahçıların, “hasım”larını tasfiye doğrultusunda sınır tanımaz etiksizliğinin göstergeleridir.

Köstebek, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 152)Köstebek, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 152)
mısra 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu

Örgütlenme modeli itibariyle Türkiye’de bir eşi yoktur; örgütlenme modeli olarak, tamamı C.I.A. denetimindeki Moon, Falun-Gong, Scientology gibi tarikatlarla benzeşmektedir. Fethullahçılar, mevcut ekonomik kaynaklarını, yapılabilecek en akılcı ve en değerli alan, eğitim yatırımına tahsis ettiklerinden, diğer şeriatçı yapılanmalara kıyasla ülkemizin sadece bugününü değil, daha çok geleceğini tehdit etmektedirler. İşte bu yasa dışı yapılanmanın, eğitimin yanı sıra, en az onun kadar önemli olan istihbarat alanına yönelmesinde, birtakım stratejik gerekçeler rol oynamaktadır.

Köstebek, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 11)Köstebek, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 11)
Onur Özkan 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Köstebek Önsöz
Yıl 1925. Büyük Atatürk, genç Cumhuriyetin yurttaşlarına ve dış ülkelere
şu tarihi mesajı veriyordu:
“Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz”...

Köstebek, Necip HablemitoğluKöstebek, Necip Hablemitoğlu
mısra 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu

Fethullahçıların dergahı, tekkesi, zaviyesi yoktur; onların kolej adını verdikleri okulları, vakıfları, dernekleri, şirketleri, yurtları, ışıkevleri bulunmaktadır ve hepsi de –ışıkevleri dışında- yasal boşluklardan yararlanan, kâğıt üzerinde yasal kuruluşlardır.

Köstebek, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 134)Köstebek, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 134)
Onur Özkan 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Önsöz
Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin en karanlık, en hazin dönemini yaşıyor.
Bir tarafta, Türkiye Cumhuriyeti’ni koşulsuz savunan, Atatürk ilke ve
devrimlerinin sahibi ve takipçisi, aydınlanmacı, tam bağımsızlıkçı,
sömürünün her türüne karşı, evrensel barıştan yana, yurtsever,
ilerici,çağdaş,ulusalcı kesim var.

Ancak, ne bir siyasal partiye, ne basın ve yayın kuruluşlarına, ne de kendilerini destekleyecek ulusal sermaye gücüne sahipler. Ülkenin elden gidişini sessiz
çığlıklarla izliyorlar. İşlerini ve işyerlerini kaybedenler, üniversite kapılarında bekleyenler, sefalet sınırının altında yaşayanlar, ülke güvenliğini sağlamaya
çalışırken baba ocağına tabut içinde dönenler, Mumcular, Üçoklar, Aksoylar,
Kışlalılar ve olup-biteni izleyen milyonlarca örgütsüz, dağınık Türk yurtseveri!..

Karşı tarafta ise, ülkeyi etnik ve mezhepsel esasa dayalı olarak bölmeye,
yer altı-yerüstü ekonomik kaynaklarını pazarlamaya, din devleti kurmaya ve
halkın dinsel inançlarını sömürmeye, hatta Cumhuriyet’in başına numara
koymaya kararlı, zengin, güçlü, dış destekli, örgütlü vatan hainleri ve işbirlikçileri
ile peşlerinden sürükledikleri ulusal bilinçten yoksun diğer bir kesim!..

İşte “Köstebek” adlı bu çalışma, içinde bulunduğumuz kapkara dönemde,
devletimizin altının nasıl oyulduğunun, nasıl zaafa düşürüldüğünün binlerce örneğinden sadece birine ışık tutuyor: Türk Devleti’nin istihbarat birimlerine
sızmış, kadrolaşmış fethullahçıları!..
Şeyhleri A.B.D.’de yaşayan, ancak kendi ülkesinde Devlet Güvenlik
Mahkemesi’nde yargılanan; C.I.A., MI6 ve BND gibi yabancı ülke istihbarat
örgütlerine taşeronluk yapan bir cemaate mensup müritlerin, asli görevi kendileri
ile mücadele etmek olan istihbarat birimlerinde kadrolaşabileceğini, devletin
gücünü, devleti savunanlara karşı kullanabilecek düzeye gelebileceklerini
kim tahmin edebilir ki? “Köstebek”, bu ihanet öyküsünün adıdır.

Siz, hiç fethullahçıları devlete karşı bir tehdit olarak algılayan, şikâyet eden
ya da onlarla uğraşan bir PKK’lı, Brüksel ya da Köln merkezli bir terörist
ya da bir TÜSİAD üyesi ya da bir siyasal parti lideri ya da bir ikinci cumhuriyetçi
ya da bir azınlık mensubu ya da misyoner ya da Hükûmet üyesi ya da bir
Başbakan gördünüz mü?

Nitekim, fethullahçıları kontr-espiyonaj kapsamında iç ve dış tehdit odağı
olarak tanımlayan ve mücadele konsepti geliştiren gelmiş-geçmiş
bir İçişleri Bakanı, bir Emniyet Genel Müdürü ve bir M.İ.T. Müsteşarı da
göremezsiniz, gösteremezsiniz!..

Haklı olarak sorarsınız, kendi iç güvenliğini sağlayamayan, sızıntılara engel
olamayan bir ulusal istihbarat birimi, nasıl olur da ülkenin güvenliğini sağlar?!.
Bu sorunun yanıtı, doğal olarak olumsuzdur. Önünüzde iki tercih vardır;
ya çoğunluğun yaptığı gibi bu çelişkiye karşı başınızı çevirir, farketmemiş gibi yaparsınız veya risk üstlenerek araştırmaya ve mücadeleye başlarsınız!..

Köstebek, Necip Hablemitoğlu (*Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Öğretim Görevlisi Dr.Necip Hablemitoğlu  05.08.2002 Çankaya-Ankara)Köstebek, Necip Hablemitoğlu (*Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Öğretim Görevlisi Dr.Necip Hablemitoğlu 05.08.2002 Çankaya-Ankara)
Hasan 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şunu aklınızdan çıkarmayın ki, şeytan için bir doğru adam, bir milyon görmezden daha büyük bir tasadır.

Köstebek, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 9)Köstebek, Necip Hablemitoğlu (Sayfa 9)

Arkadaşlarımızın mevcudiyeti İslam geleceğimiz adına bu işin garantisidir. Bu açıdan Adliye, Mülkiye veya başka hayati bir müessesede bizim arkadaşlarımızın mevcudiyeti öyle ferdi mevcudiyetler şeklinde ele alınıp öyle değerlendirilmemelidir. Yani bunlar gelecek adına bizim o ülkelerde garantimizdir. Bizim varlığımızın bunlar nabzıdır. Zaiyata meydan vermeyin. Daha bunun neye ihtiyacı var, nasıl takviye edilmeli, fakat mevcuttan da bir ölçüde taviz verilmemeli derken yani fevkalade korumaya alınmalı, katiyen zaiyata meydan verilmemelidir.

Köstebek, Necip HablemitoğluKöstebek, Necip Hablemitoğlu

Yanlış bir şey yapar, kıvama ulaşılmadan, özleriyle tam bütünleşmeden, gereken mesafe alınmadan, bir kısım erken huruç diyebileceğimiz çıkışlar yapılırsa, dünya başlarını ezer ve Müslümanlara Cezayir'deki hadise gibi yeni bir hadise yaşatırlar. Suriye'deki gibi 82 vak'ası gibi bir fecaat ve fezaat yaşatırlar...
Bir yanlışlık bize falso yaşatır ve bu falso ile yediğimiz mağlubiyeti telafi edemeyiz, yanlışı telafi edemeyiz.

Köstebek, Necip HablemitoğluKöstebek, Necip Hablemitoğlu

"Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı uyguladığı politika, hoş görünme, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı bazı politikalardan alınmış tavizlerle, polisi güçlendirme, böylece denge sağlama, etkinleştirdiği polis camiasını gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı kullanma şeklindedir.
"Fethullah Gülen Grubunun başta Milli Eğitim ve Emniyet Teşkilatı olmak üzere bütün devlet kadrolarına sızma çalışmaları yaptığı ve önemli ölçüde bu faaliyetlerinde muvaffak olduğu bilinmektedir."

Köstebek, Necip HablemitoğluKöstebek, Necip Hablemitoğlu
2 /