Kül ve Ateş

7,8/10  (13 Oy) · 
46 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.104 gösterim
Klasik İngiliz Edebiyatı'nın en önemli kadın yazarlarından Jane Austen'in daha sonraki romanlarına bir ilk adım ve anahtar olarak değerlendirilen ilk eseri Kül ve Ateş (Sense and Sensibility), iki kız kardeşin aşk ve evlenme serüvenlerini konu alır.

Kardeşlerden Marianne tutkularını bastırmak istemeyen, duygularını başıboş bırakmayı seçen (ve bu yüzden de başı dertten kurtulmayan) taşkın mizacıyla tam bir Romantik Çağ kişisidir ve başlıktaki "ateş"i temsil eder.

Duygularını aklıyla dengelemeyi seçen ablası Elinor ise, yaşamda kişiye zararlı olmaya başlayan tutku ve heyecanların üzerine serpilmesi gereken sağduyu, irade ve mantık "kül"ünü simgeler.

Jane Austen onların başından geçen acı tatlı olayları keskin görüşü, ince mizahı ve sürükleyici üslubuyla anlatırken alaycılığının oklarını toplumdaki ikiyüzlülük, bencillik, samimiyetsizlik ve boş özentilere yöneltir; ama gerçek sevgi ve dostluklara, vefa ve fedakârlıklara sevecenlikle değer vermeyi unutmaz.

Böylece, bir yandan heyecanlı aşk öykülerinin çerçevesinde insan duygularının hiç değişmeyen dökümünü verirken bir yandan da toplumun her zaman için gerçek dokusunu oluşturan insan ilişkilerinin doğru ve yanlışlarını sergiler.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  426
 • ISBN:
  9789755335124
 • Orijinal Adı:
  Sense And Sensibility
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  İmge
 • Kitabın Türü:
Ömer 
 21 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İng. öğretmenliğinin hazırlığında ingilizcesini okuyup üstüne sınav olduğumuzu hatırladığım kitap. Hikayeyi şimdi tam ayrıntılarıyla kafamda toplayamasam da okurken keyif aldığım bir kitaptı. Ayrıca 'Sense and Sensibility" adını mütercimin Kül ve Ateş olarak çevirme muhabbetine de girmek isterim fakat ileride çevirmen olacağımdan bundan daha olay ve çılgınca kitap başlığı çevirip çevirmeyeceğimden emin olamadığımdan bu konuda sussam daha iyi =) Her neyse, okunabilir bir kitap işte...

Salel Salel 
26 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel bir roman. Zaten Jane Austen romanlarına bayılıyorum bu da çok güzel bir romanı ve zevkle okudum. Daha sonraları bu romanın ''Aşk ve Yaşam'' adlı filmini de izledim. Bir kez daha beğendim:)

Kitaptan 2 Alıntı