Kurtlar Sofrası II. Abdulhamit Han

7,0/10  (6 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
736 gösterim
“Eğer sizin aranızda (savaşa) çıksalardı, size kötülüğü arttırmalarından başka bir şey yapmazlardı. Sizin içinizde fitne çıkmasını isterler ve mutlaka sizin aranızda gayret gösterirler. Sizin aranızda onları dinleyecek olanlar var ve Allah zalimleri bilendir.” Tevbe-47.
Serdar Poirot 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir tarihi araştırma eseri. İkinci Abdülhamid Han dönemini ekonomik, askeri, siyasi, kültürel açılardan inceleyerek bize pek çok bilgi veriyor. Klasik tarih kitaplarında pek anlatılmayan konularda detay bilgi vermesi de ayrıca güzel bir durum. Özellikle Duyun'i Umumiye, Ermeni İsyanları, 31 Mart Vakası ve bu olayda Atatürk'ün rolü, İttihat ve Terakki Cemiyeti ve faaliyetleri, Meşrutiyet ilanları ve üzerine yaşanan gelişmeler, Avrupa Devletlerinin Osmanlı aleyhindeki tutumu, Girit Bulgaristan ve Makedonya isyanları gibi konularda oldukça güzel bilgiler veren bu kitap mutlaka okunması gerekenlerden.

Peyroux 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

624 yıl ayakta kalan büyük İmparatorluğun, 33 yıl hüküm süren Padişahı 2.Abdülhamid dönemini ele alan kitap,bana göre her sayfasından birkaç alıntı yapılacak kadar önemli bilgilerle dolu.
1.ve 2.Meşrutiyet, Kanuni Esasi, 93 Harbi, Rumeli'nin kaybedilmesi, Doğu illerinin Rus İşgali, Ermeni İsyanı 31 Mart Vakası ve daha birçok önemli olayın analizini yaparak, tarih meraklılarına hitap ediyor.

Ali Kandan 
26 Eyl 2017 · Kitabı okuyor · 4/10 puan

Kitap bekledigim gibi çıkmadı. Resmen Tarih ve edebiyat karışımı birşey. Bilgi vermekten başka birşey verilmemiş. Tarafsızca yazıyorum deyip kenara çekilmiş. Aynı bilgilere internetten ulaşmak gayet basit. Okumaya devam ediyorum ama sıkıldım.